به بهانه فرا رسیدن روز قدس؛

هم غزه،هم لبنان، جانم فدای ایران!

“نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران” درآخرین روزهای تابستان سال ۸۸ و مصادف با روز قدس آن سال، عده ای از فتنه گران سبز با این شعار خائنانه (آنگونه که بعدها مشاور رسانه ای دولت روحانی این تعبیر را استفاده نمود) درصدد ایجاد دوگانه ایرانی-اسلامی برآمدند.

سرویس سیاسی تبریز بیدار؛


“نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران” درآخرین روزهای تابستان سال ۸۸ و مصادف با روز قدس آن سال، عده ای از فتنه گران سبز با این شعار خائنانه (آنگونه که بعدها مشاور رسانه ای دولت روحانی این تعبیر را استفاده نمود) درصدد ایجاد دوگانه ایرانی- اسلامی برآمدند. بودند افرادی که این شبهه را مطرح می کردندکه ما را به فلسطین چه کار؟ اصولا وقتی که خود فلسطینی ها خواهان صلح با رژیم صهیونیستی هستند چرا ما کاسه داغ تر از آش می شویم(۱)؟  


در سال ۱۳۵۸ در حالیکه حدود ۶ماه از  پیروزی انقلاب اسلامی می گذشت با حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان امام خمینی(ره) با هوشمندی از تمامی مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعهٔ ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روزهمبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» اعلام نمایند.


در نگاهی ظاهری چنین به نظر می رسید که تصمیم امام واکنشی آنی و مقطعی به حمله صهیونیست ها به لبنان تلقی می شد اما پس از مدتی با روشن شدن زوایای دیگر ماجرا دور اندیشی امام بیش از پیش آشکار تر شد. اکنون پس از گذشت ۲۶ سال میتوان نگاهی موشکافانه و دقیق تری به این تصمیم امام داشت.

 

رویکرد ایدئولوژیک:

این تصمیم امام ابعادمختلف استراتژی را در بر می گرفت. اولین آن ها رویکرد ایدئولوژیکی انقلاب اسلامی وحمایت از مستضعفان جهان در اندیشه امام و سپس رهبر انقلاب اسلامی بود.  دراصل ۱۵۴ قانون اساسی آمده است « جمهوری‏ اسلامی ایران در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی‏ ملت‏های دیگر، از مبارزه ‏ی حق‏ طلبانه‌ی مستضعفین در برابر مستکبرین‏ در هر نقطه از جهان حمایت می‏ کند» 


در بخشی از صحیفه امام نیز آمده استمابرای دفاع از اسلام و ممالک اسلامی و استقلال ممالک اسلامی در هر حال مهیا هستیم.برنامه‌ی ما برنامه‌ی اسلام است، وحدت کلمه‌ی مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است،برادری با جمیع مسلمین است. در تمام نقاط عالم هم پیمانی با تمام دول اسلامی است سرتاسر جهان، در مقابل صهیونیسم مقابل اسراییل مقابل دول استعمار طلب مقابل کسانیکه ذخایر این ملت فقیر را به رایگان می‌برند» (صحیفه امام،جلد ۱، ص ۳۳۶)


رهبرمعظم انقلاب نیز به عنوان خلف صالح امام نیز با بیان اینکه طرح مسئله‌ی فلسطین برای جمهوری اسلامی یک امر تاکتیکی نیست می فرماید«یک امربنیانی است، از اعتقاد اسلامی ناشی می‌شود. وظیفه‌ی ماست که این کشور اسلامی را از سلطه و جنگ قدرت غاصب و پشتیبان‌های بین‌المللی‌اش در بیاوریم، به دست مردم فلسطین بسپاریم؛ این وظیفه‌ی دینی است، وظیفه‌ی همه‌ی مسلمان‌هاست؛ همه‌ی ملت‌های اسلامی، همه‌ی دولت‌های اسلامی وظیفه دارند که این کار را انجام بدهند؛ این یک وظیفه‌ی اسلامی است» (بیانات رهبر انقلاب-۹۱/۵/۲۵)

 

رویکرد ملی؛

از سوی دیگر در برابر افرادی که سال ۸۸ خائنانه شعار “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران” را مطرح کردند و خواستند با تقابل ملیت و منافع ملی به حمایت های ایران از کشورهای مسلمان حمله و طعنه ای وارد کنند نفهمیده اند که اگر نگوییم وزنه منافع ملی بر رویکرد ایدئولوژیک و دینی کشور در حمایت از این کشورها می چربد بی شک کمتر نخواهد بود. مصداق بارز در تاییداین سخن را د بحران ها و آتش درگیری که در کشورهای همسایه ایران شعله ور شده میتوان به وضوح مشاهده کرد.


در برابر جولان تروریست های سلفی-وهابی در منطقه که در یکسال اخیر علنا اعلام کرده اند قصدشان نابودی روافض (شیعیان) هستند چه گروه هایی جز حزب الله و انصار الله و گردان های مقاومت در عراق می تواند یافت که در صف مقدم در برابر این تهاجمات به ایران و ملت اسلامی بایستند؟


در واقع از خیانت وکوته فکری برخی جریانات سیاسی و پیاده نظام آن ها می توان به همین مورد روز قدس و حمایت از مقاومت اسلامی در منطقه اشاره کرد.

 

                                                                                    ****


آخرین جمعه ماه رمضان روزی است که روزه داران خدایی در واپسین دهه رمضان با لبانی تشنه و با مشت هایی گره کرده خشم و برائت خود را از ظلم های صهیونیسم و استکبار جهانی اعلام می کنند. بار دیگر ندای آزادیخواهی برای رهایی بیت المقدس از چنگال خونین صهاینه را در جهان طنین انداز می کنند و آمادگی خود را برای رزم در این جهاد مقدس به رهبری سیدعلی حسینی خامنه ای ابراز می دارند.

 

 

پیش نویس:

(۱): یادمان نرفته است که در دوران اصلاحات، افرادی همچون عبدالله نوری این شبهه را مطرح می کردند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *