رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی:

۷۱ نفر از چنگال قاتل نامرئی گریختند

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: از ابتدای مهرماه سال جاری تا به امروز، ۷۱ نفر از چنگال قاتل نامرئی گریخته‌اند و دو نفر نیز در دام این قاتل قربانی شدند.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از ایسنا، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: از ابتدای مهرماه سال جاری تا به امروز، ۷۱ نفر از چنگال قاتل نامرئی گریخته‌اند و دو نفر نیز در دام این قاتل قربانی شدند.

روزبه رجائی غفوری در تشریح این آمار گفت: ۶۹ نفر از این مسموم شدگان با مونوکسید کربن مربوط به شهر تبریز و فقط دو نفر مربوط به دیگر شهرهای استان هستند.

وی با اشاره به کاهش دمای هوا از ابتدای مهر امسال گفت: آمار مسمومیت با مونوکسید کربن از ابتدای مهر تاکنون سه برابر مدت مشابه سال گذشته است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی در تعریف گاز مونوکسید کربن گفت: این گاز بی رنگ و بی بو، غیر قابل حس و لمس است و متاسفانه به این خاطر مردم به راحتی تسلیم آن می‌شوند.

وی از سرگیجه‌های دسته جمعی در فضاهای سر بسته به عنوان زنگ هشداری برای حضور مونوکسید کربن یاد کرد و گفت: تنها آبگرمکن و یا بخاری نیست که منجر به مسمومیت با مونوکسید مربن می‌شود، اگر از شومینه زغالی، منقل و گاز پیک نیک و یا حتی کباب پز هم در یک فضای بسته استفاده شود، احتمال مسمومیت با مونوکسیدکربن وجود دارد.

رجائی غفوری در تشریح علائم مسمومیت با مونوکسیدکربن نیز گفت: این علائم بیشتر شبیه علائم سرماخوردگی است و با سردرد، سر گیجه، حالت تهوع و استفراغ شروع و در نهایت منجر به مرگ می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان بهترین اقدام در برخورد با مسموم شدگان گاز مونوکسید کربن را انتقال فرد به هوای آزاد و تماس با اورژانس ۱۱۵ عنوان کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.