سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری آذربایجان‌شرقی:

پیگیری دستاوردهای سفر جبارزاده به آذربایجان از وظایف میز کالا است

سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به سفر استاندار آذربایجان‌شرقی به جمهوری آذربایجان که در عالی‌ترین سطح برگزار شد، گفت: پیگیری دستاوردهای این سفر به عهده جلسه میز کالا و خدمات است.

به گزارش تبریز بیدار احمد محمدزاده در حاشیه اولین جلسه میزهای کالا، خدمات و بازارهای هدف صادراتی در گفت‌‌و‌گو با فارس  اظهار داشت: به منظور ایجاد فضای مناسب برای تجارت از طریق هماهنگی و تبادل اطلاعات فی مابین تشکل‌ها و نهادهای مرتبط در کشور، رفع مشکلات و تسهیل فرآیند بین دستگاه‌های اجرایی کشور و ارائه نقطه نظرات پیشنهادی و کارشناسی به نهادهای تصمیم گیرنده جلسات ویژه‌ای تحت عنوان میز کالا و خدمات و بازارهای هدف صادراتی در سطح ملی و استانی تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به نقش و اهمیت صادرات غیرنفتی در اقتصاد کشور، تنوع مسائل و مشکلات موجود در فرآیند تولید صادراتی و مقوله تجارت محصولات صادراتی کشور، افزود: سازمان توسعه تجارت ایران بر حسب ضرورت و با توجه به عملکرد میزهای ملی و استانی می‌تواند نسبت به افزایش تعداد میزهای کالا و خدمات، بازارهای هدف یا ادغام آنها با یکدیگر اقدام کنند.

محمدزاده یادآور شد: بررسی مسائل و مشکلات تهیه و تدارک مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی صادراتی کشور از منابع داخلی و خارجی، بررسی آمار و تعرفه‌های واردات مواد اولیه صادراتی برای واحدهای تولیدی صادراتی کشور، بررسی قیمت تمام شده کالاها و خدمات صادراتی برای اجرای برنامه‌های کاهش قیمت تمام شده تولید، انجام تحقیقات لازم در خصوص تامین مواد اولیه مورد نیاز با هزینه پایین‌تر و کیفیت بهتر از جمله وظایف میز کالا و خدمات است.

این مسئول بررسی کشورهای تولید کننده رقیب در تولید کالاها و خدمات صادراتی کشور را از دیگر نقش‌های میز کالا و خدمات دانست و اذعان داشت: سازمان صنعت معدن و تجارت استان‌ها می‌توانند وظایف مربوط به دبیرخانه میزهای استانی(کالا، خدمات، بازار) را با نظرات مستقیم به تشکل‌های تخصصی ذی‌صلاح تفویض و گزارش ارزیابی عملکرد سالانه آنها را به سازمان ارسال نمایند.

محمدزاده اخذ آمار و اطلاعات از دستگاه‌های مختلف در زمینه تولید و تجارت خارجی، جمع بندی مسائل و مشکلات و پیشنهادات و انجام امور کارشناسی مرتبط، تنظیم و ارائه گزارش عملکرد در فواصل زمانی ۶ ماهه به مراجع تصمیم‌گیری ذیربط و .. را از جمله وظایف دبیرخانه میزهای استانی در سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: سازمان توسعه تجارت ایران و استانداری‌های سراسر کشور باید نسبت به هماهنگی و ‌پیش‌بینی بودجه و اعتبارات لازم برای اجرایی شدن پروژه‌های مصوب جلسات میزهای ملی و استانی اقدام کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.