کاهش بیش از ۵۰ درصدی درآمدی های نفتی جمهوری آذربایجان

درهشت ماهه نخست سالجاری میلادی ارزش صادرات نفت خام جمهوری آذربایجان، ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با درامد ۱۳ میلیارد دلاری سال قبل؛ کاهش بیش از ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از  خبرگزاری صدا وسیما ، براساس آخرین گزارش منتشر شده کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان ، در هشت ماهه نخست امسال؛  حجم تجارت خارجی  این کشور به ۱۴ میلیارد ۸۲ میلیون دلار رسیده که آنهم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش ۳۲٫۸۳ درصدی داشته است.
بر اساس این گزارش تراز بازرگانی خارجی این کشور؛ تراز تجاری مثبت ۲ میلیارد ۲۸۴ میلیون دلار را نشان می دهد در حالیکه این رقم در مدت مشابه سال گذشته میلادی ۹ میلیارد ۷۳۹ میلیون دلار بوده است که نشان از وضعیت نابسامان اقتصادی این کشور دارد.
اقتصاد جمهوری آذربایجان وابسته به نفت و گاز بوده و تغییرات جهانی قیمت آن ،آثار خود را در اقتصاد این کشور فورا نشان می دهد بطوریکه در ماه های اخیر ما شاهد کاهش بیش از ۳۰ درصدی ارزش  منات  ،پول ملی بودیم.
کارشناسان اقتصادی احتمال می دهند در صورت استمرار وضعیت کنونی درامدهای این کشور در ماه های اینده ارزش منات، کمتر هم خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.