آنکارا پیشنهاد رهبر پ‌.ک‌.ک را رد کرد

ترکیه پیشنهاد رهبر حزب پ‌ک‌ک مبنی برای آتش‌بس را با این ادعا که تاکتیک انتخاباتی است، رد کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، پس از گذشت سه ماه از خشونت‌های مرگبار میان نیروهای این حزب با نیروهای امنیتی ترکیه، برای عقد پیمان آتش‌بس جدید با آنکارا اعلام آمادگی کرد. 

این خبر را «جمیل بایک» یکی از رهبران این حزب روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد.  او گفت: «ما از همین حالا برای آتش‌بس آمادگی داریم.»

حزب کارگران کردستان از سال ۱۹۴۴ مبارزه مسلحانه با دولت ترکیه را برای تشکیل دولت خودمختار در این کشور آغاز کرده است. دو طرف در مارس ۲۰۱۳ اعلام آتش‌بس کردند. 

پ‌ک‌ک در سال جاری با سرزنش کردن ترکیه به خاطر همکاری با گروه داعش در سوریه این آتش‌بس را خاتمه داد. 

دولت ترکیه می‌گوید ۱۴۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور در موج جدید خشونت‌های اعضای پ‌ک‌ک کشته شده‌اند.

دولت آنکارا، در مقابل، پایگاه‌های پ‌ک‌ک را در بغداد و سوریه هدف حملات هوایی خود قرار داده که در جریان آن ده‌ها نفر از اعضای این حزب کشته شده‌اند.

بایک که در غیاب عبدالله اوجالان، یکی از فرماندهان ارشد این حزب است به دولت ترکیه هشدار داده ادامه منطق جنگ به زیان آنکارا خواهد بود. 

او گفت: «اگر دولت ترکیه بر طبل جنگ بکوبد، چه ما بخواهیم و چه نخواهیم، گورستان‌های دیگر هم پر خواهند شد و درگیری‌ها به تمام ترکیه، سوریه و خاورمیانه کشیده خواهند شد.»

معاون نخست‌وزیر ترکیه، امروز، جمعه پیشنهاد صلح پ‌ک‌ک را رد کرد و آن را «تاکتیک» این حزب قبل از انتخابات ۱ نوامبر خواند. 

به گزارش رویترز، یالجین آکدوگان، معاون نخست‌وزیر ترکیه گفت: «ما دیده‌ایم که این گروه تروریستی هنگامی که به حاشیه رانده می‌شود از این تاکتیک‌ها استفاده می‌کند… ما از این خسته شده‌ایم. شما می‌زنید همه چیز را می‌سوزانید و نابود می‌کند، به مردم ظلم می‌کنید و آنها را می‌کشید، علیه کشور خودتان اعلان جنگ می کنید و بعد می‌گوئید که نمی‌خواهید امنیت انتخابات به مخاطره بیفتد.»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *