بذرپاش در سؤال از وزیر اقتصاد:

میزان رشد معوقات بانکی به بالای ۹۲هزار میلیارد رسیده/ امروز دولتمردان با ارائه آمار لذت می‌برند!

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی سیاست‌های اقتصادی دولت تأکید کرد که با آمار و ارقام نمی‌توان زندگی مردم را بهتر کرد و بایستی در این زمینه اقدام عملی انجام داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از جهان، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه پارلمان در سؤال از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی از سیاست‌های این وزرتخانه درباره درآمدهای مالیاتی انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه امروز میزان رشد معوقات بانکی به بالای ۹۲هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: در چنین وضعیتی برای رقم ۵هزار میلیارد مربوط به وام ازدواج جوانان می‌گویند سپرده نداریم.

وی یادآور شد: آقای آصفری پیشتر سؤالی درباره وام ازدواج جوانان مطرح کرد اما اتفاقی درباره آن نیفتاد؛ همه دوستان و همکاران هم پیرامون این موضوع سؤالاتی کردند و فرصت دادند تا مشکل حل شود اما من سؤالم این است که تا امروز چه اتفاقی برای رفع مشکل افتاده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین از وزیر اقتصاد خواست به محله‌های مختلف شهرها سرزده تا از واقعیت موجود در جامعه آگاه شود.

بذرپاش با بیان اینکه قرار بود درآمد مالیاتی از کسانی که مالیات نمی‌دهند، اخذ شود تصریح کرد: طبق وعده‌های داده شده قرار بود درآمدهای مالیاتی جایگزین نفت شود که این اقدام مثبتی است اما قرار بر این بود تا از همه کسانی که مالیات نمی‌دهند مالیات اخذ شود اما متأسفانه امروز اتفاق دیگری افتاده است.

وی با اشاره به اینکه اغلب نمایندگان مجلس امروز به دلیل اقدامات غلط در حوزه مالیات با مردم حوزه‌های انتخابیه خود درگیرند تصریح کرد: بنده چند روز پیش در یک خیاطی طی گفت‌وگو با صاحب مغازه متوجه شدم که آن مغازه افزایش ۶۰۰درصدی مالیات داشته است، آن مغازه‌دار از من می‌پرسید آقای بذرپاش مگر ما چقدر افزایش درآمد داشته‌ایم که به این میزان مالیات افزایش پیدا کرده است؟

وی با تأکید بر اینکه در زمان رأی اعتماد به کابینه به وزیر اقتصاد رأی داده‌ام تصریح کرد: بنده منتقد دولتم و همه موضع سیاسی‌ام را می‌دانند اما آقای طیب‌نیا من به شما رأی دادم اما عملکرد شما به گونه‌ای است که گویا هنوز تصور می‌کنید در دانشگاه هستیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بیش از ۲ سال از عمر دولت می‌گذرد و انتقاداتی در این زمینه مطرح است اما برخی نمایندگان با رودربایستی از سؤال خود منصرف می‌شوند، اگر سال ابتدایی فعالیت دولت بود ما می‌گفتیم دولت تازه‌کار است اما امروز دیگر عمری از دولت گذشته است.

بذرپاش از وزیر اقتصاد خواست به مغازه‌ها و صنوف مختلف در شهرهای گوناگون رفته و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شود و در همین زمینه خاطرنشان کرد: در عالم واقع به مردم فشار آمده و آنها متحمل هزینه شده‌اند. آن وقت در چنین شرایطی معاون رئیس‌جمهور که قرار است در دوره بعدی کاندیدا شود آمار می‌دهد.

بذرپاش اضافه کرد: این آمارها همان‌هایی است که درباره واردات نیز گفته می‌شد که پس از اعلام توسط رئیس گمرک غلط اعلام شد البته تصور می‌کنم رئیس کمرگ نمی‌دانست آمار را معاون اول رئیس‌جمهور داده وگرنه آمارها را زیر سؤال نمی‌برد.

وی با بیان اینکه گویا امروز دولتمردان با ارائه آمار لذت می‌برند، اظهار داشت: امروز یکباره نقدینگی افزایش می‌یابد، قدیم می‌گفتید نقدینگی را به مسکن مهر بردند که اشتباه بود یا یارانه دادند که آن هم اشتباه است حال سؤال اینجاست که شما در این زمینه چه کردید؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همین زمینه خاطرنشان کرد: آمارهایی به رئیس‌جمهور می‌دهند مبنی بر اینکه تورم کاهش یافته اما مگر با آمار می‌توان زندگی مردم را چرخاند؟ بهتر است یک روز مقامات از ولنجک خارج شده و به اسلام شهر بروند و در آنجا از مردم سؤال کنند که اوضاع زندگیشان چگونه است؟‌

وی با اشاره به اینکه خرج دولت امروز ۷۰درصد رشد کرده است، این سؤال را پرسید که مگر این سیاست‌ها انقباضی است که شاهد افزایش هزینه دولت هستیم؟

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال ابتدایی دولت می‌گفتیم سال نخست است و نباید عجله کنیم اظهار داشت: امروز دیگر سال ابتدایی دولت نیست و بیش از دو سال از عمر دولت می‌گذرد اما اکنون طبق آمار رسمی قاچاق کالا ۲۴ میلیارد دلار شده، حال شما ببینید این رقم به چه میزان به اقتصاد کشور لطمه زده است، ببینید امروز این موضوع به چه میزان به مردم فشار آورده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *