تبخال بیماری ویروسی بدون علائم

افراد بالای ۴۰ سال نوزادان را نبوسند

یک متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت عنوان کرد: تبخال در بیشتر موارد بدون علائم است، بنابراین فرد متوجه ابتلای خود به ویروس تبخال نمی‌شود. بنابراین توصیه می‌شود افراد میانسال، نوزادان را نبوسند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از سلامت نیوز، دکتر فرزانه آقا حسینی گفت: تبخال یک بیماری ویروسی است و همانند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. برای مثال بوسیدن و برقراری ارتباط بزاقی، استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی و غیره فرد مبتلا موجب انتقال بیماری به فرد می‌شود.

بهگفته وی، ابتلا به تبخال در ۹۰ درصد موارد با علائم بالینی همراه نیست و تنها در ۱۰ درصد موارد موجب بروز ضایعاتی در دهان، لب، کام، اطراف دهان می‌شود.

این متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت، افزود: بعد از بهبود فرد مبتلا، ویروس تبخال در بدن باقی می‌ماند و اگر شرایط مناسب شود، مجدد فعالیت خود را ادامه می‌دهد که به آن عفونت هرپس سیمپلکس ثانویه یا تبخال عود کننده گفته می‌شود.

ایجاد شرایط مناسب برای بروز مجدد تبخال در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال گرما، سرما، استرس، فشارهای عصبی، اختلال دوران قاعدگی و غیره می‌تواند در افراد موجب عود مجدد بیماری شود.وی عنوان کرد: همانگونه که گفته شد، تبخال در بیشتر موارد بدون علائم است. بنابراین فرد متوجه ابتلای خود به ویروس تبخال نمی‌شود که این مساله می‌تواند موجب انتقال بیماری به فرد دیگر شود.

برای مثال ۲ تا ۳ مورد از انتقال بیماری در هنگام بوسیدن نوزادان توسط اطرافیان در جهان گزارش شده است، به همین دلیل به افراد بالای ۴۰ سال و میانسالان توصیه می‌شود نوزادان را نبوسند.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه گفت: به افراد مبتلا به تبخال تاکید می‌شود حتما بستنی، یخ، آش و سوپ سرد به مقدار فراوان مصرف کنند زیرا اگر از تغذیه مناسبی برخوردار باشند، ضایعات تبخال به موقع درمان می‌شود اما در غیر اینصورت بهبود با تاخیر مواجه می‌شود و یا ممکن است موجب بروز عفونت ثانویه شود.

آقا حسینی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ابتلای کودکان زیر ۲ سال به تبخال، گفت: تشخیص این بیماری در کودکان زیر ۲ سال با مشکلاتی همراه است زیرا به دلیل تشابه علائم ممکن است پزشک به اشتباه تشخیص بیماری «لوسمی» دهد به همین دلیل تاکید می‌شود زمانی که کودک دچار ضایعات دهانی شد فقط به متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت مراجعه کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.