وزیر بهداشت عنوان کرد

جایگزین طب ملی با عطاری‌ها و گلایه از سرعت خرامان طب‌ سنتی

وزیر بهداشت از جایگزین شدن طب ملی به جای عطاری‌های خبر داد و گفت:‌ کلمه سنتی برای طب ملی ایران و یا عنوان کردن این طب بین علم آکادمیک و غیرآکادمیک را بنه نقد کشید و گفت: از مسئولان طب سنتی به دلیل سرعت خرامانی که دارند گلایه دارم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، سیدحسن هاشمی در مراسم رونمایی از مجسمه شیخ‌الرئیس ابوعلی‌سینا در سالن مشاهیر برج میلاد اظهار کرد: دیروز خدمت مراجع تقلید در قم بودیم، یکی از این بزرگواران درباره ابن‌سینا فرمودند اگر همه امکانات فراهم شود، کسی را نمی‌توان مشابه ابوعلی‌سینا به بشریت هدیه کرد، البته نباید این افراد را آسمانی کرد زیرا نسل ایرانی بسیار توانمند است و گره‌های زیادی را می‌تواند از جامعه و جهان باز کند.


وی یکی از دلایل تقدس رشته پزشکی را وجود پزشکان نامی مانند ابن‌سینا، رازی و جرجانی عنوان کرد و افزود: شاید به همین دلیل است که پزشک محرم راز و درددل زندگی بیماران شده است بنابراین در حرفه پزشکی باید اخلاق‌مداری و رعایت حقوق با تأسی از این بزرگان گسترش یابد.

هاشمی ادامه داد: آنچه را که امروزه همه را آزار می‌دهد آن است که نسل امروز از نظر بُعد علمی با چنین بزرگانی بیگانه است و در این ۲۰ تا ۳۰ سال اخیر نیز باید قدم‌های موثری برداشته می‌شد ولی هنوز در خم یک کوچه هستیم و فاصله ما با کشورهایی که چنین پیشینه‌ای مانند ایران در طب سنتی ندارند، بسیار زیاد است به طوری که هنوز طب سنتی ما ملی نشده است چه برسد بین‌المللی و حتی وقتی بسته‌های ملی این طب را ارائه کردیم باید دست‌های آلوده مواجه شد.

وزیر بهداشت با انتقاد از ورود طب‌های سنتی هندی و چینی به ایران بیان کرد: ما از گنجینه خودمان غافل هستیم. براین اساس در تلاشیم تا بتوانیم حداقل در مرحله نخست ۷ تا ۸ کلینیک طب ملی (طب سنتی و اسلامی) با تجهیز داروخانه‌های گیاهی دایر کنیم.

وی تصریح کرد: بنده به طب سنتی بسیار باور دارم کما اینکه ما نسل جدید طب هستیم و حتی سبک‌های جدیدی را در طب نوین ایجاد کردیم، ولی بنده از نزدیک کارکرد طب سنتی را دیده و تجربه کردم. ولی متاسفانه به این موهبت الهی کوتاهی شده است. بنابراین حداقل در چند استان کلینیک‌هایی را با دکتر ولایتی و بقیه همکاران ایجاد کنیم زیرا تا این مردم این طعم را نچشند سره از ناسره جدا نمی‌شود.

هاشمی تصریح کرد: باید به سمتی برویم تا طی ۲-۳ دهه دیگر طب ملی جایگزین عطاری‌های کنونی شود و این طب به خارج از مرزها و کشورهای اسلامی نیز گسترش پیدا کند.

وزیر بهداشت افزود: ما باید در حوزه طب سنتی کار اساسی انجام دهیم، شاید دانشکده‌های طب سنتی ایجاد کردیم ولی فارغ‌التحصیلانمان را محبوس کردیم و مردم دستاوردهای آنان را نمی‌بیند و مسلما توفیقی نخواهند داشت ولی ما در یک سال گذشته مشوق‌های زیادی را ارائه کردیم، براین اساس کمی از همکارانمان در این حوزه گلایه داریم که خرامان حرکت می‌کنند، در حالیکه باید سرعت خود را تسهیل کنند.

وی با به نقد کشیدن کلمه سنتی برای این طب ملی و یا تفاوت قائل شدن بین طب آکادمیک و غیرآکادمیک برای طب سنتی بیان داشت: ما باید در کنار طب ملی و اسلامی زمینه‌هایی ایجاد کنیم که با سرعت بیشتر بتوانیم گذشته این طب را جبران کنیم و از طرفی دیگر اخلاق‌مداری را در پزشکی حکمفرما کنیم زیرا امروز اخلاق نیاز جامعه ما است همانطور که پیامبر برای مکارم اخلاق مبعوث شد، به هر حال روح و جسم طبیبان احتیاج به رعایت اخلاق دارد.

هاشمی در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر طب ملی و اسلامی ما به خوبی تبلیغ شود رضایتمندی مردم را در بر خواهد داشت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *