زاکانی:

اینکه می‌گویند هسته‌ای پرونده رهبری است حرف نادرستی است

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه می‌گویند پرونده مذاکرات، پرونده رهبری است حرف نادرستی است، مقام معظم رهبری صراحتا فرمودند در جزییات دخالت نمی‌کنند، مسئولیت پرونده هسته‌ای به گردن لاریجانی و روحانی است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، علیرضا زاکانی نماینده مجلس شورای اسلامی در نشست بررسی پشت پرده برجام که به همت معاونت سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بزرگ در سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به تغییرات جهان از سال ۱۳۷۰ تا به امروز گفت: از سال ۱۳۷۰ که شوروی فروپاشید بوش پدر نظم نوین جهانی را اعلام کرده بود. از اینکه دهکده‌ای به کدخدایی آمریکا و جود خواهد داشت. بعد از ۱۰ سال حادثه برج‌های دوقلو اتفاق افتاد که بوش پسر ذهن خود را از سطح جهان به شمال آفریقا و غرب آسیا معطوف کرد و گفت به دنبال خاورمیانه بزرگ هستیم.

نماینده مردم تهران ادامه داد: در ادامه وقتی به حزب‌الله حمله کرد خانم رایس (وزیر خارجه وقت آمریکا) اعلام کرد که به دنبال خاورمیانه جدید هستیم و تغییر را در چند کشور محدود از جمله لبنان، سوریه و ایران دنبال می‌کنیم که در اینجا نیز ناکام ماندند. در واقع آمریکا از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۹ میلادی همه تلاش خود را معطوف به اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی کرده است.

زاکانی ادامه داد: آمریکا در سال ۲۰۰۹ به حدی رسید که این سیاستش نه تنها فایده ای نداشته بلکه زیان جدی برای آن کشور به وجود آورده از جمله اینکه در جوامع اسلامی منفور شده است. به همین خاطر جنگ را به درون خانواده اسلام آورد و دوقطبی شیعه و سنی به راه انداخت تا یک جنگ تمام‌نشدنی را کلید بزند و وقت خود را بر روی دیگر قدرت‌ها از جمله چین بگذارد.

وی افزود: در همین راستا تلاش کرد سرمایه‌گذاری در چین را ممنوع و خروج سرمایه را از این کشور تسریع کند تا چین را درگیر حوزه منطقه‌ای خودش کند تا ازاین طریق سرعت اقتصادی چین را مهار کند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: بر همین اساس آمریکا به سمت روسیه رفت و تلاش کرد جای پای خود را در اکراین محکم کنم اما به صورت قهری چین و روسیه به هم نزدیک شدند و یک پیمان انرژی با هم بستند و برای خود قطبی شدند.

زاکانی با اشاره به ظهور انقلاب اسلامی در کنار دو قطب آمریکا- روسیه و چین گفت: در اینجا به یک ضلع دیگری می‌رسیم که از انقلاب اسلامی نشات می‌گیرد. یعنی دو قطبی سال ۱۹۹۱ به سه‌قطبی تبدیل شد و آنان منتظر بودند که ببینند انقلاب اسلامی می‌خواهد چه کار کند. بعد از ۳۶ سال ایران میدان‌دار انقلاب اسلامی در صف منطقه و جهان شده بود که بیداری اسلامی امکانی فراهم کرد تا ایران حامل پیام‌هایی باشد.

وی افزود: در این وضعیت هم آمریکایی‌ها از مسقط به ما پیغام دادند که می‌خواهند مسیر جدیدی را نسبت به ما تنظیم کنند و هم روسیه و چین به ما پیغام‌های متعدد دادند.

زاکانی در ادامه گفت: چین و روسیه پیام دادند اسلام عقلانی و صحیح اسلام ایران است نه اسلام ترکیه و عربستان، این پیام رسما به ولایتی داده شد.

زاکانی افزود: روسیه اعلام کرد ما دیدیم اسلامی که برای آینده خطرآفرین نیست بلکه دقیق و خردمند است اسلامی است که در ایران پرچمداری می‌شود و نه اسلام ترکیه و عربستان. این پیغام را هم به آقای ولایتی که به روسیه رفتند اعلام کردند و هم وقتی مسئولان روسی به ایران آمدند گفتند به جای اینکه عناصر تکفیری سرمایه‌گذاری کنند و اسلام غلط را معرفی کنند شما می‌توانید مروج اسلام در کشور ما باشید.

وی افزود: تعبیر آنان این بود اسلامی که ما به ازای آن یک تمدن شکل می گیرد را قبول داریم تا ترویج شود و حاضریم این میدان را به شما واگذار کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل سه‌ضلعی قدرت انقلاب اسلامی، آمریکا و روسیه اظهار داشت: این سه‌قطبی تداعی‌کننده سه‌قطبی سال ۵۷ را می‌کرد اما مانند گذشته نبود. ایران کشوری بود که توانسته ایستادگی و پیشرفت کند و پیام‌آور سایرین باشد. برهمین اساس اکنون ما با غرب، آمریکا و نظام سلطه جبهه‌های مختلفی داریم و نظام سلطه نیز با ابزارهای متفاوتی به دنبال مهار ما است.

زاکانی با بیان اینکه نظام سلطه در گذشته در فکر نابودی انقلاب اسلامی بود، گفت: اما امروز به دنبال مهار انقلاب اسلامی است و ابزارهای خود را به سمتی می‌برد که تعریف کار مشترک از آن بیرون می‌‌آید تا در این مسیر ما را مهار و در نهایت ضربه اساسی را به ما وارد کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به دعوای جمهوری‌خواه‌ها و دموکرات‌ها در زمینه برخورد با جمهوری اسلامی گفت: جمهوری‌خواه‌ها می‌گویند اگر مسیر گذشته که همان اعمال تحریم‌ها بود را در پیش می‌گرفتند و این فشار را ادامه می‌دادند منجر به رویگردانی اجتماعی در ایران می‌شد که نتیجه آن ساقط شدن انقلاب اسلامی بود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جمهوری‌خواهان معتقدند اگر برای ایران فرصت ایجاد کنند ایران با تنفسی که می‌کند می‌تواند مقاومتش را بیشتر کند و در بیرون نیز می‌تواند نهضت‌های منطقه را کمک کند.

زاکانی در ادامه رویکرد دموکرات‌ها نسبت به جمهوری اسلامی را این گونه بیان کرد: دموکرات‌ها معتقدند راه گذشته قابل استمرار نیست و این مثال را می‌آورند که وقتی در سال ۲۰۱۱ ایران را تحریم نفتی کردند فروش نفت ایران که قرار بود هر ۶ ماه یکبار کاهش یابد تا به صفر برسد ادامه پیدا نکرد.

وی خاطرنشان کرد: از یک سال و نیم قبل از توافق ژنو دیگر نفت ایران روند کاهشی پیدا نکرد بدین صورت که در روز بین یک میلیون و ۱۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه فروش نفت ایران بود. در حقیقت روند کاهش فروش نفت ایران به صفر نرسید و چون عربستان نیز کشش تولید نداشت. فروش نفت ایران در شرایط ثابت باقی ماند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: دموکرات‌ها بر همین اساس می‌گویند ما نمی‌توانستیم این مسیر را ادامه دهیم چراکه تحریم کارایی خود را از دست داده بود. دموکرات‌ها می‌گویند با ساختار ایران هر فشاری در کوتاه‌مدت باعث رویگردانی اجتماعی و انقراض نظام جمهوری اسلامی نمی‌شود. در واقع دموکرات‌ها به دنبال فرصت‌های بلندمدت ۱۰ تا ۱۵ ساله هستند تا از درون ایران بتوانند اهداف خود را پیش ببرند.

زاکانی با اشاره به اینکه اوباما در ۷ سال ریاست جمهوری‌اش در تمام وعده‌هایش شکست خورده بود، گفت: اینها حاضر بودند هر امتیازی به ایران بدهند تا ایران برای آنان آورده‌ای داشته باشد. تنها امیدشان این بودکه بتوانند با ایران به یک پیوستگی برسند.

وی با بیان اینکه مذاکرات در این وضعیت معنای جدیدی پیدا می‌کند، گفت: در این معادلات سه‌گانه جهانی اینکه مذاکره‌کننده تعادل و وزنه بیشتر را به کدخدا بدهد، معنای دیگری می‌دهد و امکانی ایجاد می‌کند تا از قدرت چانه‌زنی پایین‌تری برخوردار شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به اشتباهاتی که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در طول مذاکرات انجام داد، اشاره کرد و گفت: اولین اشتباه مذاکره‌کنندگان این بود که از نقطه صفر شروع کردند و از تمام تلاش‌های گذشته صرف‌نظر کردند و تمام وعده‌هایی که در آلماتی به ایران داده شده بود را صفر کردند.

زاکانی دیگر اشتباه تیم مذاکره‌کننده را مذاکره یک‌جانبه با آمریکایی‌ها دانست و گفت: مذاکرات ابتدا با سه کشور اروپایی آغاز شد تا ما بتوانیم از گسل اینها با آمریکا استفاده کنیم تا تهدیدات آنان را به حداقل برسانیم و کار خود را پیش ببریم.

وی افزود: در ادامه دو کشور چین و روسیه نیز اضافه شدند و در ادامه کار آمریکایی‌ها نیز به این جمع پیوستند. ما همیشه از گسل‌های بین قدرت‌های جهانی استفاده می‌کردیم تا زمان بخریم. از اینکه در زمین بتوانیم به واقعیت‌هایی برسیم که آنان نتوانند این واقعیت‌ها را نفی کنند و مجبور شوند ایران اتمی را بپذیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اما تیم مذاکره‌کننده در سفر اول خود به نیویورک با آمریکایی‌ها سناریویی را تصویب کرد که همان منجر به ژنو و بعد برجام شد.

وی اشتباه دیگر تیم مذاکره‌کننده را بازی در مدل غرب عنوان کرد و گفت:‌ متأسفانه تیم هسته‌ای مبنی بر پیش‌نویس‌های غربی مذاکره کردند. در حقیقت در میدانی بازی کردند که برای‌شان تنظیم شده بود. فرق امام(ره) و مقام معظم رهبری با دیگران این است که این عزیزان میدان بازی را خودشان تنظیم می‌کنند و در میدان دیگران بازی نمی‌کنند.

زاکانی با اشاره به دو ضابطه‌ای که غرب در روند مذاکرات برای ایران ایجاد کرده بود، گفت: اولین ضابطه مسئله فرار هسته‌ای بود که آمریکا گفت: باید بیش از یک سال باشد که این یک موضوع موهوم است. دومین ضابطه نیز قضیه انحراف بود که شاید در اراک ایجاد شود. آمریکایی‌ها در همه مراحل مذاکرات با این دو ضابطه جلو آمدند و این اشتباه بزرگی بود که تیم مذاکره‌کننده ما خود را با این شرایط تنظیم کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عدم به‌کارگیری از قدرت کارشناسی کشور را دیگر اشتباه تیم مذاکره‌کننده دانست و گفت: تیم مذاکره‌کننده یک رقیب‌پنداری انجام داد مبنی بر اینکه نباید از آنان استفاده کرد. به همین خاطر از ظرفیت های تخصصی کشور استفاده نکردند.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس اظهار داشت: ما در این کمیسیون برای بررسی برجام به سراغ اساتید حقوق رفتیم مبنی بر اینکه آیا می‌شود برجام را مشروط کرد یا اینکه باید صفر و صد بود. جالب بود که حقوق‌دانان می‌گفتند چرا الان سراغ ما آمدید؟

زاکانی با بیان اینکه تیم هسته‌ای سراغ کسانی رفت که ایده ذهنی آنان را تأیید کند، گفت: آقای ظریف در مجلس به ما گفت که تیم ما در ژنو ۱۶ نفر بودند، اما تیم آمریکایی بالغ بر ۱۴۰ نفر بودند که سرجمع دیگر کشورها عدد ما را کم‌تر از یک دهم می‌کرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی دیگر اشتباهات تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را استفاده غلط از ظرفیت‌ها عنوان کرد و گفت:‌ بعضی مواقع غرور یا مقهور توانمندی خود شدن و کم انگاشتن حریف، کار را سخت می‌کند. تیم مذاکره‌کننده، سازمان انرژی اتمی را بعد از ژنو بازی داد.

وی کتمان‌کاری را اشتباه دیگر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دانست و اظهار داشت: تیم مذاکره‌کننده این کتمان کاری را هم از شورای امنیت ملی داشت و هم از کمیته هسته‌ای، البته لاریجانی سعی می‌کند که بقبولاند کمیته هسته‌ای در جریان بوده است.

زاکانی در همین رابطه با اشاره به جلسه ابوترابی با شمخانی، گفت: آقای ابوترابی در جلسه‌ای از آقای شمخانی می‌پرسد، مگر می‌شود این تیم خودسر حرکت کند؟ که شمخانی در جواب می‌گوید؛ اینها گزارشی در شورا ندادند و ما ارتباط جدی با اینها نداشتیم و حتی پرونده را از شورا بیرون برده بودند و کمیته هسته‌ای هم به‌طور جدی در جریان امر نبود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمونه مثال دیگر این است که قبل از برجام، آقای روحانی سفری به کشورهای شمالی ایران داشتند. در فرودگاه جلسه‌ای با حضور آقای روحانی، لاریجانی، شمخانی و ولایتی که برخی اعضای کمیته هسته‌ای هستند، برگزار شد. در آنجا نسخه‌ای دست آقای روحانی و لاریجانی بود که مورد اعتراض شمخانی و ولایتی قرا می‌گیرد که آنها می‌گویند لااقل به ما هم بدهید تا ما هم ببینیم که چه چیزی محل بحث شماست. این نشان می‌دهد نه تنها دانشگاه یا مجلس در جریان دقیق کار نبود و اطلاع کافی را نداشت، بلکه خود کمیته هسته‌ای هم در جریان امر نبود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.