جوابیه شورای شهر تبریز نسبت به خبر تبریز بیدار + توضیحات

تبریز بیدار مستندات ارائه کند/ هیئت رییسه شورای شهر فرافکنی نکرده و پاسخگو باشد

بهتر است هیئت رییسه محترم شورا به جای فرار از پاسخگویی در خصوص تخلفات صورت گرفته و تهدید رسانه ها به شایعه پراکنی و پیگیری قانونی، به وظیفه قانونی و شرعی خود در خصوص برخورد با اعضا و مدیران متخلف و اطلاع رسانی آن اقدام نماید.

پیرو درج مصاحبه یکی از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز با تبریز بیدار در خصوص موضوع دفتر غیرقانونی مشاوران شورا که با عنوان « پس از بررسی های دقیق دستور تعطیلی دفتر مشاوران را صادر کردیم »، جوابیه ای از طرف مسئول دفتر هئیت رئیسه و سرپرست روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر تبریز ارسال شده است که به همراه توضیحات تبریز بیدار در ادامه می آید.

متن جوابیه:

مدیرمسئول محترم پایگاه اطلاع رسانی تبریز بیدار
سلام علیکم
پیرو انتشار مطلبی با عنوان «پس از بررسی های دقیق دستور تعطیلی دفتر مشاوران را صادر کردیم» در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۴، ضمن تشکر از توجه و امعان نظر اعضای محترم شورای اسلامی کلانشهر تبریز و اصحاب رسانه نسبت به رویدادها و مسائل مختلف، نکات ذیل جهت تنویر افکار عمومی به استحضار می رسد:

شورای اسلامی کلانشهر تبریز در خصوص تعطیلی دفتر مشاوران شورا، مصوبه ای نداشته است و موضوع مذکور طی نشستی که با دعوت ریاست و حضور تنی چند از اعضای محترم شورای اسلامی کلانشهر تبریز برگزار گردید، طرح و حل و فصل گردید و لذا اطلاق لفظ « دستور» بر مورد اخیر صحیح به نظر نمی رسد.

در خصوص بند پایانی مطلب آن رسانه که عبارت « گفتنی است که شایعات مختلف در مورد دخالت دفتر مشاوران شورا که اکثر اعضای شورا از وجود آن بی اطلاع بودند در برخی از پروژه های کلان و همچنین فعالیت برخی دلالان معروف در این دفتر از علل مطرح برخی اعضای شورا در مخالفت با ادامه کار دفتر مذکور بود.» را شامل می شود، شورای اسلامی شهر تبریز درخواست دارد مدارک و مستندات انعکاس شایعه فوق الاشاره منتشر گردد. چرا که انتشار شایعه و اکاذیب از مصادیق جرایم مطبوعاتی بوده و بر اساس تبصره ۴ ماده ۲۲ قانون مطبوعات حق پیگیری قانونی برای شورای اسلامی کلانشهر تبریز محفوظ می باشد.

توضیحات تبریز بیدار:

اما در خصوص جوابیه فوق، توضیحات ذیل ذکر می گردد:
الف) بهتر است هیئت رییسه محترم شورای اسلامی کلانشهر تبریز به جای اینکه در خصوص استفاده درست یا نادرست از یک لفظ در متن خبر مربوطه موضع گیری نماید نسبت به شفاف سازی در خصوص اصل مساله دفتر مشاوران شورا اقدامات مقتضی را انجام دهد. به عنوان مثال پاسخگویی صریح نسبت به موارد ذیل می تواند برخی ابهامات را بزداید.

بالاخره بایستی صراحتا مشخص گردد که اصل ایجاد دفتر مشاوران شورا خارج از ساختمان محل اقامت و بدون اطلاع اکثر اعضای شورا قانونی بوده است یا خیر؟ و چنانچه غیر قانونی بوده است اقدامات صورت گرفته در راستای برخورد با متخلفین توسط هیئت رییسه محترم تشریح شود.

سوالی که در بسیاری از نظرات واصله به تبریز بیدار و سایر رسانه ها از طرف شهروندان مطرح می شود این است که کدام یک از اعضای شورا و با چه منظور و برنامه ای اقدام به راه اندازی این دفتر کرده بودند و هزینه های آن از چه محلی تامین می شده است؟

آیا هیئت رییسه شورا از وجود این دفتر مطلع بوده است؟ بصورت مشخص چه اقدامات و احیانا تخلفاتی در این دفاتر صورت گرفته است؟

ب) اما در خصوص شایعه خواندن قسمتی از خبر مذکور که به دخالت دفتر غیر قانونی مشاوران در مدیریت پروژه ها و مسائل شهری و فعالیت برخی دلالان در آن اشاره داشته است تنها چند مورد از اظهارات برخی از اعضای شورا در جلسه علنی یا مصاحبه با رسانه ها عینا ذکر می شود.

اسماعیل چمنی (نایب رییس شورا) : ایجاد این دفتر غیرقانونی است. مشاوران با همکاری برخی اعضای شورا، مدیران شهرداری را دعوت و آنان را تهدید می کنند که باید به دستورات ما عمل کنید. 

احتشام حاجی پور (رییس شورای اسلامی استان) : ۳ میلیون اجاره ماهیانه دفتر مشاورین شورا است، هزینه‌ی آن را چه کسی می‌دهد؟ بیت المال را چرا هدر میدهی آقای رئیس؟ این ها هرینه نیست؟ چه کسی این هزینه ها را تقبل می کند؟

سعید محدث (عضو هیئت رییسه) : اقای رییس، اگر این اقدام از طرف شورا باشد باید ما هم در جریان باشیم. امین ترین افراد برای رئیس شورا باید اعضای هیئت رئیسه باشند ولی ما به عنوان اعضای هیئت رئیسه از این اقدام مطلع نیستیم. مگر من عضو هییت رییسه نیستم؟! چه کسی به شما اجازه داده بدون اطلاع سایرین فتوای تاسیس دفاتر مشاورین صادر کنید؟ بی عرضگی من است که نمیدانم دفتر مشاورین وجود دارد، فردا این دفاتر به فساد کشیده میشود. مگر عضو شورا فقط شما هستید که دفتر مشاورین ایجاد میکنید؟! شما که جلسه قبل از وجود چنین دفاتری اظهار بی اطلاعی کردید.

حبیب شیری آذر (رییس کمیسیون خدمات شهری) : تا زمانی که پای دلالان از شورا وشهرداری قطع نشود شاهد توسعه شهری نخواهیم بود. بدون رعایت تشریفات پروژه ها به افراد خاصی داده می شود. راه های نفوذ باید بسته شود، شهردار مفسدان را معرفی کند، اعضایی که در مخفی گاه و زیرزمین کار میکنند نگران باشند.

رسول درسخوان (عضو هیئت رییسه) : بنده به عنوان عضو هیت رییسه از تاسیس دفاتر مشاوران شورا اطلاع نداشته ام. طبق قانون صریح شهرداری ها، هیچیک از اعضای شورای شهر حق دخالت در عزل و نصب را ندارد تا چه برسد که دفتر دایر کنند و در آن دفتر برخی عزل و نصب های غیر قانونی صورت گیرد.

همانطوریکه مشخص است مطلب مورد اشاره در جوابیه هیئت رییسه شورای شهر تبریز مستند به اظهارات متعدد اعضای شورا می باشد که البته برخی از این سخنان که در مصاحبه با خبرنگار تبریز بیدار گفته شده است بنا به دلایل و مصالحی هنوز منتشر نشده است.

در پایان به نظر می رسد که بهتر است هیئت رییسه محترم شورا به جای فرار از پاسخگویی در خصوص تخلفات صورت گرفته و تهدید رسانه ها به شایعه پراکنی و پیگیری قانونی، به وظیفه قانونی و شرعی خود در خصوص برخورد با اعضا و مدیران متخلف و اطلاع رسانی آن اقدام نماید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *