نمایندگان مجلس در گفتگو با تبریز بیدار:

پ.ک.ک مسئولیت حمله به قطارهای ایران را بر عهده گرفت/ سیاستهای غلط دولت ترکیه عامل اصلی بحران در منطقه است

وقوع دو حادثه انفجار در مسیر حرکت قطارهای جمهوری اسلامی ایران در خاک ترکیه، هرچند به اذعان مسئولین ایرانی و ترک علیرغم خسارت مالی نسبت به واگن و ریل های راه آهن، خسارت جانی به همراه نداشته است می تواند تبدیل به موضوعی شود که روابط تجاری و حتی سیاسی بین دو کشور را متاثر سازد.

به گزارش تبریز بیدار، وقوع دو حادثه انفجار در مسیر حرکت قطارهای جمهوری اسلامی ایران در خاک ترکیه، هرچند به اذعان مسئولین ایرانی و ترک علیرغم خسارت مالی نسبت به واگن و ریل های راه آهن، خسارت جانی به همراه نداشته است می تواند تبدیل به موضوعی شود که روابط تجاری و حتی سیاسی بین دو کشور را متاثر سازد.

سیاستهای غلط دولت ترکیه عامل اصلی بروز مشکلات این چنینی در منطقه است

محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار تبریز بیدار در خصوص علل وقوع این حملات در خاک ترکیه گفت: سیاستهای دولت ترکیه در منطقه و داخل کشور خود منجر به شکل گیری تنشهای منطقه ای و داخلی برای این کشور شده است. حملات اخیر ارتش ترکیه به مواضع پ.ک.ک در عراق و تنش های داخلی ایجاد شده با کردها می تواند زمینه ساز اصلی این قبیل حوادث تلقی گردد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به احتمال نسبی بهبود روابط اقتصادی ایران با اروپا افزود: بدون تردید جریاناتی در منطقه و از جمله گروهک تروریستی پ.ک.ک بدنبال نا امن کردن فضای اقتصادی ترکیه که شاهراه مواصلاتی ایران با اروپا می باشد هستند تا از این طریق بتوانند از طریق جمهوری اسلامی ایران به دولت ترکیه فشار وارد کنند.

سعیدی با اشاره به اینکه  حدود ۱۷ استان ترکیه بدلیل داشتن مرز مشترک با سوریه و عراق و یا فعالیت گروهکهای تروریستی داخلی گرفتار ناامنی هستند خاطرنشان کرد: شاید برای دولت ترکیه هم مطلوب باشد که به نوعی پای ایران را به برخی درگیری ها و حاشیه های منطقه ای باز کند و به همین خاطر برخی زمینه ها را برای فعالیت های تروریستی در خاک خود فراهم کند.

پ.ک.ک مسئولیت حملات را به عهده گرفته است/ تا زمانی که دولت ترکیه به حقوق مردم سوریه و عراق و کردها در داخل خاک خود احترام نگذارد درگیر این مسائل خواهد بود


منصور حقیقت پور دیگر نماینده مجلس نیز در گفتگو با تبریز بیدار با اعلام اینکه گروهک تروریستی پ.ک.ک مسئولیت این حملات را به عهده گرفته و در مقابل تردد قطارهای ایران به خاک ترکیه متوقف شده است گفت: علت وقوع این حادثه اشتباهات دولت ترکیه است که متاسفانه جایگاه و منزلت خود در منطقه را فدای بازی های سیاسی کرده است.

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با برشمردن اشتباهات راهبردی دولت ترکیه در سطح منطقه افزود: اولین اشتباه دولت ترکیه دخالت در بحران سوریه و قصد براندازی نظام آن و دومین اشتباهش تلاش برای تغییر جغرافیای سیاسی عراق بود و تا زمانیکه دولت ترکیه نسبت به شخصیت و حقوق مردم سوریه و عراق و خصوصا کردها احترام نگذارد موارد این چنینی ادامه خواهد داشت.

این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به سوال خبرنگار تبریز بیدار در خصوص دلایل احتمالی گروهک پ.ک.ک برای این حمله تروریستی گفت: چند دلیل قابل تصور است. اول اینکه این گروهک در تلاش است که منافع و درآمدهای دولت ترکیه در زمینه توریسم و گردشگری را کاهش دهد. دوم اینکه احتمالا بدنبال ایجاد اختلال در روابط رو به رشد و توسعه رابطه تجاری ایران و ترکیه هستند و سومین دلیل هم می تواند ایجاد نا امنی در مناطق جنوب شرقی ترکیه بدلیل حملات ارتش ترکیه به مواضع پ.ک.ک در عراق باشد.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به مسیرهای مختلف پیش روی ایران جهت ارتباط اقتصادی با اروپا گفت: در صورت نا امن بودن ترکیه، مسیرهای جمهوری ارمنستان، آذربایجان و گرجستان برای ایران به عنوان جایگزین وجود دارد و جای نگرانی نیست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *