فرزند پروری؛

بایدها و نبایدهای عذرخواهی از کودکان

موقع عذرخواهی لازم نیست فرزندتون رو تادیب کنید، مثلا در یه عذرخواهی نباید به کارهای بدی که قبلا انجام داده اید اشاره کنید.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از جام نیوز، بعد از اینکه کار اشتباهی انجام دادین باید از فرزندتون عذرخواهی کنین. در حین عذر خواهی کردن این نکات رو هم به یاد داشته باشین.

 

چی باید بگین:

 متاسفم که جلوی دیگران سرت داد زدم. من نتونستم احساس تو رو درک کنم. دفعه بعد درباره مشکل و مسئله ای که پیش میاد به طور خصوصی باهات صحبت میکنم.

برای اینکه نتونستم به مدرسه ات بیام یا کارهای مربوط به اون رو انجام بدم ازت معذرت میخوام. سرم خیلی شلوغ بود و این کارهای مهم تور رو یادم رفت. از این به بعد کارها و قرار ملاقات های مربوط به مدرسه ات رو توی تقویمم علامت میزنم که دیگه هیچ کدوم رو فراموش نکنم.

 معذرت میخوام که تو رو برای کاری که انجام ندادی تنبیه کردم. من از حقیقت اطلاع نداشتم. کارم ناعادلانه بود که اول از تو درباره اتفاقی که افتاده سوال نپرسیدم و قضاوت کردم.

 

بایدها:

سعی کنین بفهمین دقیقا درباره چی اشتباه کردین، آیا تولد یا مناسبتی یادتون رفته یا جلوی دوستاش عصبانی شدین.

 

ازش بپرسین که اشتباه شما باعث شده چه احساسی پیدا کنه. خجالت زده شده یا عصبانی؟ این عمل ساده باعث میشه که در دراز مدت احساساتش رو راحت تر بیان کنه.

 

راهی پیدا کنین که اون اشتباه رو در آینده دیگه انجام ندین و بذارین فرزندتون هم اینو بدونه. اگر رفتار بدش به خاطر کار زیاد، استرس یا کمبود خواب بوده پس راه حلی پیدا کنین که این عوامل رو از بین ببرین.

 

نبایدها:

 از التماس کردن در برابر فرزندتون خودداری کنین. یه خط باریک بین عذر خواهی و حقیر شدن وجود داره.

 اشک نریزین. حتی اگه موقع عذرخواهی کردن خیلی احساساتی شدین، به هیچ عنوان گریه نکنین. اگه ناراحت به نظر بیاین فرزندتون گیج میشه و در نهایت ممکنه به خاطر گناهی که نکرده عذاب وجدان بگیره.

  موقع عذرخواهی لازم نیست فرزندتون رو تادیب کنین، مثلا در یه عذرخواهی نباید به کارهای بدی که قبلا انجام داده اشاره کنین.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *