متخصص پوست؛

افزایش عمل لیفتینگ در بین جوانان

با پیشگیری به موقع نیازی به عمل جراحی و کشیدن پوست نیست، به کمک روش RF پوست کلاژن‌های جدید می‌سازد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از عصر ایران، لیفتینگ صورت بهتر است از سنین ۳۰ تا ۳۵ سال انجام شود، چرا که در سنین پایین پوست قابلیت ارتجاعی زیادی دارد و به تدریج و با بالا رفتن سن این خاصیت را از دست می‌دهد و کم‌کم یک حالت افتادگی همراه با چین‌ و چروک ایجاد می‌شود که ظاهر پوست را تغییر می‌دهد.

قسمت میانی پوست که “درم” نام دارد مسئول استحکام و قوام پوست است این بخش از رشته‌هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است، روش‌های نوین و جایگزین عمل جراحی با تحریک لایه میانی پوست باعث کلاژن‌سازی و فعال شدن کلاژن‌های قدیمی پوست می‌شود.

علت اصلی افتادگی و شلی پوست افزایش سن است اما عوامل بیرونی هم بر افزایش روند پیری پوست تأثیر دارند.

عمده‌ترین عامل آفتاب است، با تابش آفتاب بر روی پوست این رشته‌های کلاژن تغییر شکل می‌دهند و در پوست کاهش می‌یابند که نمود بیرونی آن شلی پوست و چین‌وچروک می‌باشد. بعد از آن عواملی چون استرس و استعمال دخانیات بر روی پیری پوست تأثیرگذار است.

استفاده از کرم ضد آفتاب، دوری از دخانیات و داشتن زندگی آرام و بدون استرس این روند پیری پوست را به تأخیر می‌اندازد.

دکتر ساکت متخصص پوست و مو در این باره گفت: در سنین پایین و در شرایطی که افتادگی پوست عمقی نباشد به کمک روش رادیو فرکانسی می‌توان کلاژن سازی پوست را شروع کرد تا به مرور زمان از افتادگی پوست جلوگیری کنیم.

تکنولوژی RF با تولید امواج رادیویی بر روی بافت بدن منجر به نوسانات ریزی می‌شود (حدود چند میلیون در ثانیه) که این کار باعث تحریک سلول‌های پوستی می‌باشد، این تحریک سلول‌ها همراه با تولید گرما است تحریک حرارتی به فیبرهای کلاژن و الاستیک پوست، منجر به تولید کلاژن تازه و ایجاد ساختاری پایدار برای پوست می‌شود، اثرات دستگاه رادیو فرکانس بر روی پوست پس از طی ۵ الی ۶ ماه نمایان می‌گردد. دستگاه‌های التراسونیک و لیپولیزر هم با روشی تقریباً مشابه با دستگاه RF برای درمان افتادگی پوست مفید است.

متخصص پوست و مو به این نکته اشاره کرد که اگر عمق افتادگی پوست زیاد باشد تنها روش درمان آن عمل جراحی پوست است.

عمل لیفتینگ معمولاً برای افراد در سنین بالا مناسب است کسانی که چین‌ و چروک‌های زیاد، پوستی شل و افتاده‌ای دارند، اکثر برش‌ها در داخل خط مو پنهان می‌شود، این عمل عوارض زیادی ندارند و فقط نیاز به تکرار دارد که در اکثر بیماران حداقل تا ۱۰ سال نیاز به عمل مجدد نیست.

دکتر صداقت پیشه متخصص پوست و مو هشدار داد: عمل جراحی برای سنین پایین گزینه درمانی مناسبی نمی‌باشد.

وی گفت: هنگامی که فرد در سن جوانی پوست خود را می‌کشد چون پوست سفت و قوی است در مقابل کشیدگی مقاومت می‌کند و باعث کلاژن‌سازی می‌شود، همین امر موجب ایجاد پوست اضافی می‌گردد.

دکتر ساکت، متخصص پوست و مو در مورد کرم‌های لیفتینگ توضیح داد: این کرم‌ها عمدتاً مرطوب کننده هستند و تأثیر کرم‌ها در لیفتینگ صورت شناخته شده نیست هنوز بررسی‌های دقیق علمی در این خصوص انجام نشده است. اما بعضی از این کرم‌ها خاصیت پلینگ مختصری نیز دارند.

وی افزود: این کرم‌ها معمولاً حاوی رتینول، اسیدهای میوه و ویتامین C هستند که می‌توانند برای پوست مفید باشند، اما در زمینه درمان افتادگی پوست هیچگونه خاصیت درمانی ندارند.

دکتر ساکت در پایان گفت: کرم‌های حلزون، خرچنگ، خاویار و … فقط جنبه تجاری‌سازی دارند و از نظر طب پزشکی مورد تأیید نمی‌باشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *