احتمال توافق هسته‌ای ایران قیمت نفت را کاهش داد

علی‌رغم اینکه تحلیلگران می‌گویند، در صورت توافق ایران و غرب، افزایش صادرات ایران تا ۲۰۱۶ زمان می‌برد اما احتمال این توافق قیمت نفت را ۱.۲۷ دلار کاهش داد و به بشکه‌ای ۵۷.۴۶ دلار رساند.

به گزارش تبریز بیدار، به نقل از فارس ، قیمت نفت در معاملات ورز دوشنبه به دنبال افزایش احتمال انعقاد توافق میان ایران و گروه ۱+۵ کاهش یافت اما واردات بالای نفت از سوی چین مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شد.

نگرانی از اضافه شدن نفت ایران به فزونی عرضه جهانی در زمانی‌که به دنبال سقوط بازارهای اوراق بهادار چین  و بحران بدهی یونان، چشم‌انداز تقاضا برای نفت با احتمال تضعیف روبرو است، سبب شده است تا برخی تحلیلگران، کاهش بیشتر قیمت نفت را پیش‌بینی کنند.

ایران و گروه۱+۵ در مرز حصول توافق هسته‌ای قرار دارند که این توافق می‌تواند لغو تحریم‌ها را برای ایران در عوض کاهش برخی برنامه‌های هسته‌ای در بر داشته باشد.

قیمت نفت بر اثر نگرانی از توافق ایران که منجر به لغو تحریم‌ها و افزایش صادرات نفت این کشور خواهد شد، ۱.۲۷ دلار کاهش یافت و بشکه‌ای ۵۷.۴۶ دلار فروخته شد.

هر بشکه نفت خام آمریکا با ۹۲ سنت کاهش ۵۱.۸۲ دلار معامله شد.

بازارهای سی‌ام‌سی اعلام کردند، «در صورت حصول توافق، ما احتمالا شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود و نفت خام آمریکا به ۴۹.۵ دلار خواهد رسید.»

با این حال تحلیلگران می‌گویند، بازگشت کامل میزان صادرات ایران، تا سال ۲۰۱۶ زمان خواهد برد و اکثر برآوردها از افزایش حدود روزانه ۲۰۰ هزار بشکه‌ای در کوتاه‌مدت خبر می‌دهند که به مازاد عرضه کنونی بیش از ۲.۵ میلیون بشکه در روز جهان افزوده خواهد شد.

در عین حال، آمارهای گمرک چین نشان داد، واردات نفت این کشور در نیمه نخست امسال ۷.۵ درصد نسبت به یک سال گذشته افزایش یافته است اما علی‌رغم اینکه تحلیلگران می‌گویند این افزایش بیشتر به علت پر کردن ذخایر استراتژیک بوده است تا افزایش واقعی تقاضا، این آمار مانع از کاهش بیشتر قیمت نفت شد.

در اروپا، بحران بدهی یونان همچنان ادامه دارد و رهبران سیاسی در نشست اضطراری به مذاکره پرداختند که تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

آژانس بین‌المللی انرژی و چند بانک، با توجه به تدوام فزونی عرضه و وجود ریسک‌های اقتصادی، پیش‌بینی‌های خود از قیمت نفت را کاهش دادند.

بانک آمریکا مریل لینچ اعلام کرد، قیمت نفت آمریکا به زودی به زیر ۵۰ دلار کاهش خواهد یافت.

کامرزبانک اعلام کرد، کاهش قیمت نفت برنت به کمتر از ۵۵ دلار و نفت خام آمریکا به کمتر از ۵۰ دلار امکان‌پذیر است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *