دراجلاس راهبردهای توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرهای ایران عنوان شد؛

تبریز، خاستگاه توسعه فرهنگی و اجتماعی ایران امروز

سومین اجلاس راهبردهای توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرهای ایران، با حضور معاونان فرهنگی و اجتماعی، روسای کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی، مدیران‌عامل سازمان‌های فرهنگی و هنری شهرداری‌های کشور و سایر دستگاه‌ها و مجموعه‌های تاثیرگذار در حوزه‌ها فرهنگی و اجتماعی شهرها، در شهر تهران آغاز به کار کرده‌است .

به گزارش تبریز بیدار به نقل از شهریار، تبیین تاکیدات رهبر معظم انقلاب در حوزه‌ فرهنگ، بررسی و بازشناسی ساز و کار ورود شهرداری‌ها به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی شهرها، ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی پروژه‌های عمرانی، نحوه تعامل با سایر دستگاه‌های متولی فرهنگ و احصای راهکارهای تقویت فرهنگ شهروندی و نقش‌آفرینی شهرداری‌ها در ترویج فرهنگ ارزشی، از جمله محورهای عنوان‌شده در مباحث و کارگاه‌های محتوایی سومین اجلاس راهبردهای توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرهای ایران است .


در مراسم آغاز به کار این اجلاس ضمن صحبت و سخنرانی تنی چند از مسئولین، از سند راهبردی آموزش‌های شهروندی با حضور محمد باقر قالیباف شهردار تهران رونمایی شد .


رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز در این نشست،  تبریز را به عنوان خاستگاه توسعه فرهنگی اجتماع ایران امروز معرفی کرد .


حضرتی با بیان اینکه تبریز به سبب قرار گرفتن در یک موقعیت ویژه جغرافیایی همواره محملی برای توجه و در عین حال صدور مظاهر جدید فرهنگی بوده است، افزود: تبریز باعث و بانی رشد و شکلگیری بسیاری از مظاهر تمدن بوده است و بخش فرهنگ در این ورطه از رشدی چشمگیر بهره مند بوده است . 

به گفته وی تبریز توانسته به مدد ویژگی ها خاص فرهنگی خود سرمنشا تحولات بسیاری در حوزه های گوناکون شود و به شکل گیری گفتمان ها بدیع و تازه در این حوزه منجر گردد.


حصرتی با بیان اینکه تعامل های صورت گرفته در جریان چنین نشست هایی می تواند ثمربخش باشد، اظهار داشت: بی شک تبادل نظر و نیز انتقال تجارب موفق در کنار پرداختن صادقانه به نقاط ضعف در مسیر رسیدن به یک توسعه پایدار فرهنگی و اجتماعی، می تواند راهگشای همه فعالان فرهنگی کشور باشد که دل در گرو توسعه آن دارند.


در این اجلاس حجت الاسلام حمیدی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز؛ دکتر اکرم حضرتی، رییس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز و حسین آذرنیا مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برای بحث و تبادل نظر با دیگر مسئولان فرهنگی شهرهای مختلف کشور حضور دارند.


در مراسم آغاز به کار این اجلاس ضمن صحبت و سخنرانی تنی چند از مسئولین، از سند راهبردی آموزش‌های شهروندی با حضور محمد باقر قالیباف شهردار تهران رونمایی شد.


مسئولان فرهنگی شهر تبریز در حاشیه این مراسم ضمن بازدید از نمایشگاه جنبی فعالیتهای فرهنگی با حضور در غرفه های مختلف به گفتگو با فعالان فرهنگی استانهای مختلف پرداختند و از دستاوردهای شهر تبریز به عنوان شهری موفق و پیشرفته در چشم اندازهای توسعه فرهنگی سخن گفتند.


نمایشگاه جنبی این همایش شامل غرفه های خانه خدمات و کارآفرینی، خانه سلامت و محیط زیست، خانه خانواده و سبک زندگی، خانه دوام و ایمنی، خانه اخلاق و مهارتهای اجتماعی، خانه شهر یاران جوان، خانه هنر و ادبیات، خانه قرآن و عترت، غرفه سازمان ورزش و تفریحات سالم، غرفه سازمان حمل و نقل و غرفه سازمان مدیریت پسماند می باشد.


سومین همایش مشترک کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی شهرهای ایران همراه با برگزاری مجمع مشورتی بانوان شوراهای اسلامی و جلسه معاونان فرهنگی و اجتماعی شهرداری های مراکز استان ها به مدت دوروز در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود.


همچنین در این نشست، حجت‌الاسلام حمیدی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تبریز در این اجلاس،  با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال ۸۷ مبنی بر تعریف پیوست فرهنگی برای طرح های خرد و کلان کشور و تسری دادن آن به لایه ها مختلف اجتماعی برای ایستادگی در برابر هجمه های فرهنگی، افزود: لازم است کارهای کارشناسی و فرهنگی بیشتری بر روی این امر صورت گیرد تا دامنه تاثیرات این موضوع در پهنه رخدادهای فرهنگی کشور به وضوح دیده شوند .


وی خاطر نشان کرد: در برخی کلان شهرها کاستی ها و نواقصی در جریان اجرای این دستور وجود دارد که متاسفانه در سایه استمرار بی توجهی به آن، موجب رکود کار فرهنگی در کشور می شود و کار فرهنگی به معنای تخصصی کلمه، اعتبار خود را از دست می دهد .

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز نیز در این نشست، انتقال تجارب را مهمترین دستاورد اینگونه هم اندیشی های تخصصی معرفی نمود .


حسین آذرنیا ضمن تاکید بر این مطلب گفت: با توجه به سابقه خوبی که در این رابطه وجود دارد، می توانیم اطمینان داشته باشیم که با مشارکت تمام دست اندرکاران و فعالان فرهنگی، امکان تغییر در نگرش موجود به اقدامات و تلاشهایی با زیربنای فرهنگی وجود دارد


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *