نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

مبالغ بلوکه شده صرف افزایش تولید داخلی و کاهش خام‌فروشی شود

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، گفت: مبالغ آزاد شده باید صرف افزایش تولید داخلی و کاهش خام فروشی شده و از کشورهای خارجی خواسته شود تا محصولات خود را در ایران تولید کنند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، محمد حسن‌نژاد اظهار کرد: جدا از اینکه در این مذاکرات و توافق نهایی چه مفادی ذکر شده، مقرر است مبالغ بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزاد شده و امکان انتقال وجوه فراهم گردد که این شرایط برای کشور ما یک تیغ دولبه است.

نائب رئیس کمسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در شرایطی که کشور ما در حال حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد بدون نفت است، آزاد شدن مبالغ بلوکه شده و امکان افزایش فروش نفت، آسیب‌زا است، افزود: باید اقتصاد مقاومتی را همچنان سرلوحه برنامه‌های اقتصادی کشور قرار داد و مبالغ آزاد شده را در مسیر افزایش تولید داخلی و اشتغال‌زایی مصرف کرد.

حسن نژاد گفت با شرایط پیش رو باید برای به‌جای خام فروشی، به فکر افزایش تولید داخلی و تولید فرآورده‌ها باشیم و با جذب سرمایه‌گذار، کشور را به سمت رشد و توسعه اقتصادی سوق دهیم.

وی با اشاره به ارزش و اهمیت جایگاه پول ملی گفت: با رفع بلوکه شدن مبالغ کشورمان و دست یافتن به این دلارها، می‌توان با تزریق دلار به بازار و جمع‌آوری ریال سبب تقویت ارزش پول ملی شد، درواقع باید مراقب باشیم که به پشتوانه دلارها، پول چاپ نکنیم، زیرا چاپ اسکناس بدون پشتوانه توسط بانک مرکزی می‌تواند منجر به بالارفتن نرخ تورم شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس، با بیان اینکه از دیگر سو، اگر از این شرایط ذوق زدگی حاصل شود و به سمت خام فروشی حرکت کنیم، چه‌بسا شرایط بدتر خواهد شد، خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی مجبور می‌شویم به سمت وارادت سوق پیداکنیم و واردات افسار گسیخته به تولید ملی ضربه‌ سنگینی وارد می کند.

حسن نژاد با اشاره به سفر هیئت‌های مختلف خارجی به کشور گفت: هیئت‌های خارجی اغلب برای فروش محصولات خود به ایران می آیند و درصدد استفاده از پتانسیل بازار ما هستند که باید مراقب باشیم دلارهای آزاد شده صرف وارد کردن کالاهای خارجی نگردد.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در مورد سفر وزیر امورخارجه فرانسه به ایران گفت: فابیوس که با ایران برای معامله در حوزه نفت و حوزه هواپیمایی سخن می‌گوید، بی شک درصدد کمک به ارتقای این فناوری در ایران نیست، بلکه برای فروش مستقیم محصولات خود برنامه دارند، در حالی‌ که اگر هم قرار هست همکاری شود، باید محصولات در داخل ایران تولید شوند.

وی افزود: کشور ترکیه وقتی با شرکت پژو قرارداد می‌بندد  این کار به شرطی است که تولید در کارخانه‌های ترکیه صورت گیرد و کشور ما نیز باید در چنین مسیری گام بردارد یعنی این کشورها محصولات خود را در داخل ایران تولید کنند تا ما اقدام به خرید کنیم و غیر از این به خیر و صلاح ما نیست.

حسن نژاد در پاسخ به این سوال که آیا فرانسه قابل اعتماد است، گفت: در مذاکرات دیدیم که فرانسه حتی بیشتر از شیطان بزرگ، آمریکا به هیئت مذاکره کننده ما فشار آورد، فرانسه پرونده سیاهی دارد و در کل قابل اعتماد نیست، با اینها باید قراردادهای سفت و سختی بست.

وی با بیان اینکه، کشور ما در مهمان نوازی سرآمد است، اما در عرف دیپلماتیک، مقابله به‌ مثل از مهمان نوازی مهمتر است، تصریح کرد: ما در خاطرمان هست که چه کسانی برای بر هم زدن مذاکرات هسته‌ای تلاش کردند، چه کسانی عامل ورود خون‌های آلوده به کشورمان هستند و اگر قرار است اشخاصی که سابقه دشمنی با ایران را دارند، وارد کشور شوند، باید در محضر ملت ایران عذرخواهی کنند.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *