پشت پرده تغییرات اخیر در دانشگاه آزاد چه بود؟

داس دانشگاه آزاد بر گردن نمایندگان تام‌الاختیار/ سنگری که از دست رفت…

شاید درحال حاضر اصلی ترین پیام تغییرات اخیر دانشگاه آزاد برای مخاطبان و خصوصا فعالین سیاسی، از دست رفتن سنگر این دانشگاه برای شخص علیرضا منادی در انتخابات پیش رو باشد.

به گزارش تبریز بیدار، پس از ریاست حمید میرزاده بر دانشگاه آزاد اسلامی، طرح تجمیع یکی از سیاست‌گذاری‌های کلانی است که از ۱۹ آبان ۹۳ ظاهراً با طرح ادغام یا تغییر کاربری واحدهای دانشگاهی کلید خورد و تا امروز دانشگاه آزاد را رها نکرده است.

فارغ از تمام توجیهات و توضیحاتی که راجع به طرح‌های تجمیع دانشگاه آزاد بیان می‌کنند؛ گفته می‌شود طرح‌های تجمیع ۱ و ۲ جهت برکناری نمایندگان تام‌الاختیار دانشگاه آزاد در استان‌ها مصوب و اجرایی شدند. استان آذربایجان شرقی نیز از این قاعده مستثنا نماند و علیرضا منادی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو که در بهمن‌ماه سال ۹۲ به‌عنوان نمایندۀ تام‌الاختیار رئیس دانشگاه آزاد در استان آذربایجان شرقی منصوب شده بود و در تیرماه سال ۹۴ با حذف عنوان شغلی نمایندگان تام‌الاختیار به لحاظ قانونی، از مسئولیت خویش در دانشگاه آزاد خلع شد. 

نکته مورد تأملی که شائبۀ سیاسی بودن رویکردها و تصمیمات کلان دانشگاه آزاد در اذهان عمومی را افزایش می‌دهد این است که چگونه می‌شود دانشگاه آزاد در بحبوحۀ روی کار آمدن دولت یازدهم، رأی اعتماد وزرای کابینۀ دولت تدبیر و امید و طرح تفحص مجلس شورای اسلامی از آن دانشگاه، برای برخی از نمایندگان مجلس جایگاه مدیریتی ویژه‌ای مانند نمایندۀ تام‌الاختیار رئیس دانشگاه آزاد در دانشگاه‌های استان ایجاد می‌کند اما پس از رسیدن به اواخر دوره نهم مجلس شورای اسلامی نسبت به حذف آن نمایندگان اقدام میکند.

با توجه به شنیده‌ها، هنوز برخی از اطرافیان علیرضا منادی در مسئولیت‌های مختلف دانشگاه آزاد از قدرت نسبی برخوردارند که سیدجواد انگجی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان که عملاً اختیارات پیشین وی را در دست دارد در اولین اقدام معاونین منتسب به او را عزل و اشخاص مورد اعتماد خویش را جایگزین آن‌ها کرد تا دومینوی تغییرات مدیریتی دانشگاه آزاد را کلید بزند. تغییراتی که شاید درحال حاضر اصلی ترین پیام آن برای مخاطبان و خصوصا فعالین سیاسی، از دست رفتن سنگر دانشگاه آزاد برای شخص علیرضا منادی در انتخابات پیش رو باشد.

در همین راستا، تبریز بیدار در روزهای پیش‌رو گزارش مفصلی از سیاست‌گذاری‌ها و رویکردهای انتخاباتی و سیاسی دانشگاه آزاد منتشر خواهد کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *