دهقان در جمع خبرنگاران مطرح کرد

فرصت ۱۵روزه پایتخت‌ها برای اعلام نظر نهایی درباره جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکرات هسته‌ای به نقطه بسیار حساسی رسیده و ممکن است در صورت تأیید نهایی جمع‌بندی مذاکرات در پایتخت‌ها، نقطه عطفی در تاریخ ایران اتفاق بیفتد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، گفت: مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ به نقطه بسیار حساسی رسیده و ممکن است در صورت تأیید نهایی جمعبندی مذاکرات در پایتخت‌ها، نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران اتفاق بیفتد.

وی با بیان “ما به‌عنوان نمایندگان ملت ایران در مجلس از استقامت تیم مذاکره کننده ایرانی در دو سال گذشته در مقابل خواسته های نامشروع آمریکایی‌ها حمایت می‌کنیم” گفت: معتقدیم اعضای تیم مذاکره کننده ایران هم توان رویارویی و مذاکره با شش کشور بزرگ جهان را داشته و هم تاکنون امانت‌دار خوبی نسبت به تأکیدات رهبر معظم انقلاب برای حفظ منافع و حقوق ملت ایران بوده‌اند و با شجاعت تا به این لحظه در مقابل زیاده خواهی آمریکایی‌ها ایستادگی کردند.

دستاوردهای هسته‌ای وین


این عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به دستاوردهایی که به‌واسطه ایستادگی و مقاومت تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات به دست آمده است، گفت:‌ علاوه بر حفظ اصل حقوق هسته‌ای ملت ایران یا تعلیق و لغو همه تحریم‌های اقتصادی، قطعنامه‌ای که قرار بود شورای امنیت بلافاصله بعد از جمعبندی مذاکرات صادر کند منتفی شد و در نهایت صدور قطعنامه شورای امنیت به بعد از تأیید پایتخت‌ها موکول شده است.

دهقان  نماینده مردم طرقبه و چناران افزود: بعد از جمعبندی مذاکرات که شاید در ساعت‌های آتی اعلام شود، فرصتی ۱۵روزه در اختیار پایتخت‌های ۷ کشور حاضر در مذاکرات هسته‌ای قرار می‌گیرد تا ضمن بررسی جمعبندی مذاکرات، نظرات خود را اعلام کنند و این در حالی است که در صورت تأیید نهایی ازسوی نظام، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

دهقان گفت: این فرصت برای بررسی جمعبندی مذاکرات این امکان را به پایتخت‌ها می‌دهد تا در صورت اشکال در متن نهایی مذاکرات آن را اصلاح کنند تا به‌سمت توافق خوب حرکت کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از دستاوردهای خوب این دوره از مذاکرات این است که با تدابیر رهبر معظم انقلاب و مقاومت تیم مذاکره کننده کشورمان زیاده خواهی‌های آمریکا در بیانیه لوزان نسبت به تحریم‌ها و سایر موارد کمتر شده و می‌توان گفت که مذاکرات وین به‌مراتب بهتر از لوزان است.

دهقان یکی دیگر از دستاوردهای این دور از مذاکرات هسته‌ای در وین را لغو بازگشت اتوماتیک تحریم‌ها خواند و گفت که دیگر آمریکا و اروپایی‌ها نمی‌توانند بدون نظر ایران و اجماع در یک هیئت مستقل تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای ایران را بازگردانند.

درخواست‌های نامشروع آمریکا در آخرین دقایق مذاکرات


این عضو هیئت رئیسه مجلس با ابراز اینکه در ساعات و لحظات پایانی مذاکرات آمریکایی‌ها سعی دارند تا خواسته‌های نامشروع خود را به تیم ایرانی تحمیل کنند، گفت: یکی از خواسته‌های نامشروع آنها این است که می‌خواهند به‌بهانه حفظ تحریم تسلیحاتی ایران ساختار تحریم اقتصادی را نیز علیه ملت ایران حفظ کنند و این به‌زیان مردم ما خواهد بود و از طرفی انتظارها از تیم مذاکره کننده کشورمان این است که در این مورد خاص هم مقابل زیاده خواهی طرف غربی ایستادگی کنند.

وی گفت: یکی دیگر ازمواردی که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا به ایران تحمیل کنند پافشاری آنها بر بازرسی از اماکن نظامی کشورمان است که پیشتر از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان یکی از خطوط اصلی شمرده شد.


نماینده مردم طرقبه و چناران افزود: حتی در سفر اخیر آقای آمانو به تهران توافقاتی در خصوص نوع دسترسی به اماکن نظامی کشور صورت گرفت اما متأسفانه آقای آمانو بعد از خروج از ایران نسبت به این توافقات همچون آمریکایی‌ها دبه کرد.

دهقان گفت: موضوع سومی که آمریکایی‌ها خیلی روی آن اصرار دارند بحث محدود کردن تحقیق و توسعه هسته‌ای ایران است.

نماینده مردم طرقبه و چناران با بیان “دستاورد هسته‌ای ایران کاملاً بومی است و نمی‌توانیم فکر دانشمندان کشورمان را محدود کنیم و بگوییم شما حق تحقیق و توسعه ندارید” گفت: ایران همه نظارت‌های مربوط به عدم انحراف به‌سمت سلاح‌های هسته‌ای را پذیرفته است اما آمریکایی‌ها حاضر نیستند تحقیق و توسعه علوم هسته‌ای را که یک کار علمی است بپذیرند و این مشکوک به نظر می‌رسد و تیم مذاکره کننده کشورمان قطعاً زیر بار این زیاده خواهی آمریکا نخواهد رفت.

دهقان گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند ضمن موافقت با یک تحقیق و توسعه کاریکاتوری از سوی ایران با تحقیق و توسعه علمی دانشمندان ما مخالفت کنند و این یکی از خطوط قرمز اصلی نظام و ملت ایران است.

وی اظهار داشت: آمریکا می‌خواهد برای سالهای طولانی و بیش از ۱۰ سال فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود کند و به‌عنوان یک کشور ویژه محدودیت‌های علمی برای ملت ایران ایجاد کنند که قطعاً به‌ضرر کشور و مردم خواهد بود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس این را هم گفت که مجلس شورای اسلامی همچنان که در گذشته و در مصوبه اخیرش از توافق خوب استقبال کرده است اکنون نیز از تیم مذاکره کننده دفاع و از توافق خوب استقبال خواهد کرد و به هیچ وجه توافق بد را که به‌ضرر منافع ملت و کشور باشد نخواهد پذیرفت. ما توافقی را معتبر می‌دانیم که در آن تحریم‌ها لغو شده و اجازه دسترسی و بازجویی از اماکن غیر هسته‌ای و دانشمندان داده نشود و تحقیق و توسعه علمی هم در کشور ادامه داشته باشد.

وی افزود: موضوعی که برای ما مهم است این است که اظهار نظرها درباره جمعبندی مذاکرات باید مدیریت شده باشد. اگر به توافق خوب برسیم که قطعاً خواست نظام و ملت خواهد بود و اگر هم مذاکرات به شکست انجامید آسمان به زمین نیامده و وحدت مسئولان و ملت ایران باید حفظ شود.

دهقان با یادآوری “تا به حال هر دستاوردی که به دست آوردیم ماحصل مقاومت سالهای متمادی و وحدت و یکپارچگی ملت ایران و تدبیر رهبر معظم انقلاب و البته هوشمندی تیم مذاکره کننده هسته‌ای بوده است” گفت: نباید با هیجانات کاذب بعد از جمعبندی نهایی مذاکرات آدرس غلط به دشمنان بدهیم چرا که بعد از پایان مذاکرات در فرصتی ۱۵روزه باید متن جمعبندی مذاکرات در شورای عالی امنیت ملی ایران بررسی شود و در نهایت با تصویب این شورا و دو ماه بعد از آن بررسی کنگره آمریکا و اعلام نظر نهایی آنها توافق حاصل شده است.

دهقان این را هم گفت که نباید از موضوع هسته‌ای به‌عنوان یک موضوع ملی سوء استفاده سیاسی و انتخاباتی شود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان گفت: آمریکایی‌ها که شدیداً نیازمند توافق هستند بدانند اگر در این لحظات حساس همچنان زیاده خواهی خود را به‌امید تحمیل آنها به ایران ادامه دهند و بخواهند خط قرمز مورد نظر نظام و منافع ملت ایران را مخدوش کنند مجلس شورای اسلامی در برابر آنها خواهد ایستاد و شورای عالی امنیت ملی هم فقط توافقی را تأیید خواهد کرد که خطوط قرمز نظام که به آن اشاره کردیم رعایت شده باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *