آزاد شدن ۲۹ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران تا ۴ ماه آینده

معاون رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت انتظار دارد حداکثر تا ژانویه ۲۰۱۶ بالغ بر ۲۹ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شود و به بانک مرکزی بازگردد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، معاون رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت انتظار دارد حداکثر تا ژانویه ۲۰۱۶ بالغ بر ۲۹ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شود و به بانک مرکزی بازگردد.

غلامعلی کامیاب که در حاشیه یک کنفرانس سرمایه گذاری در ژنو در مصاحبه بلومبرگ سخن می گفت افزود: زمان آزاد شدن این دارایی ها حدودا در همین زمان خواهد بود.

کنفرانس سرمایه گذاری ژنو نخستین کنفرانس از نوع خود است که ایران پس از گذشتن توافق هسته ای از سد کنگره آمریکا برگزار کرده است.

مخالفان توافق هسته ای در آمریکا مدعی اند ایران از منابع آزاد شدن برای فعالیت های ضد آمریکایی و تقویت نیروهای مقاومات در لبنان و فلسطین استفاده خواهد کرد. اما ایران اعلام کرده است از منابع آزاد شده برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها از جمله صنایع پتروشیمی و گاز و معدن استفاده خواهد کرد.

کامیاب در ادامه گفت پول های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف قرار دارد و رقم آن می تواند از ۲۹ میلیارد دلار بیشتر باشد. 

وی افزود: شاید رقم بیشتری باشد اما ۲۹ میلیارد دلار بیشتر آن را شامل می شود.

به گفته وی از جمله دارایی های بلوکه شده ایران ۲۳ میلیارد دلار مربوط به بانک مرکزی است و ۶ میلیارد دلار نیز متعلق به دولت است.

کامیاب افزود ایران هیچ ذخایر طلایی در خارج ندارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.