رئیس انجمن پزشکان کودکان:

علل زردی کودکان/ کودک گرسنه ممکن است دچار زردی شود

زردی ناشی از افزایش بیلی‌روبین در خون نوزاد است که عللی مانند ناسازگاری گروه خونی مادر و عامل RH،‌ عفونت خونی، تغذیه و گرسنگی نوزاد دارد و در این حالت تغذیه کافی با شیر مادر موجب اصلاح زردی می‌شود.

به گزارش  تبریز بیدار به نقل از فارس، غلامرضا خاتمی  در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره علل زردی نوزادان، اظهار داشت: علل ایجاد زردی در نوزادان متفاوت است. زردی بر اثر افزایش بیلی‌روبین خون نوزاد ایجاد می‌شود که می‌تواند بسته به نوع آن موقت یا متداوم باشد.


* علل زردی نوزادان

وی یکی از علل زردی در نوزادان را ناسازگاری خون نوزاد با مادر عنوان کرد و گفت: ناسازگاری خون مادر و نوزاد می‌تواند منجر به بروز زردی در ۴۸ ساعت اول تولد شود زیرا گلبول‌های قرمز لیز و پاره می‌شوند در نتیجه بیلی‌روبین در خون بالا می‌رود که ممکن است به اندام‌های بدن به ویژه مغز رسیده و آسیب‌های مغزی را ایجاد کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: نوزادانی که گروه خونی آنها AB یا B است در صورتی که مادر آنها گروه خونی O یا A داشته باشد دچار زردی می‌شوند همچنین اگر عامل RH در نوزاد مثبت و در مادر منفی باشد احتمال بروز زردی در نوزاد افزایش می‌یابد.


* عفونت خونی و ابتلا به زردی

این فوق‌تخصص گوارش اطفال در مورد علل بروز زردی در نوزادان تصریح کرد: گروهی از نوزادان بر اثر عفونت خونی و گروه دیگری نیز به علت فقدان نوعی آنزیم در کبد دچار افزایش و بیلی‌روبین و زردی می‌شوند. همچنین یکی از دلایلی که می‌تواند منجر به زردی نوزادان شود تغذیه است ممکن است کودک در ۴ -۵ روز اول تولد یا بعد از گذشت یک هفته دچار زردی شود که در هر دو صورت زردی با تغذیه ارتباط دارد.


* کودک گرسنه ممکن است دچار زردی شود

رئیس انجمن پزشکان کودکان افزود: اگر نوزاد در ۴ -۵ روز اول دچار زردی شود می‌توان علت آن را گرسنگی کودک و عدم تغذیه کافی با شیر مادر دانست چنانچه به کودک به قدر کافی شیر دهیم زردی او اصلاح می‌شود. کودکانی که بعد از اتمام هفته اول زردی را نشان می‌‌دهند ممکن است بر اثر ماده‌ای در شیر مادر باشد که توصیه می‌شود تغذیه با شیر مادر را ادامه دهیم و نگران افزایش بیلی‌روبین نباشیم زیرا معمولاً بیلی‌روبین خون این نوزادان بیشتر از ۱۰ یا ۱۲ میلی‌گرم در ۱۰۰ سی‌سی خون نمی‌رسد.


* بیلی‌روبین طبیعی ۲ میلی‌گرم در ۱۰۰ سی‌سی‌ خون است

این فوق‌تخصص گوارش اطفال با بیان اینکه بیلی‌روبین طبیعی ۲ میلی‌گرم در ۱۰۰ سی‌سی خون است، گفت: اگر بیلی‌روبین نوزاد تا ۱۰ یا ۱۲ میلی‌گرم شود زردی خفیف محسوب می‌شود اما اگر بیلی‌روبین به حدود ۱۷ میلی‌گرم برسد نوزاد باید نوردرمانی شود.


* در صورت ابتلا نوزاد به زردی تغذیه با شیر مادر را قطع نکنید

رئیس انجمن پزشکان کودکان با تأکید بر ادامه تغذیه با شیر مادر در صورت بروز زردی در نوزادان، خاطرنشان کرد: قطع شیر مادر و تغذیه با شیر خشک در صورت بروز زردی توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است نوزاد به شیر خشک عادت کند بنابراین توصیه می‌شود شیر مادر را قطع نکنید اما حتماً نوزاد را نزد پزشک ببرید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *