شهردار منطقه هشت خبر داد؛

خانه تاریخی کلکته‌چی در آستانه مرمت و باز زنده‌سازی

شهردار منطقه هشت تبریز از تملک خانه تاریخی کلکته‌چی خبر داد و گفت: مراحل مرمّت و احیای این خانه قدیمی، به زودی آغاز می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار،علی مدبر با بیان این‌که قدمت خانه تاریخی کلکته‌چی به دوره قاجار برمی گردد افزود: این خانه تاریخی، متاسفانه بدلیل عدم رسیدگی در آستانه تخریب کامل بود و بر همین اساس شهرداری منطقه هشت تبریز با عنایت به رسالت  خود در جهت حفظ و صیانت از این بافت، پس از پیگیری های مکرّر موفق به تملک و در واقع “نجات این مجموعه با ارزش از مرگ تدریجی” شد. 

مدبر همچنین با اشاره به اینکه در چند سال اخیر شهرداری تبریز و به ویژه منطقه تاریخی فرهنگی به موضوع تملک و مرمت تک بناهای تاریخی ورود پیدا کرده است عنوان کرد: مجموعه کارشناسان این منطقه دارای تجربه بسیار موفقی در زمینه مرمت و احیای بناهای تاریخی هستند، چرا که پروژه مرمت و زنده سازی خانه های تاریخی علی مسیو، نیکدل و همچنین مرمت و نورپردازی چندین جداره با ارزش که مهم ترین و شاخص ترین آن‌ها، بدنه ساختمان شالچی-زفیری در پیاده را تربیت است ، گواه بر این ادعا است.

شهردار منطقه ۸ تبریز همچنین در ادامه با اشاره به آغاز مطالعات اجرایی پروژه مرمت مجموعه خانه تاریخی کلکته چی افزود: این پروژه در چند فاز مرمت استحکامی، تکمیلی و نهایتاً معاصر سازی و تجدید کاربری انجام خواهد پذیرفت که پیش بینی می شود در روزهای آتی این پروژه عملیاتی گردد.

وی همچنین با اشاره به تجارب موفق شهرهای تاریخی جهان در امر حفظ و آفرینش مجدد بناهای تاریخی افزود:باز زنده سازی بناهای تاریخی تنها با کارهای مرمتی و عمرانی امکان پذیر نبوده و می بایستی برای تجدید روح و حیات این خانه ها کاربری های متناسب آن نیز معاصر سازی و در اختیار مردم قرار گیرد. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.