در پی سفر فابیوس، عامل ایدز در ایران؛

ورود مجلس به پرونده غرامت فرآورده‌های خونی آلوده فرانسه

نایب‌رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از بررسی پرونده غرامت فرآورده‌های خونی آلوده از فرانسه در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، یکم تا هفتم مرداد هر سال به‌عنوان هفته ملی هموفیلی‌ها نامگذاری شده است، حال این در شرایطی است که قرار است لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه طی روزهای آینده به تهران سفر کند، کسی که در دوران نخست وزیری‌اش یکی از مطلعین و مسببین صادرات فرآورده‌های خون‌های آلوده به برخی کشورهای جهان از جمله ایران بوده است و همیشه انگشت اتهام به‌سمت این سیاست‌مدار فرانسوی بوده است، فابیوسی که گرایش‌ها و حمایت‌های او از اسرائیلی‌ها بسیار مشهور است.


فابیوس دو رسوایی تاریخی را در دوران نخست‌وزیری‌ در کارنامه‌‌اش به ثبت رسانده است، یکی از این رسوایی‌ها در جولای ۱۹۸۵ اتفاق افتاد که طی آن کشتی جنگجویان رنگین‌کمان، متعلق به سازمان غیردولتی صلح سبز که علیه آزمایشات اتمی دولت فرانسه اعتراض می‌کرد، توسط سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با برنامه‌‌ریزی و به‌عمد منفجر شد و در جریان آن یک عکاس نیز به قتل رسید. فابیوس در سمت نخست وزیری، ابتدا از دخالت دولتش در این عملیات اظهار بی‌اطلاعی کرد اما پس از انتشار گزارش تحقیقات مستقل مسئولیت این انفجار را پذیرفت و وزیر دفاع کابینه را مجبور به استعفا کرد.

پرونده فرآورده‌های خون‌های آلوده فرانسوی

اما رسوایی دیگر فابیوس تبعات بسیار گسترده‌تری داشت که تاکنون نیز هم برای او و هم برای قربانیان ادامه داشته است. در دوران نخست‌وزیری او فرآورده‌های خون‌های آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فرآورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروس HIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و … صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه سبکسری انستیتوی فرانسوی تعدادی از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروسHIV و بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.

براین اساس بازخوانی از سه دهه رنج و بیماری بیماران هموفیلی کشورمان به‌عنوان قدیمی‌ترین پرونده حقوقی بیماران کشور، را در تسنیم پیش رو خواهیم داشت، موضوعی که  حدود سه دهه قبل و در جریان جنگ ایران و عراق، انستیتو “مریو” که اکنون در مالکیت شرکت سنوفی اونتیس فرانسوی است در خلال سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ فاکتورهای انعقادی آلوده به “اچ‌آی‌وی” را برای استفاده بیماران هموفیلی به برخی کشورها نظیر آلمان (غربی)، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران صادر کرد.

در همان زمان سازمان انتقال خون ایران با شرکت فرانسوی “مریو” قرارداد واردات فرآورده‌های خونی برای مصرف پالایشگاه‌های داخلی انتقال خون منعقد کرده بود. پس از مصرف نخستین فرآورده‌های خونی این شرکت، گروهی از بیماران هموفیلی به بیماری‌های هپاتیت C و ایدز مبتلا شدند و پس از آن بود که گروهی از مبتلایان به این بیماری‌های خونی، از سازمان انتقال خون ایران شکایت کردند.

آلوده بودن این فاکتورها بر اساس گزارش‌ها از سوی نماینده این شرکت در ایران در نامه‌ای به مقامات این کشور فاش شد. همین گزارش‌ها به نقل از منابعی که نخواستند نامشان فاش شود حاکی از این بود که برخی از مقامات بهداشتی وقت ایران در پاسخ به این نامه نوشتند که آلودگی در خون‌ها وجود ندارد و مشخص نیست چرا گفته شده این خون‌ها آلوده است. سپس به‌دنبال مشخص شدن این موضوع که منشأ آلودگی فرآورده‌های خونی در پرونده هموفیلی‌ها خارجی بوده است سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۸۷ نسبت به شرکت فرانسوی شکایت کرد اما از آن زمان تاکنون شکایت از این شرکت به نتیجه نرسیده است.

Image title

ورود مجلس به پرونده غرامت فرآورده‌های خونی آلوده از فرانسه

در این رابطه عبدالرحمن رستمیان نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره ورود مجلس به پرونده غرامت فرآورده‌های آلوده خونی به تسنیم عنوان کرد: این بحث بسیار مهم است زیرا سالانه برای ابتلای افراد به بیماری‌های ژنتیک باید هزینه‌های زیادی پرداخت شود به‌طوری که برای یک بیمار هموفیلی سالانه بالغ بر ۳میلیارد ریال باید هزینه شود.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی دوره نهم در ادامه عنوان کرد: در جلسه روز یکشنبه ۴ مرداد؛ کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور معاون درمان وزارت بهداشت به دو موضوع از جمله بیمارستان‌های معین و آزمایشات بیماری‌های ژنتیک می‌پردازد و به‌دلیل سفر آقای فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به تهران به‌طور غیررسمی نیز به پرونده غرامت فرآورده‌های آلوده خونی می‌پردازد زیرا این موضوع در صورت‌جلسه نبود ولی به‌دلیل اهمیت آن به این موضوع پرداخته خواهد شد.

رستمیان با تأیید اینکه می‌توان با دریافت غرامت از فرانسه برای صادرات فرآورده‌های خونی آلوده به ایران برای بیماران هموفیلی هزینه کرد، افزود: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این مسئله را به‌طور جِد از مسئولان وزارت بهداشت پیگیری خواهد کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *