حق پرست خبر داد:

۳ اثر تاریخی – فرهنگی آذربایجان‌شرقی ثبت ملی شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت سه اثر فرهنگی – تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار، فرزین حق‌پرست با اعلام این مطلب گفت‌: در جلسه ۱۵ مهر ماه سال جاری کمیته ثبت آثار ملی که در تهران برگزار شد، گراند هتل و مسجد حاج علی النقی تبریز و قنات “لوله چشمه” میلان شهرستان اسکو در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

وی اظهار کرد: گراند هتل تبریز به دلیل شاخص‌های معماری همچون آجرکاری و نمای خاص مربوط به دوره پهلوی اول و مسجد علی‌النقی نیز به واسطه آجرکاری و سبک معماری و سنگ تراشی‌های به کار رفته و ستون‌های سنگی کم‌نظیر خود متعلق به دوره قاجار از تبریز موفق به ثبت ملی شدند.

حق‌پرست اظهار کرد: قنات “لوله چشمه” میلان در شهرستان اسکو به طول ۱.۵ کیلومتر هم به دلیل زنده و فعال بودن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی به نقش قنات‌ها در احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: ثبت قنات‌ها به منظور حفاظت از میراث پیشینیان و تغییر رویکرد الگوی مصرف و شیوه کِشت در حوزه آبریز شمال و شرق دریاچه ارومیه در اولویت کاری اداره کل قرار گرفته است.

حق‌پرست اظهار امیدواری کرد، این مساله موجب شناسایی، حفاظت و معرفی اهمیت آثار گذشتگان در مدیریت آب شود.

وی تصریح کرد: پرونده این آثار در راستای حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی و حفاظت از ابنیه‌ها و محوطه‌های تاریخی و پیشنهاد ثبت اثر توسط شورای ثبت آذربایجان شرقی آماده و به سازمان مرکزی پیشنهاد شد و پس ازبررسی و تایید کمیته ثبت و حریم آثار ملی غیر منقول کشور مهرماه امسال به ثبت ملی رسیدند.

با افزوده شدن این سه اثر، در مجموع یک‌هزار و ۷۱۹ اثر غیر منقول از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی حضور دارند و از این میان بازار تاریخی تبریز، مسجد کبود و مجموعه کلیساهای آذربایجان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.