فرماندار مرند:

اختصاص مبلغ ۳۰۳ میلیارد تومان برای انتقال آب ارس به دشت مرند

کرمی گفت: اختصاص مبلغ ۳۰۳ میلیارد تومان فقط برای انتقال آب ارس به شهرستان از طرف دولت در طول ده سال گذشته بی سابقه است و این نشان از اهمیت دولت تدبیر و امید به حوزه کشاورزی و رفع مشکلات مردم دارد

به گزارش تبریز بیدار، سومین جلسه کارگروه کشاورزی، آب  و منابع طبیعی شهرستان مرند به ریاست معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در محل سالن اجتماعات جهاد کشاورزی برگزار شد .

فرماندار مرند در این جلسه با اشاره به اهمیت کشت پائیزه گفت: به لطف خداوند بارشهای امسال خوب بوده و باید کارشناسان جهاد کشاورزی علم و وقت خود را صرف  کمک به کشت پائیزه کشاورزان قرار دهند .

کرمی گفت: کشت پائیزه باید سر موقع صورت گیرد تا بتوان محصول خوبی را مثمر ثمر شود .

وی با اشاره به در پیش بودن فصل زمستان گفت: جهاد کشاورزی موظف است آموزشهای لازم را جهت آمادگی کشاورزان با فصل زمستان  اعمال کند و با اخذ تدابیر لازم برای جلوگیری از بروز خسارت های احتمالی و آماده سازی گلخانه ها، گاوداری ها، مرغداری ها و … تهمیدات لازم را اتخاذ نماید.

کرمی اظهار داشت : میزان خرید گندم در سال جاری مناسب بوده اما میزان تولید محصول نسبت به سایر شهرها کمتر است ولی با نظارتهای به موقع و اصولی کارشناسان جهاد کشاورزی برداشت بیشتر و خرید بهتری داشته ایم.

کرمی در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره های پسته و سیب در شهرستان تصریح کرد : برگزاری جشنواره های سیب و پسته که در شهرستان مرند صورت گرفت زمینه ساز معرفی محصولات به سایر شهر ها و باعث ایجاد رقابت بین کشاورزان می شود و باید تلاش کنیم محصولات خود را به برند تبدیل کنیم.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه محصولات روستایی در تهران افزود: شهرستان مرند توانست در کل کشور رتبه سوم را به خود اختصاص دهد  که جای افتخار برای کشاورزان و حوزه کشاورزی است.

فرماندار ویژه شهرستان مرند با اشاره به تلاش دولت برای رفع مشکل آب شهرستان عنوان داشت : شاه بیت عملکرد دولت تدبیر و امید در شهرستان مرند اختصاص مبلغ ۳۰۳ میلیارد تومان برای انتقال آب ارس به شهرستان است که با کمک سه پیمانکار در حال اجرایی شدن است.

وی گفت: اختصاص مبلغ ۳۰۳ میلیارد تومان فقط برای انتقال آب ارس به شهرستان از طرف دولت در طول ده سال گذشته بی سابقه است و این نشان از اهمیت دولت تدبیر و امید به حوزه کشاورزی و رفع مشکلات مردم دارد .

فرماندار مرند با اشاره به بحث استمهال وامهای کشاورزی گفت:طی ابلاغ معاون اول رئیس جمهور مبلغ ۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای شهرستان مرند در جهت کمک به کشاورزانی که محصولات آنها در اثر بروز بلایای طبیعی  از بین رفته و محصولات خود را بیمه نموده باشند اعطا خواهد شد که در تلاش برای جمع آوری اطلاعات و معرفی آنها هستیم.

وی گفت: دولت تدبیر و امید از بخش کشاورزی حمایت می کند به طوریکه از محل ماده ۱۸۰ ،مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان  کمک های اعتباری  برای کشاورزان اختصاص داده شده که کشاورزان موظف به پرداخت فقط ۱۴ درصد وام هستند و بقیه درصد وام توسط دولت از محل ماده ۱۸۰پرداخت خواهد شد.

در ادامه رحیم زاده رئیس جهاد کشاورزی شهرستان مرند با ارائه گزارشی از وضعیت کشاورزی شهرستان گفت:موفقیت های زیادی در حوزه کشاورزی به د ست آورده ایم که حمایت های فرماندار از این حوزه زمینه ساز موفقیتهای کشاورزی شده است .

وی با اشاره به میزان خرید گندم افزود: میزان خرید گندم در سال جاری ۱۰۵۰۰ تن بوده  که به سیلو های استان تحویل داده شده در حالی که در سال گذشته ۵۵۰۰تن گندم خریداری شده بود.

رحیم زاده با اشاره به وضعیت کشت پائیزه شهرستان بیان داشت : ۱۸۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت پائیزه گندم آبی و ۱۰۰۰ هکتار گندم دیمی کاشت شده است و برای افزایش گندم ۲۰۳ تن بذر اصلاح شده در بین کشاورزان توزیع شده است .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند تصریح کرد :در جهت حمایت از کشاورزان و بخش کشاورزی ۶۰ کشاورز جهت خرید ادوات کشاورزی از جمله تراکتور به بانک معرفی شده که ۱۱ نفر آنها تسهیلات مربوطه را دریافت کرده اند .

وی با اشاره به وضعیت صادرات سیب گفت: در بحث باغات امسال وضعیت خوبی داریم ولی در زمینه صادرات سیب کمی با مشکل روبرو هستیم که با تهمیدات صورت گرفته از طرف وزرات جهاد کشاورزی مشکل صادرات رو به حل است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *