نجفی: هیچ کس در شهر تبریز گرسنه نمی خوابد/دبیری: اعضای شورا در هر جایی که بخواهند می توانند جلسه برگزار کنند و به ما ربطی ندارد/محدث:این فتوای شماست آقای دبیری، اگر این امر به ما ارتباطی ندارد من از شورا استعفا می دهم

فعالیت مشاوران از محوری ترین موضوعات مورد بررسی جلسه این هفته شورا بود.

به گزارش تبریز بیدار جلسه این هفته شورای شهر تبریز با حضور اکثریت اعضا و شهردار تبریز آغاز به کار کرد. نکته جالب توجه در این جلسه نصب بنری از سوی استوتچی با مضمون این که : خواب سنگین چهارمین شورای شهر.

دبیری در ابتدای این جلسه با تبریک عید و روز بهزیستی به شهردار تبریز نیز خوش آمد گفت.( پس از بازگشت از آمریکا)

دبیری افزود: تا کنون شورای بدون حاشیه ای داشتیم و سعی میکنیم این رویه را ادامه دهیم. ریئس شورای شهر تبریز گفت: بسیاری از کارهای مهم مثل حسابرسی ها مانده است که باید انجام شود. وی در خصوص جلسات برخی اعضا در خارج از شورا نیز گفت: اعضای شورا در هر جایی که بخواهند می توانند جلسه برگزار کنند و به ما ربطی ندارد.

پس از دبیری نجفی شهردار تبریز نیز گفت: شهرداری تبریز در بین مردم ارزش یافته و مردم هر لحظه از خدمات شهرداری تقدیر میکنند. وی در خصوص سفرش به نیویورک نیز گفت: یکی از معاونت های دبیر کل سازمان ملل معاونت راهبردی شهرهای جهان است و یکی از معاونت های این بخش، اطس شهرهای جهان اسلام است که به نوعی طرح جامع محسوب میشود و بنده نیز به عنوان یکی از هیئت رئیسه این بخش انتخاب شدم. در نشستی که بنده در آن شرکت کردم هر مسئولی که آمده بود گزارشی از شهر خود ارائه کرد. وی در خصوص هزینه های این سفر نیز گفت: تمام هزینه های سفر سازمان ملل بره عهده خود سازمان ملل است . در خاتمه نجفی فیلمی از سفر خود به نیویورک را در صحن شورا پخش کرد.

نجفی سپس ادامه داد: هیچ کس در شهر تبریز گرسنه نمی خوابد و ما شعار شهر تبریز شهر سالم تبریز را انتخاب کردیم. وی در خصوص افتتاح مترو تبریز نیز گفت: خط اول مترو تا آخر سال آینده افتتاح خواهد شد. شهردار تبریز در خصوص وضعیت برج سازی در تبریز نیز گفت: این شهر بعد از تهران دومین شهر برج ساز کشور است.

نجفی عضو هئیت رئیسه اصلس شهرهای جهان اسلام در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد دبیرخانه اطلس شهرهای جهان اسلام در تبریز تاسیس شود.

پس از این پیشنهاد درسخوان از اعضای شورای شهر به عنوان موافق سخنانی گفت و اظهار داشت: در خواست می کنم به این پیشنهاد شخصی نگاه نکنیم.

این پیشنهاد شهردار تبریز با کسب اکثریت آرای اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

پس از رای گیری استوتچی در تذکری به دبیری گفت: این رای گیری که شما انجام دادید در دستور جلسه نبود. برمبنای قانون جلسه را پیش ببرید. در ابتدا باید دو فوریت این مسئله رای گیری شود و سپس خود پیشنهاد.

با این تذکر استوتچی رای گیری از ابتدا شروع شد و در اول دو فوریت این پیشنهاد و سپس خود پیشنهاد شهردار به رای گذاشته شد و در هر دو بار طرح تاسیس دبیرخانه اطلس شهرهای جهان اسلام تصویب شد.

دبیری در ادامه جلسه گفت: طرح تذکر پیش از جلسه غیر قانونی است. احتشام حاجی پور نیز در واکنش به این سخنان گفت: ما تذکر نمی دهیم بلکه نقطه نظراتمان را درباره شهر بیان میکنیم. دبیری نیز گفت: این در آیین نامه نیامده است. احتشام حاجی پور نیز این امر را قانونی و منطبق بر آیین نامه شورا دانست. پس از این اختلاف نظر دبیری از مشاور حقوقی شورا در خصوص آیین نامه پرسید که وی نیز تلویحا نظر احتشام حاجی پور را تایید کرد.

چمنی دیگر عضو شورای شهر تبریز در خصوص مشاوران شهرداری تبریز گفت: حقوق مشاوران از کجا تامین می شود و خروجی این مشاوران برای شهر چیست؟ مشاوری که در جهت خلل امور شهر قدم بر میدارد مشاور نیست. وی در خصوص حوزه فعالیت های ورزشی نیز گفت: در شرایطی که هزینه های تیم ماشین سازی را تبریز پرداخت میکند چرا باید بازیکنان غیر بومی در این تیم حضور داشته باشند؟ در این تیم باید بازیکنان بومی به کار گرفته شود تا سطح ورزش تبریز ارتقا یابد.

ششکلانی نیز گفت: تذکرات نفعی برای شهر ندارد و باید جمع شود. وی در خصوص مشاوران شورا نیز گفت: اگر برای اعضای شورا مشاوری در نظر گرفته شود باید اعضای شورا به این امر رای دهند. این عضو شورای شهر ادامه داد: باید به برخی مکان های بازار رسیدگی شود و برخی پل های عابر پیاده مکانیزه شود.

شیری آذر دیگر عضو شورای شهر گفت: از شهردار تبریز برای مطرح کردن نام تبریز در جهان تشکر می کنم. وی افزود: چراغ های پارک ها در برخی محلات خاموش است. باید به این مسئله رسیدگی شود.

ایران آهور نیز در خصوص تذکرات اعضای شورا گفت: پیشنهاد میکنم جلسه ویژه تذکرات تشکیل دهیم.

باغبان نیز در ادامه جلسه شورا گفت: اگر شورا مشاوری دارد باید علنی شود. وی افزود: امسال سال سخت بودجه است. همه در حال تقلیل بودجه هستند. ما نیز باید در هزینه ها صرفه جویی کنیم و یا پروژه ها را اولویت بندی کنیم.

دبیری در پاسخ به برخی تذکرات در خصوص فعالیت برخی مشاوران شورا گفت: تا کنون مشاوران به شورا نیامده اند که اکنون انتظار حضور مشاوران را در جلسه شورا داشته باشیم. وی افزود: هیچ گونه هزینه ای برای مشاوران از طرف شورا پرداخت نمی شود ولی اگر کار خلافی از طرف مشاوران صورت گرفته مطرح کنید و اسنادش را ارائه دهید.

نجفی در پاسخ به تذکرات اعضای شورا گفت: اگر شخص متخلفی دیدید به ما معرفی کنید تا رسیدگی کنیم. وی در خصوص مسائل مالی گفت: شهرداری تمام هزینه ها را به صورت آنلاین در اختیار اعضای شورا قرار میدهد. شهردار تبریز افزود: در شرایط فعلی پیدا کردن سرمایه گذار خیلی سخت است. نجفی در خصوص تحقق بودجه امسال نیز گفت: بودجه امسال نیز تحقق می یابد.

در ادامه جلسه محدث گفت: آیا استفاده از تابلوی شورای اسلامی شهر برای مشاوران کار درستی است؟ اگر این اقدام از طرف شورا باشد باید ما هم در جریان باشیم. چرا خودتان به تنهایی این کار را انجام دادید؟ 

دبیری در پاسخ گفت: این کار قانونی است.

 محدث نیز در پاسخ گفت: این فتوای شماست آقای دبیری. وی ادامه داد: اگر این امر به ما ارتباطی ندارد من الان استعفا می دهم و می پذیرم که بی عرضه هستم چون از این اتفاق خبر نداشتم.

دبیری نیز پاسخ داد: تشکیل دفتر مشاور هیچ گونه خلافی نیست ولی اگر در آن تخلفی صورت بگیرد خلاف است.

عابدزاده دیگر عضو شورا در ادامه گفت: مشاورین برای شورا افتخاری هستند و هزینه ای برای آنها از طرف شورا پرداخت نمی شود. اما اگر اعضای شورا مخالفند فکر دیگری برای این موضوع بکنیم.

چمنی هم در ادامه گفت: هیچ کس با مشاور مخالف نیست ولی به اسم مشاور کارهای زیاد دیگر انجام میشود.

در ادامه جلسه شورا در سخوان نامه فرمانداری در خصوص ایرادات مصوبه شورا در مورد احداث مرکز پژوهش های شورا و ابهام مالی در خصوص پروژه های شهرک اندیشه را قرائت کرد.

نکته حائز اهمیت این جلسه اختلاف نظر در خصوص صحت مصوبه کاهش عوارض شهرداری بود که در جلسه مورخه هفتم تیرماه شورا، با ۱۳ رای تصویب شده بود. طبق آیین نامه برای تصویب لوایح در شورا باید دو سوم اعضا به آن رای مثبت دهند. دو سوم اعضای شورا با احتساب ۲۱ نفر می شود ۱۴ رای. طبق آیین نامه شمارش تعداد آرا به عهده دبیر شورا ( درسخوان) و اعلام نتیجه به عهده ریس شورا( دبیری) است. در این بین برخی درسخوان را مقصر این تصویب نادرست معرفی می کردند و برخی رئیس شورا را. 


درسخوان در دفاع از خود گفت: بنده دو سوم را حساب کردم و به آقای دبیری گفتم و ایشان به صلاح دید خودشان اعلام کردند که لایحه تصویب شده است. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *