رهبر ارامنه قبرس:

ایران اسلامی خانه دوم ارامنه است

عالیجناب اسقف نارگ در دیدار با معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با تأکید بر اینکه ایران، الگوی همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان است، گفت: ارامنه جهان از ایران اسلامی به عنوان خانه دوم خود یاد می‌کنند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، عالیجناب اسقف نارگ، رهبر ارامنه قبرس و هیئت همراه، با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی و آموزشی این سازمان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در آغاز این دیدار، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر نقش ارامنه در فرهنگ، هنر و صنعت ایران، گفت: یکی از کشورهایی که جمعیت قابل توجهی از ارامنه را در جهان داراست، ایران می‌باشد، همچنین در میان اقلیت‌های دینی و مذهبی که در ایران سکنی گزیده‌اند، ارمنی‌ها جمعیت بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

سلیمانی به نقش آفرینی ارامنه در دفاع مقدس اشاره و تصریح کرد: ارمنی‌ها بخش اثرگذار ایران زمین هستند که به عنوان یک ایرانی در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از مرزهای این کشور، نقس بسزایی را ایفا کردند.

وی به نامگذاری یکی از میادین تهران، به نام یکی از شهدای ارامنه اشاره کرد و گفت: روز گذشته، ۲۴ مردادماه نام میدان شعاع در منطقه ۶ شهرداری تهران به دلیل کثرت حضور هم وطنان ارمنی و به احترام شهدای ارمنی به نام شهید گاگیک طومانیان تغییر کرد که نشان توجه به نقش شهدای ارامنی در دفاع مقدس است.

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، افزود: ما برنامه ریزی کرده ایم تا از جای جای میهن اسلامی‌مان بازدید داشته باشید تا از نزدیک با زندگی اقلیت‌ها در کشورمان آشنا شوید.

سلیمانی، درباره رویکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه روابط فرهنگی و بین‌المللی، گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مرکز دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران تصویری روشن از فرهنگ و تمدّن ایرانی ـ اسلامی را به جهانیان معرفی می‌کند و سعی بر این دارد تا به توسعه روابط فرهنگی با دیگر کشورها و اقلیت‌ها از طریق گفت‌وگو بپردازد.

حق مشارکت سیاسی و اجتماعی اقلیت‌ها در ایران

وی با اشاره به مواد قانون اساسی ایران در حوزه انتخاب نماینده برای اقلیت‌های مذهبی، گفت: قانون اساسی ایران از حقوق و آزادی‌های آنان نام می‌برد و حق مشارکت سیاسی و اجتماعی آنان را به عنوان جزئی از ملت به رسمیت می‌شناسد؛ اقلیت‌ها برای داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی باید ۱۰ هزار نفر جمعیت در هر منطقه دارا باشند.

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ادامه داد: از این رو، اقلیت‌ها می‌توانند از طریق مجلس شورای اسلامی ایران به حل و فصل ‌مشکلات و بررسی مسائل دینی، فرهنگی، اجتماعی و رفاهی خود بپردازند که باید گفت این مهم نشانگر همدلی، زندگی مسالمت‌آمیز  فرهنگ‌های متفاوت به ویژه ارامنه در کشورمان است.

سلیمانی با اشاره به تاریخ و تمدّن اولیه ایران با تکیه بر دانش و مدیریت آن بر ارتباط و تعامل جهانی، اظهار کرد: ایران از همان ابتدا، با صلح و مدارا زندگی کرده است چراکه وجود آثار باستانی و عبادت‌گاههای قدیمی در ایران، نشان می‌دهد که محل زیست قومیت‌های مختلفی بوده است.

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با تأکید بر ایجاد فضای صلح و دوستی در جهان، گفت: حملات و اقدامات خشونت‌بار و کشتار مردم بی گناه توسط گروه‌های تکفیری موجب شده تا هم مسلمانان و هم مسیحیان قربانی شوند؛ امید است تا فضای صلح و دوستی حاکم شود و افراد به جرم عقاید دینیشان مورد اذیت واقع نشوند.

وی در پایان سخنان خود، از دینداران به عنوان مأموران صلح، آرامش و زندگی مسالمت‌آمیز یاد کرد و افزود: ما که در این کره خاکی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنیم، باید براساس گفت‌وگو، تعامل، همکاری و ارتباطات مثمرثمر نقش بسزایی در ایجاد زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم چراکه این فرهنگ در مجموعه گروه‌های جامعه و اقشار ملّت تجلی پیدا می‌کند.

ایران الگوی همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان است

عالیجناب اسقف نارگ، رهبر ارامنه قبرس ضمن تشریح رویکرد کلیسای ارمنی، اظهار کرد: از نگاه  کلیسای ارامنه نه تنها روحانیون، بلکه غیر روحانیون هم نقش بسزایی در ایجاد صلح، دوستی و فضای دینی دارند، لذا همه اقشار مردم به ویژه جوانان مورد توجه کلیسای ارامنه است.

وی، با اذعان اینکه سال‌ها پیش به ایران سفر داشته و از اصفهان و تبریز به عنوان مکان‌های توریستی کشورمان دیدن کرده است، گفت: ارامنه ایرانی و بهتر بگویم ارمنیان جهان از ایران اسلامی به عنوان خانه دوم خود یاد می‌کنند و معتقدیم که بشر مخلوق خداست و همه موظف هستیم تا در این راه به اجرای صلح در جهان بپردازیم.

رهبر ارامنه قبرس، ایران را در میان قبرسی‌ها کشوری آشنا دانست و گفت: ما با این سفر در نظر داریم تا علاوه بر  بازدید از مناطق سیاحتی و زیارتی ایران، گفت‌وگویی در پی ایجاد و توسعه روابط فرهنگی دو ملت داشته باشیم.

وی، خواستار توسعه همکاری‌های همه جانبه ایران و قبرس شد و افزود: با گفت‌وگو و برگزاری نشست‌های مستمر می‌توان روابط فرهنگی ایران و قبرس را توسعه داد.

اسقف نارگ، بیان کرد: در ایران، هیچ گونه تبعیض و فشاری از جانب مسلمانان برای ارامنه وجود ندارد و همواره با یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیزی دارند، همانگونه که در هشت سال دفاع مقدس تأثیرگذار بودند.

وی در پایان، یادآور شد: ما در خاورمیانه، کشوری همانند ایران سراغ نداریم که برای ارامنه این گونه احترام قائل شوند و نسبت به همکاری‌‌های فرهنگی – مذهبی یکدیگر، توجه داشته باشند.

بنابر اعلام این خبر، رهبر ارامنه قبرس به همراه سه نفر از فعالان دینی این کشور ۲۴ مردادماه عازم ایران شدند و طبق برنامه ریزی به عمل آمده از سوی مرکز گفتگوی ادیان این سازمان قرار است از حسینیه جماران، کاخ موزه سعدآباد و برج میلاد بازدید و با برخی از علما و شخصیت های دینی کشورمان دیدار داشته باشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *