متخصص مغز و اعصاب؛

۶ سردرد خطرناک را بشناسید

سردردهایی که در هنگام صبح به سراغ فرد بیاید و باعث استفراغ وی شود بسیار خطرناک است. این سردردها معمولا در طول روز با ورزش کردن، سرفه و یا خم شدن بدتر می‌شوند و با مصرف مرتب داروها نیز بهبود نمی‌یابند.

به گزارش  تبریز بیدار به نقل از ایسنا، یک متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: آنوریسم مغزی نوعی بیرون زدگی بصورت حباب در جدار شریان‌های مغزی است که در حقیقت ناشی از ضعف در جداره آن‌ها است و بتدریج و به علت بالا بودن فشار در داخل عروق ایجاد می‌شود.

علیرضا شیخی گفت‌: از آنجاکه جداره این مناطق ضعیف‌تر از جداره طبیعی شریان‌ها می‌شود، ممکن است پاره شده و سبب خونریزی مغزی شود.

وی تاکید کرد: خونریزی داخل مغزی می‌تواند در فضای «ساب آراکنوئید» اتفاق افتد و این خون، همراه با مایع مغزی نخاعی بوده یا در داخل خود نسج مغز ایجاد می‌شود، سردرد بسیار شدید و ناگهانی، علامت این بیماری است.

این متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات اظهار کرد: این سردرد، بطور معمول بدون سابقه قبلی است و در بیمارانی که از قبل سردردهای معمولی داشته‌اند، این سردرد بسیار شدیدتر و متفاوت است.

وی علائم دیگر را شامل تغییر سطح هوشیاری و حتی کما، اختلالات حرکتی در دست و پا، استفراغ و تشنج دانست.

شیخی، نخستین اقدام تشخیصی را انجام سی تی اسکن مغزی معرفی کرد و گفت: در موارد مشکوک، بررسی مایع مغزی نخاعی، نیاز است و اگر پزشک به ضایعه عروق مغزی شک کند، اقدامات بعدی مانند سی تی اسکن و آنژیوگرافی ضروری است.

وی توضیح داد: امروزه روش درمان در آنوریسم‌های مغزی به دو نوع تقسیم می‌شود که در روش اول از طریق عروق مغزی و بدون عمل جراحی و بازکردن جمجمه با استفاده از کاتتر و مواد مخصوص وارد شریان شده و آنوریسم را پیدا کرده و با تزریق مواد خاص یا بالون این ضایعه عروق را مسدود می‌کنند.

این متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات روش دوم را انجام عمل جراحی بررسی ضایعه عروق با استفاده از کلیپس‌های مخصوص آنوریسم معرفی کرد و گفت: هر دو روش دارای فواید و عوارضی است که بهتر است انتخاب روش بهتر با نظر پزشک معالج باشد.

بنا به گفته وی، در صورتی که اندازه آنوریسم بیش از سه میلی‌متر باشد، باید درمان شده و بسته شود و در صورتی که اولین آنژیوگرافی در بیمار منفی بود، بعد از آن باید سی تی آنژیوگرافی شود و اگر منفی بود دو هفته بعد آنژیوگرافی تکرار شود.

شیخی، زمان جراحی را در اولین فرصت دانست و گفت: در مواردی که حال عمومی بیمار خوب نباشد و بیمار در حالت «ساب کما» (نزدیک به کما) یا کما است، باید انجام عمل جراحی تا به هوش آمدن بیمار به تعویق افتد.

۶ سردرد خطرناک را بشناسید

برخی سردردها طبیعی نبوده و می‌توانند بلای جانتان باشند. سردرد از جمله مسائل روتین و شایع در زندگی روزمره افراد می‌باشد که معمولا جدی نبوده و به دلیل استرس، سینوس و تنش‌ها بروز می‌کند. 
 
مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما بین سردردهای خطرناک و غیر خطرناک تفاوت قائل شوید به طوری که سردردهای نادر رو باید سریعا بررسی کرد و پس از آن که شدیدتر شوند مورد معاینه پزشک قرار گیرد. 
 
حال در اینجا به برخی از این دست سردردها اشاره می‌شود که لازم است به آنها توجه ویژه‌ای کرد. 
 
۱- سردردهای صاعقه‌ای 
 
این سردردهای شدید به طور مکرر رخ می‌دهند و قادرند در عرض ۶۰ ثانیه تشدید شوند. علت این گونه سردردها می‌تواند خونریزی در مغز به دلیل آسیب،سکته مغزی و یا آنوریسم باشد. 
 
۲-سردرد پس از ضربه 
 
اگر شما تجربه صدمات و آسیب را به سر خود داشته‌اید، لازم است که به آن توجه ویژه‌ای کنید. بروز سردرد پس از صدمه نی‌تواند نشانی از ضربه مغزی باشد و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. حتی صدمات نسبتا کوچک به سر نیز می‌تواند منجر به خونریزی نامرئی شده و جمجمه را تحت فشار قرار دهد. 
 
۳-سردردهایی که به محض بیدار شدن تشدید می‌یابند 
 
سردردهای که در هنگام صبح به سراغ فرد بیاید و باعث استفراغ وی شود بسیار خطرناک است. این سردردها معمولا در طول روز با ورزش کردن، سرفه و یا خم شدن بدتر می‌شوند و با مصرف مرتب داروها نیز بهبود نمی‌یابند. 
 
هشدار اینجاست که این سردرد می‌تواند نشانی از تومور مغزی باشد. بنا به گفته پزشکان تنها در ۸ درصد از افراد مبتلا تومور مغزی،سردرد اولین و تنها‌ترین نشانه است. 
 
۴- بدترین سردرد در طول زندگی 
 
این سردرد شامل درد در بالای گردن و سر می‌باشد. زمانی که شما هنوز دراز کشیده‌اید، گردن سفت شده و با حالات گیجی، استفراغ و عدم توانایی تحمل نور همراه است و لازم است که سریعا یک متخصص برای انجام تست‌های تشخیص فرد را مورد معاینه قرار دهد. 
 
۵- سردرد ناگهانی 

 
این سردرد غالبا بدون هیچ دلیل نگران کننده‌ای به وجود می‌آید و می‌تواند شدید باشد. همچنین در این نوع سردرد یک سمت بدن غالبا بی‌حس است که می‌تواند باعث ضعف در صورت ، بازوها و ساق پاها شود. این سردرد ناگهانی می‌تواند نشانه‌ای از سکته مغزی باشد. 

از دیگر علائم سردردهای ناگهانی می‌توان به مشکلات حرکتی، بینایی، از دست دادن تعادل و مشکلاتی در صحبت کردن اشاره کرد. اگر تجربه این گونه سردرد را داشته‌اید لازم است فورا مراقبت‌های بهداشتی حرفه‌ای را ببینید. 
 
۶- سردردهای غیر معمول 
 
اگر شما از آن دست افرادی هستید که این گونه سردردها را تجربه می‌کند لازم است که در مورد مراقبت‌های بهداشتی خود به طور حرفه‌ای مشاوره شوید. 

برخی ویژگی‌های که این سردرد دارد عبارت است از: 

بدتر شدن هر روزه 
مکان و شدت این سردرد مرتب جا به جا می‌شود 
سردرد همراه با تنگی نفس 
محدود شدن فعالیت‌ها روزمره 
بدترین سردردی که تا به حال داشته‌اید 
سردردی که با انجام فعالیت و یا باند کردن چیز سنگین رخ می‌دهد 
با تب، تهوع و استفراغ همراه است. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *