گزارش قوانین مزاحم تولید در کشوی میز نوبخت مانده !

افشاگری رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بی اعتنایی دولت به اقتصاد مقاومتی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تولیدکننده‌ها حتی پول پرداخت حقوق کارگران خود را ندارند، گفت: قوانین مزاحم تولید و اقتصاد مقاومتی را شناسایی و به لاریجانی گزارش کردیم که به آقای باهنر و پس از آن نوبخت ارجاع ولی اقدامی نشد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، ارسلان فتحی پور  با توجه به وضعیت رکودی حاکم بر اقتصاد ایران، اظهار داشت: مردم منتظرند با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها، اتفاقی رخ دهد و به همین دلیل پول‌های خود را روانه بازار نمی‌کنند و منتظر معجزه‌ هستند. با این حال اگر تحریم‌ها برداشته شود، در وضعیت اقتصادی کشور اتفاق خاصی شکل نخواهد گرفت و اقتصاد ایران وارد رونق نخواهد شد و امروز رکود در بازار و اقتصاد حاکم است.

صنایع کوچک دیگر توانایی ادامه حیات ندارند


وی با بیان اینکه تولیدکننده‌ها به ما مراجعه و مشکلات خود را بیان می‌کنند، اظهار داشت: فعالان تولید می‌گویند فروشی نداریم یا اینکه خیلی کاهش یافته است؛ بنگاه‌ها و صنایع کوچک دیگر امکان فعالیت ندارند و تولیدکننده‌ها می‌گویند نمی‌توانیم حقوق کارگران خود را پرداخت کنیم و مجبور به اخراج آنها هستیم.


فتحی پور با اشاره به شعار دولت یازدهم مبنی بر تدبیر و امید، گفت: دولت تمام فعالیت خود را صرف سیاست خارجی و مسئله هسته‌ای کرد، در حالی که مشکلات اقتصادی کشور، عدم مدیریت است؛ امروز کشورهایی وجود دارد که در تحریم به سر ‌می‌برند، اما اقتصاد فعالی دارند.


منتظر خارجی‌ها نباشیم / بسته خروج از رکود دولت شفابخش نیست


وی با بیان اینکه باید نیاز کشور را خودمان تامین کنیم، گفت: نباید منتظر باشیم که دیگران و خارجی‌ها برای اقتصاد ایران اقداماتی انجام دهند؛ باید اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب فرمودند اجرایی شود و اقتصاد را با حمایت از تولید ملی و فرهنگ سازی برای مصرف کالاهای ساخت داخل و افزایش کیفیت به رونق برسانیم.


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی را باید از ریشه حل کرد و اقتصاد با فرمول پیش می‌رود، اظهار کرد: هنوز تورم و رکود وجود دارد و بسته خروج از رکود دولت شفا بخش نیست و با این وضعیت نمی‌توان امید داشت و وقتی اقتصاد از فرمول خود خارج شد، به حاشیه کشیده می‌شود.


فتحی پور اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را نسخه‌ای برای درمان اقتصاد ایران دانست و گفت: برای اجرای این سیاست‌ها در کمیسیون اقتصادی بند به بند کل قوانین مزاحم تولید و مخل فضای کسب و کار را شناسایی و آن را به رئیس مجلس ارائه کردیم.


وی با بیان این مطلب که باید همه قوانینی که با سیاست های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد، مغلی اثر شود، ادامه داد: لاریجانی اقدام کمیسیون را به آقای باهنر ارجاع کردند و باهنر هم آن را به نوبخت معاون رئیس جمهور داد، تا بررسی و در قالب لایحه‌ای به مجلس ارسال کنند؛ که متاسفانه تاکنون هیچگونه اقدامی در این جهت انجام نشده است.


اقدامی برای اجرای اقتصاد مقاومتی انجام نشد


به اعتقاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اقتصاد ایران با مشکلات زیادی روبرو است و نسخه درمان آن و حرکت به سمت رشد و توسعه، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که رهبری ابلاغ کردند، است. 


نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: با گذشت نزدیک به دو سال فعلا تحرکی برای اجرای اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و تولید واقعا با مشکل مواجه و اقتصاد در رکود است که حرکتی به سمت رونق دیده نمی‌شود و اگر بخواهیم کشور رونق پیدا کند، چرخ اقتصاد و تولید بچرخد.


فتحی پور با اشاره به نوسانات بورس به عنوان دماسنج اقتصاد، تاکید کرد: بازار سرمایه، نوسانات زیادی داشت و دارد و دلیل این نوسانات، دستکاری در نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، تعیین مجدد بهره مالکانه برای معادن و شرایط اقتصادی کشور است و با این وضعیت نمی‌توان حکم صادر کرد و این اتفاقات باعث خروج سرمایه از بورس خواهد شد.


به گفته وی وقتی تدبیری نباشد و نقدینگی در جامعه به سمت تولید نمی‌آید و شاهد هدایت این نقدینگی به سمت بازار سیاه خواهیم بود و در آینده نزدیک تاثیر منفی بر کالاهای اساسی، ارز، طلا و… خواهد گذاشت؛ باید بازار سرمایه را حفظ کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.