یک روان شناس پاسخ می دهد؛

عواقب بی تفاوتی به تفاوت فرهنگی در ازدواج

شباهت ارزش های فردی و اجتماعی، آداب و رسوم، رفتار و سلوک و حتی آداب لباس پوشیدن و غذا خوردن زن و شوهر می تواند زمینه های همدلی بیش تر را بین آن دو پدید آورد.

به گزارش  تبریز بیدار به نقل از خراسان، علیرضا عبدی، کارشناس ارشد روان شناسی- فرهنگ یعنی بایدها و نبایدهایی که به ما می گوید چه چیزی درست است و چه چیزی غلط. فرهنگ به معنای مجموعه آداب و رسوم، سنت ها، اخلاقیات، مراسم و … یک قوم و ملت است. از آن جا که فرهنگ های مردم شهرها و حتی بعضی محله ها با هم متفاوت است، بایدها و نبایدهای آن ها نیز فرق می کند. بی شک ازدواج بزرگ ترین و مهم ‏ترین حادثه زندگى هر انسانی است و موفقیت یا شکست در آن سرنوشت ساز خواهد بود. ازدواج و زندگى مشترک وقتى ثمر بخش، سودمند و ماندگار است که روحیه‏ ها و طرز تفکر دو طرف، همسو و نزدیک باشد. در غیر این صورت، زندگی مشترک نمی تواند زمینه ساز آرامش روحی و روانی طرفین باشد.

اهمیت شباهت فرهنگی قابل کتمان نیست

تفاوت در زمینه های فرهنگی در ایران، یکی از مهم ترین عوامل زمینه ساز طلاق هاست. شباهت ارزش های فردی و اجتماعی، آداب و رسوم، رفتار و سلوک و حتی آداب لباس پوشیدن و غذا خوردن زن و شوهر می تواند زمینه های همدلی بیش تر را بین آن دو پدید آورد. به همین جهت به ویژه در کشور گسترده ما که در قالب یک فرهنگ و جامعه واحد، از خرده فرهنگ های متعدد برخوردار است، توجه به این امر در مجموعه معیارهای ازدواج اهمیت خاصی دارد و همان طور که اشاره شد تفاوت در آن، زمینه ساز اختلاف هاست.

تفاوت فرهنگی خانواده های همسران آسیب زاست

تفاوت فرهنگی در بین همسران در ۲ سطح می تواند آسیب زا باشد. سطح اول تفاوت فرهنگی در بین خانواده های همسران است. موضوعی که باعث انواع اختلافات و سوء تفاهم ها در بین زن و شوهر می شود و خود را بیشتر در قالب اختلاف نظر در برگزاری مراسم مشترک، برخورد اجتماعی همسران و رعایت قوانین پیدا و پنهان خانوادگی نشان می دهد. این موضوع همواره ناخوشایند است و گاه تا پایان عمر همت همسران، صرف تلاش برای کم رنگ کردن این تفاوت ها در بین دو خانواده و نیز در رابطه خودشان می شود.

تفاوت فرهنگی زن و شوهر هم آسیب زاست

سطح دوم تفاوت فرهنگی ممکن است در بین خود همسران باشد. در واقع مشکلات در سطح دوم نسبت به مشکلات در سطح تفاوت فرهنگی خانوادگی بسیار عمیق تر است و خانواده را به راحتی به از هم پاشیدگی می کشاند. اگر مشکل تفاوت فرهنگی بین زن و شوهری باشد، حل مشکلات سخت می شود چرا که هر یک از زوج ها اعتقاد دارند که مشکل از دیگری است و فرد مقابل باید تغییر کند.

شباهت فرهنگی باعث درک متقابل می شود

این را هم باید گفت اگرچه شباهت فرهنگی به تنهایی نمی تواند خوشبختی زن و شوهری را تضمین کند و همچنین نمی توان با قاطعیت گفت که افراد از فرهنگ های مختلف نمی توانند با هم ازدواج کنند اما بی تردید تشابه فرهنگی می تواند نقش مهمی در موفقیت یک ازدواج داشته باشد. به همین دلیل دختر و پسر باید تلاش کنند که خانواده هایشان و خودشان از همه لحاظ به خصوص از لحاظ فرهنگی با هم سنخیت و تناسب داشته باشند تا بهتر یکدیگر را درک کنند. به گزارش فرارو به دلیل اهمیت تناسب فرهنگی در ادامه، چند نکته در همین باره مطرح خواهد شد که خواندن شان به همه دختر و پسرهای دم بخت توصیه می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.