خان‌محمدی مطرح کرد

انتقاد از عدم رعایت شاخص‌های کیفی آموزشی و پژوهشی اساتید در دانشگاه آزاد

نماینده مردم زنجان در مجلس معتقد است دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد باید اصلاح سازمانی انجام دهند چراکه در این دانشگاه با توجه به هرم علمی دانشجوی تحصیلات تکمیلی جذب نمی‌شوند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، محمدرضا خان‌محمدی نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی و یکی از امضاکنندگان طرح رسیدگی به وضعیت شغلی اساتید و کارکنان دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد، با بیان اینکه مسئله مهم در آموزش عالی، نوع استخدام و پرداختی اساتید دانشگاه‌ها بر اساس درجه علمی آنهاست، گفت: درجه علمی باید در آیین‌نامه استخدامی تمامی دانشگاه‌ها لحاظ شود؛ مثلا در کشورهای پیشرفته ممکن است دو استاد در هیئت علمی درآمدهای متفاوتی داشته باشند و فردی که اعتبارت پژوهشی بالاتری دارد، باید امتیازات و حقوق بیشتری هم بدست آورد.

وی با بیان اینکه جزو ۱۱۵ نماینده‌ای است که طرح رسیدگی به وضعیت و مشکلات دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد را امضاء کرده‌ است، گفت: این دانشگاه‌ها در شرایط برابر علمی پرداختی‌های متفاوتی دارند و این به معنای عدم رعایت عدالت است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: اگر هیئت علمی در وزارت علوم برای سه سال متوالی نتواند پژوهش‌های علمی مناسبی ارائه دهد، دچار رکود علمی شده و می‌توان اعضای آن را بازخرید کرد؛ بنابراین اگر هیئت علمی طبق اساسنامه پویایی خود را از دست داد، می‌تواند از استفاده خارج شود.

خان‌محمدی با بیان اینکه امضای نمایندگان بر طرح مذکور برای اعمال عدالت از سوی دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد است، تصریح کرد: در دانشگاه‌ها تبعیض وجود دارد بدین معنا که دو استادیار با مدرک دکترا باید حقوق و مزایایی یکسانی دریافت کنند مگر آنکه یکی از آن‌ها فعالیت پژوهشی کامل‌‎تری داشته باشد. همچنین شاخص‌های کیفی آموزشی و پژوهشی اساتید در کیفیت جایگاه آن‌ها تاثیرگذار است و شرایط و مزایای یکسان برای دو مدرس با کیفیت کاری متفاوت آفت است چراکه باید متناسب با شاخص‌ها مزایا را تقسیم کرد چراکه این قاعده منجر به رشدعلم و فناوری می‌شود.

“دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد باید اصلاح سازمانی انجام دهند. در این دانشگاه با توجه به هرم علمی دانشجوی تحصیلات تکمیلی جذب نمی‌شود درحالیکه باید متناسب با اساتید، استادیار و دانش‌یار جذب دانشجو شود. لذا اگر شاخص‌ها رعایت نشود، در دراز مدت به کشور خیانت شده است و من این موضوع را طی یک نامه با رئیس کمیسیون آموزش، رئیس کمیسیون بهداشت، وزیر آموزش عالی مطرح کردم چراکه دانشگاه‌هایی که شاخص‌ها را رعایت نمی‌کنند باید مورد سوال قرار گیرند”.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد برای اخراج یا حفظ نیروهای خود باید قانون‌مند باشد و تمام امور دانشگاهی مانند کشورهای پیشرفته طبق یک پروتکل انجام گیرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *