احیای برج تاریخی «خلعت‌پوشان» توسط شهردار تبریز

شهردار منطقه ۵ تبریز از احیای برج خلعت‌پوشان تبریز خبر داد و گفت: محوطه برج تاریخی خلعت‌پوشان به عنوان یکی از بناهای قدیمی کلانشهر تبریز که در مرحله احیاء و ساماندهی است بر ظرفیت های جذب گردشگر خواهد افزود.

به گزارش تبریز بیدار  به نقل از شهرداری منطقه پنج، یعقوب هوشیار شهردار منطقه پنج اظهار داشت: مشارکت در احیای بناهای تاریخی از تاکیدات شهردار و اعضای محترم شورای اسلامی شهر است که در این زمینه، ساماندهی، زیباسازی و احیای برج خلعت‌پوشان توسط این منطقه آغاز شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه محوطه این بنای تاریخی به پارک و تفرجگاه یک و نیم هکتاری تبدیل می‌شود اظهار داشت: برای این پروژه ۳۰ میلیارد ریال هزینه می‌شود.

شهردار منطقه پنج در این رابطه افزود: ایستگاه هواشناسی که قبلاً در این مکان بود به محلی دیگر انتقال یافته و عملیات عمرانی احیای پارک خلعت‌پوشان از سرعت چشمگیری برخوردار است.

هوشیار گفت: احیای برج تاریخی خلعت‌پوشان که با احداث پارک در محوطه آن صورت می گیرد یکی از چند برنامه ساماندهی ورودی شرق تبریز است که توسط این منطقه برنامه ریزی شده است . وی در این خصوص گفت: احداث باندهای کندرو شمالی و جنوبی، جذب پروژه های مشارکتی، زیباسازی و نورپردازی، احداث پل های عابر گذر، توسعه فضای سبز و احیای برج خلعت‌پوشان مهم‌ترین برنامه‌های مصوب ساماندهی ورودی شرق تبریز هستند.

وی گفت: تمام برنامه‌های ساماندهی ورودی شرق تبریز طبق زمان‌بندی در حال اجرا هستند.

برج خلعت‌پوشان یکی از آثار تاریخی مربوط به دورهٔ صفویان در شهر تبریز است؛ این برج آجری در جنوب محلهٔ کرکج در ۵ کیلومتری مرکز شهر و در جوار رودخانهٔ میدان چایی واقع شده ‌است.

برج خلعت پوشان  در دره‌ای سرسبز در سمت چپ جادهٔ تبریز-باسمنج قرار گرفته و در اوایل دوره قاجاریان به کارگزاران این حکومت اختصاص داشته‌است. این برج دارای شانزده پهلو و سه طبقه است؛ برج خلعت‌پوشان، برج آجری منشورشکل بلندی است که دارای یک قاعده کثیرالاضلاع ۱۶ ضلعی است که قطر قاعده آن ۹.۵ متر است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *