رقم دارایی‌های بلوکه شده ایران از سوی بانک جهانی اعلام شد

این نهاد بین المللی با اعلام رقم کل دارایی های بلوکه شده ایران گفت: در صورت لغو تحریم ها ۲۹ میلیارد دلار از این دارایی ها بلافاصله آزاد خواهد شد و در دسترس ایران قرار خواهد گرفت.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از خبرگزاری دانشجو، بانک جهانی در بخشی از گزارش خود با موضوع اثرات لغو تحریم ها بر اقتصاد ایران به وضعیت بازار نفت پرداخته و پیش بینی کرده است با ورود نفت ایران به بازار قیمت جهانی نفت ۱۴ درصد کاهش یابد.

 

بر اساس پیش بینی بانک جهانی ایران ۸ تا ۱۲ ماه پس از لغو تحریم ها می تواند تولید نفت خود را به سطح قبل از تحریم ها یعنی سال ۲۰۱۲ برگرداند که در نتیجه عرضه جهانی نفت بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

 

این نهاد بین المللی بر اساس برآوردها حجم نفت ذخیره شده ایران را ۳۰ تا ۴۰ میلیون بشکه اعلام کرده که بر این اساس ایران می تواند بلافاصله پس از لغو تحریم ها ۵۰۰ هزار بشکه در روز بر صادرات نفت خود بیفزاید و جریان این نفت تا سه ماه ادامه خواهد یافت.

 

این گزارش قیمت جهانی نفت در دسامبر ۲۰۱۵ را ۵۵ دلار پیش بینی کرده و انتظار دارد در اثر لغو تحریم ایران قیمت نفت طی سال ۲۰۱۶ به ۵۶ دلار در هر بشکه برسد.

 

*کاهش ۱۷.۱ میلیارد دلاری درآمد صادراتی ایران به دلیل تحریم ها

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود به اثرات تحریم ها بر کاهش درآمدهای صادراتی ایران اشاره کرده و زیان ایران از این محل طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ را ۱۷.۱ میلیارد دلار برآورد کرده است.

 

در نتیجه تحریم ها صادرات ایران به اتحادیه اروپا ۳.۹ میلیارد دلار، ژاپن ۷.۵ میلیارد دلار و کره جنوبی ۴.۴ میلیارد دلار کاهش داشته است.

 

*دارایی بلوکه شده ایران ۱۰۷ میلیارد دلار است

این نهاد بین المللی همچنین کل دارایی های بلوکه شده ایران را ۱۰۷ میلیارد دلار برآورد و اعلام کرده است با لغو تحریم ها ۲۹ میلیارد دلار از این دارایی ها بلافاصله آزاد خواهد شد و در دسترس ایران قرار خواهد گرفت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *