ارسال به دوستان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی:

مبادا رفع تحریم‌ها به تهدیدی جدید تبدیل شود/اتاق‌های بازرگانی تفکر ملی را جایگزین تفکر منطقه‌ای کنند/به جای کالای ارزان تکنولوژی وارد کنیم

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: دشمن سال‌ها با تحریم جلوی رشد اقتصادی را گرفت و حال با تحریک در خصوص ورود کالاهای مصرفی می‌تواند ضربه سنگین‌تری به اقتصاد کشور بزند که باید در این زمینه مراقب بود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، ابوالفضل حجازی با اشاره به جمع‌بندی مذاکرات با کشورهای ۱+۵ بیان کرد: در ارتباط با روابط بین ایران و اروپا باید گفت بعد از پیروزی تیم هسته‌ای ایران، فعالان اقتصادی به سهم خود از دولت و تیم مذاکره کننده و از مقام معظم رهبری که در این خصوص حمایت و هدایت‌ داشتند تشکر می‌کنند.

وی ادامه داد: باید از فرصتی که در شرایط کنونی فراهم شده کمال استفاده را ببریم و در مسیر گسترش روابط تجاری بر اساس منافع ملی قدم برداریم. حال که زمینه فعالیت رفع تحریم‌ها شروع شده است بخش خصوصی باید همراه با دولت باشد و در مسیر پیشرفت کشور به وظیفه‌ای که بر دوش دارد عمل کند.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی به مسئله ورود کالاها به کشور اظهار کرد: در بخش واردات باید مراقب بود که کالاهای مصرفی وارد کشور نشده و به فکر ورود تکنولوژی باشیم. رفع تحریم‌ها فرصتی است که تجهیزات خود را به روز کرده و در مسیر توسعه اشتغالزایی و ارتقاء سطح تولید در کشور گام برداریم.

وی با بیان اینکه رفع‌ تحریم‌ها در کنار فرصت می‌تواند تهدید هم باشد اظهار کرد: اگر کالاهای مصرفی و ارزان قیمت خارجی به داخل کشور وارد شود واحدهای تولیدی ما از رده خارج شده و شاهد افزایش بیکاری و وارد شدن ضربه به اقتصاد داخلی خواهیم بود. دشمن سال‌ها با تحریم جلوی رشد اقتصادی را گرفت و حال با تحریک در خصوص ورود کالاهای مصرفی می‌تواند ضربه سنگین‌تری به اقتصاد کشور بزند. باید شرایط در کشور برای رقابت تولید کنندگان داخلی فراهم شده و باید در این زمینه دقیق و هوشمندانه برنامه‌ریزی کرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی به نقش این اتاق در شرایط کنونی اشاره کرد و یادآور شد: اتاق‌ بازرگانی باید به منافع ملی کشور و بخش خصوصی توجه داشته باشد و با شرکت‌هایی که وارد ایران می‌شوند باید سرمایه‌گذاری‌های مشترک شکل بگیرد که هم اشتغال و هم صادرات را برای کشور به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز در واحدهای صنعتی و شهرک‌های صنعتی ظرفیت‌های بسیار داریم که بدون استفاده مانده‌اند اظهار کرد: شرکت‌های ایرانی می‌توانند با شرکت‌های خارجی همراه شده و زمینه تولید مشترک را فراهم کنند.

حجازی با اشاره به اینکه باید به امکانات زیرساختی در کشور توجه شود گفت: اگر درست برنامه ریزی شود در کشور به قدری ظرفیت وجود دارد که حتی نیروی کار کم خواهیم داشت و در تمام زمینه‌ها نیروهای تحصیل کرده ما تخصص و تجربه کافی خواهند داشت و باید ظرفیت ظهور و بروز این استعدادها و توانمندی‌ها فراهم شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اتاق‌های بازرگانی باید این روزها به وظایف خود دقیق‌تر عمل کنند خاطرنشان کرد: باید هیئت‌های تجاری که وارد ایران می‌شوند براساس شرایط و نوع سرمایه گذاری در نقاط مختلف کشور راهنمایی شده و ظرفیت‌های جذب مدیریت شده و بیشتر به فکر منافع ملی بوده و از تفکر منطقه‌ای پرهیز کنند.

عضو خانه صنعت با بیان اینکه بخش خصوصی آماده است همراه باد دولت و در کنار دولت برای کمک به بخش صنعت و تولید کشور وارد عمل شود ادامه داد: بخش خصوصی با هوشیاری دقت عمل و ظرافت به حفظ منافع ملی اهتمام جدی دارد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی آماده ورود به کشور هستند اظهار کرد: شرکت‌های هواپیمایی انگلیسی در این خصوص اعلام آمادگی کردند و بخش خصوصی انتظار دارد که این کشور کنسولگری خود را دایر کند؛ البته ملت ایران ملتی صلح طلب و با فرهنگ بوده و به جز اسرائیل با همه دنیا آماده برقراری روابط تجاری است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *