مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه:

صدای فقرا و محرومان شنیده شود

مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شانس موفقیت برنامه‌های توسعه با مشارکت گروه‌های آسیب پذیر در سیاست‌گذاری‌ها بیشتر می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، روزبه کردونی در خصوص تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه نسبت به توانمندسازی و خوداتکایی گروه‌های محروم، اظهار کرد: مبارزه با فقر و تبعیض یکی از اصول اصلی انقلاب اسلامی و توصیه رهبر انقلاب به مردم است تا جایی که  ایشان همواره توصیه می‌کنند برای حضور در مراکز قدرت فردی را انتخاب کنند که بر اساس ارزش‌های اسلامی می‌خواهد این مملکت را از فقر، تبعیض، بی‌عدالتی و بقیه ضعف‌هایی که دارد، نجات دهد.

وی ادامه داد:‌ تاکنون رویکردهای متفاوتی برای مبارزه با فقر ارائه شده است که یکی از کارآمدترین آنها، بر ضرورت توانمندسازی گروه‌های حاشیه‌نشین و مشارکت تأثیرگذار آنها در فرآیند سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی تأکید می‌کند. توانمندسازی گروه‌های آسیب‌پذیر باعث تضمین حقوق آنها می‌شود و رویکردهای اجتماعی حمایت از فقرا را تقویت خواهد کرد.

مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه همچنین گفت: باید دقت شود شانس موفقیت برنامه‌های توسعه، پروژه‌های حمایتی و فقرزدایی دولت‌ها این است که فقرا و گروه‌های آسیب‌پذیر در تمام مراحل فرآیند سیاست‌گذاری از تشخیص مسئله تا تدوین سیاست و راهکارها مشارکت فعال داشته باشند تا مطالبات و مشکلات اصلی آنها در چارچوب برنامه‌ها مد نظر قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: نکته مهم این است که آثار سوء سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی معمولاً تهدیدی جدی علیه فقرا و گروه‌های محروم و یکی از راهبردهای مهم برای کاهش این اثرات توانمندسازی این گروه‌هاست. توانمندسازی گروه‌های حاشیه‌نشین و آسیب‌پذیر باید همراه با  گسترش نهادهای مدنی مرتبط با فقرا، تسهیل ارتباط گروه‌های فقیر و محروم با دولت، شنیدن مطالبات و دغدغه‌های آنها باشد تا  امکان حل مسائل و مشکلات این گروه را به وجود آورد.

کردونی افزود: ما باید جنبشی عظیم به وجود آوریم که صدای فقرا و محرومان شنیده شود و در این راستا در حوزه آسیب اجتماعی تلاش می‌کنیم با ایجاد ارتباط ساختارمند با سازمان‌های مردم‌نهاد و مؤسسات خیریه اجتماعی که به‌نوعی رابط گروه‌های آسیب‌پذیر و محروم با دولت هستند و نیز با برگزاری نشست‌ها با جامعه هدف، دغدغه‌ها و مسائل اصلی آنها را پیگیری کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *