نارنجي براي گفت و گو، سورمه اي براي تفکر!

روان شناسی رنگ ها در چیدمان وسایل خانه و محل کارتان

آن چه درباره روان شناسی رنگ ها در چیدمان وسایل خانه و محل کارتان باید بدانید

به گزارش تبریز بیدار به نقل از میگنا، نحوه چیدمان وسایل خانه، تنها عنصر مهم برای احساس آرامش در خانه نیست و رنگ ها هم نقش مهمی در این بین بر عهده دارند. خانه ای را تصور کنید که از نظر دکوراسیون روز، چیزی کم ندارد، اما به دلیل بی روح بودن رنگ ها، مهمانان در آن احساس خستگی می کنند و میل به غذا را از دست می دهند، خلاف این موضوع هم خیلی اوقات پیش می آید یعنی این که خانه ساده و کوچک است با ساده ترین وسایلی که می شد در آن جا داد با این حال به محض ورود به آن، همه احساس راحتی و صمیمیت دارند. این وسط مقصر نه میزبان است و نه مهمان بی خبر از همه جا. تقصیرها همه به گردن رنگ هاست! رنگ هایی که روی در و دیوار و لوازم خانه جاخوش کرده اند. پس مراقب رنگ های خانه تان هم باشید، مراقب رنگ تابلوهایتان، رنگ مبل و کوسن هایتان، رنگ پرده اتاق تان، رنگ میزتان و رنگ هر وسیله دیگری که در خانه دارید، چراکه آن ها با زبان بی زبانی حرف می زنند. می خواهید بدانید رنگ ها چه می گویند؟ مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

بنفش برای شجاع شدن

به عقیده کارشناسان طراحی، بنفش نشان دهنده شجاعت، مدیریت و قاطعیت میزبان است. اگر از رنگ بنفش برای دیوارها و پرده ها به ویژه در اتاق غذاخوری یا نشیمن استفاده می کنید، بهتر است مبل ها رنگ روشنی داشته باشند یا اگر مبل ها را بنفش انتخاب کرده اید حتما دیوارها را روشن کنید. این طوری بنفش شما قدرت بیشتری خواهد داشت ضمن این که می توانید از لوستری با حباب های بنفش یا از ظروفی که در آنها از طیف های مختلف رنگ بنفش استفاده شده روی میز، کتابخانه، قفسه و ویترین استفاده کنید.

نارنجی برای خلق یک گفت و گو

نارنجی یکی از معدود رنگ هایی است که به بیننده قدرت بیان احساسات را می دهد. نارنجی خاصیت ضدافسردگی هم دارد برای همین خیلی از طراحان منزل از آن برای رنگ اتاق بچه ها استفاده می کنند. رنگ نارنجی کج خلقی و زود رنجی را خیلی کم می کند. معمولاً اتاق نشیمن و هال را نارنجی رنگ می کنند چراکه نارنجی رنگ ارتباط و صمیمیت است و مناسب برای جایی که افراد خانواده هر شب دور هم جمع می شوند. در خانه ای که رنگ پرده و مبل ها همه یکسان است دو، سه تا کوسن نارنجی قرار دهید و آن وقت ببینید که چه انرژی عجیبی در محیط پراکنده می شود. هر وقت حوصله تان از خانه سر رفت، کافی است یکی، دو شاخه گل نارنجی بخرید و روی میز بگذارید یا در محل کار یکی از زونکن ها یا حتی پد موس تان را نارنجی انتخاب کنید. نارنجی رنگ جوانی است پس با نارنجی خودتان را جوان کنید!

قرمز برای برون گرایی و هیجان

رنگ قرمز گرم ترین رنگ هاست و اولین پیغام قرمز برون گرایی است یعنی اگر قسمتی از دکور خانه تان قرمز باشد، سریع این پیام را به بیرون فرستاده اید که شما آدم برونگرایی هستید و عاشق رابطه و رفت و آمد. رنگ قرمز در خانه یعنی عشق، انرژی، گرما، خوش بینی و هیجان. پس اگر دل تان یک اتاق گرم و نرم می خواهد باید دیوارها را قرمز کنید. با این کار محیط، بسته تر و صمیمی تر می شود. البته قرمز رنگ مناسب اتاق خواب نیست برای اینکه قرمزی دیوار میزان تنفس را زیاد و خواب و آرامش را کم می کند.

سفید برای بروز احساسات

دیوارهای یک دست سفید، خنثی و خسته کننده به نظر می آید و هیچ ایده خلاقانه ای ندارد؛ بنابراین ما به شما یک طرح کاملا سفید پیشنهاد نمی دهیم مگر این که نویسنده رمان های عاشقانه باشید! سفید به شدت احساسات را تحریک و حس نوستالژی و دلتنگی زیادی تلقین می کند که همین مانع تفکر می شود. سفید همه رنگ ها را پس می زند پس بهترین استفاده از آن برای پس زمینه است؛ مثلا دیوار سفید مناسب ترین جا برای نشان دادن یک تابلوی هنری شاهکار است یا برای بیشتر جلوه دادن مبل های رنگی خانه بهتر است دیوارها سفید باشد. البته سفیدی دیوارها و وسایل خانه، یک خوبی دارد؛ اینکه فضا را بازتر نشان می دهد یا وقتی با رنگ های گرم ترکیب شود، احساس خوبی به بیننده القا می کند.

آبی تیره برای تفکر

«ماکس لوشر»، روانشناس سوئیسی، سال های زیادی را برای تحقیق در زمینه روانشناسی رنگ ها سپری کرد. او آدم ها را در موقعیت های مختلف و در ارتباط با رنگ ها قرار می داد و با استفاده از روش های خاص خودش احساسات آن ها را محک می زد. او در آزمایشگاه درباره رنگ آبی تیره یا سورمه ای به نتیجه عجیبی رسیده بود؛ این که بیشتر آدم ها تا در فضایی با در و دیوار آبی تیره قرار می گیرند احساسات شان تعطیل می شود و شروع به فکر کردن می کنند. می گویند در اتاقی که رنگ آبی تیره غالب است، اعضای خانواده راحت تر احساسات و هیجانات خودشان را کنترل می کنند.

سبز برای احساس امنیت

سبز آرامش بخش ترین رنگ در بین رنگ هاست و نشانه طبیعت. وقتی شما خانه تان را به رنگ سبز درمی آورید درواقع به دیگران این پیغام را می دهید که دنبال آرامش و امنیت هستید. طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند رنگ سبز زمانی بهترین و بیشترین تاثیر را دارد که رنگ نارنجی را در کنار خودش داشته باشد. سبز در این صورت رنگی فعال و پرشور و در عین حال لطیف می شود پس اگر در و دیوار خانه را سبز کرده اید، حتما مبل های نارنجی یا پرده هایی با این رنگ را از یاد نبرید. اگر زیاد اهل رنگ سبز نیستید باز هم پیشنهاد ما این است که حداقل رنگ در ورودی، یک صندلی راحتی یا میز عسلی کوچک خانه را حتما سبز انتخاب کنید. این طوری حداقل گوشه ای از طراوت زندگی را به خانه آورده اید.

زرد برای توجه و تمرکز

مهم ترین خاصیت رنگ زرد در خانه جلب توجه و تمرکز است. این رنگ توانایی ذهنی شما را افزایش می دهد تا بتوانید در گفت وگوها موثرتر باشید. به طور معمول آنها که در خانه هایی با دکوراسیون زرد سر می کنند، نسبت به آدم های دیگر هم بیشتر حرف می زنند و هم بیشتر توجه می کنند. با این حال و اگر زیاد در کار طراحی داخلی حرفه ای نیستید، بهتر است رنگ زرد را کمتر و سطحی به کار ببرید و در نهایت فقط برای رویه کوسن ها یا رنگ قاب عکس ها از آن بهره ببرید. برای ورودی خانه هم زرد بهترین رنگ هاست چراکه همان اول کار، حس دوستی به مهمان می دهد و او را برای ورود به خانه مشتاق می کند.

آبی برای داشتن حس اعتماد

آبی به طور واضح یک پیام دارد؛ اعتماد. اگر آبی رنگ مورد علاقه تان بوده است و در و دیوار خانه تان هم آبی رنگ است باید خیال تان راحت باشد برای این که هر فردی که پایش را به خانه شما می گذارد اول از همه احساس آرامش می کند و بعد اطمینان. آبی رنگ محبوب اتاق بچه ها هم هست. اگر دقت کرده باشید بیشتر کلاس های درس در جهان آبی هستند برای این که رنگ آبی به مرور زمان بهره وری، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می برد. البته کاربرد آبی در خانه کمی متفاوت است. از آنجا که رنگ آبی جلوی هر حرکتی را می گیرد و سطح هیجان را پایین می آورد، بهتر است برای اتاق خواب و دیوار های حمام از این رنگ استفاده شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *