اثرات استفاده از دارو های نیروزا

۳ دارویی که مرگ را ارزان کردند

جوانانی که بارزترین نشانی‌شان دست‌های از بغل پهن شده‌شان است که آدمی را به یاد پارک دوبل خودروهای کنار خیابان‌ می‌اندازد، آدم‌هایی که عوام بهشان آمپولی می‌گویند، بدن‌های پفکی که سرانجام‌ با مرگ‌های ناگهانی خاموش می‌شوند.

به گزارش  تبریز بیدار به نقل از تسنیم، بادکنکی گوشتی از کنارت می‌گذرد، با چنان نگاهی هم به سویت چشم می‌اندازد که انگار رستم دیوکش به دنبال اسب خود از مرز توران سر از پایتخت درآورده است؛ روزی نیست که در کوچه پس کوچه‌های شهر بدن‌های پفکی را نبینی، جوانانی که بارزترین نشانی آنان دست‌های از بغل پهن شده‌شان است که آدمی را به یاد پارک دوبل خودروهای کنار خیابان‌ها می‌اندازد، آدم‌های که عوام به آنان آمپولی می‌گویند.

در این رابطه کارشناسان ورزشی این برآمدگی‌های بدنی را حاصل پودرها و داروهای نیروزای می‌دانند که سرانجام آن نیز مرگ‌های خاموشی است که در باشگاه‌های بدنسازی رخ می‌دهد، بطوری که اکبر خزایی داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB درباره داروهای استروییدی و مرگ‌های ناگهانی در باشگاه‌ها هشدار می‌دهد و میگوید: ما بارها به عوارض رنگارنگ این دسته داروها هشدارهای لازم را دادیم و اوایل دهه ۹۰ هم پیش بینی کرده بودیم که در این دهه باید منظر سیل عظیم عوارض داروهای استروییدی و مرگ‌های ناگهانی باشیم ولی متاسفانه تدابیری نیز اندیشیده نشد.

حال جدا از معضلات مربی نماهای که برای جوانان داروهای استروییدی تجویز می‌کنند باید سرمنشا این داروها را نیز در فروش آن در داروخانه‌ها پیدا کرد، همانطور که خزایی داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB در این‌باره نیز عنوان می‌کند: برخی از این داروها با نام ناندرلون, تستوسترون, اکسی متالون که در داروخانه‌ها برای درمان برخی بیماری‌ها موجود است و بعضاً داروهای استروییدی که مجوز فروش در کشور را ندارند و صرفاً برای دوپینگ و تجارت وارد بازار سیاه ایران می‌شوند و توسط پرسنل برخی داروخانه‌ها که طعم بیزینس غیر قانونی را با توجه به استقبال فراوان جوانان به خرید داروهای هورمونی به مزاجشان خوش آمده به فروش می‌رسد که با سفارش قبلی در اسرع وقت برای ورزشکاران از بازار سیاه و ناصر خسرو تهیه می‌کنند.

حال‌و روز این جوانان و توزیع چنین این داروهای مرگ‌باری در داروخانه‌ها ایجاب می‌کند که به سراغ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو بروی و از او درباره این مشکلات پرس‌وجو کنی که وی نیز درباره فروش داروهای استروییدی به مانند ناندرلون, تستوسترون, اکسی متالون به تسنیم عنوان می‌کند: فروش بدون نسخه این داروها اکیداً ممنوع است و با متخلف برخورد می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره ضعف نظارت‌های بر داروخانه نیز می‌گوید: اینکه نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی ضعیف است را قبول دارم ولی در تلاش هستیم که نظارت‌ها بهتر شود.

دیناروند در ادامه و درباره راهکارهای نظارتی موثرتر خاطرنشان می‌کند: انشاءا… با تکمیل سامانه رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت دارو کار نظارت بهتر انجام خواهد شد.

حال این در شرایطی است که خزایی پژوهشگر مطالب علمی ورزشی معتقد است اگر چند داروخانه شناسایی و پلمپ شوند دیگر هیچ داروخانه ای به عرضه داروهای نیروزا بدون نسخه روی نخواهد آورد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *