پزشکیان:

صداوسیما آیین‌نامه تدوین کند تا دیگر توهین نشود / تجمع غیر قانونی خلاف شعار فرهنگ و تمدن است

نماینده مردم تبریز در مجلس که معتقد است این فرهنگ غلطی در کشور است که عده‌ای را مسخره کنیم تا عده‌ای دیگر بخندند، می‌گوید: مگر چارلی چاپلین، هارولد لوید، لورل و هاردی و دیگر کمدین‌ها با تمسخر دیگران خنده را به لب مردم می‌آوردند؟

به گزارش تبریز بیدار، مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به حساسیت‌هایی که برنامه “فیتیله” در اقوام ترک‌زبان ایجاد کرده است، گفت: نباید مسخره کردن دیگران به امری عادی در کشور تبدیل شود زیرا روند خوبی نیست که یک بار ترک‌ها مورد تمسخر واقع شوند و بار دیگر، عرب‌ها، مازندرانی‌ها، لر‌ها و دیگر قومیت‌ها؛ اصولا کار درستی نیست قومی را مسخره کنیم تا دیگران بخندند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: هیچکس خوشش نمی‌آید با مسخره‌کردن قومیت، فرهنگ و لهجه‌اش، مورد خنده دیگران قرار گیرد و صداوسیما نباید اجازه دهد در برنامه‌های این رسانه که مخاطب میلیونی دارد، نویسنده، بازیگر یا کارگردانی بخواهد با تمسخر و روش‌های سخیف دیگران را بخنداند.

حتی با فرض غیرعامدانه بودن، نشانه کج فهمی است


وی ادامه داد: شاید این کار تعمدی نبوده نباشد ولی حتی با این فرض که غیرعامدانه بوده، نشانه کج فهمی است که گروهی، خنداندن مردم را بر اساس تمسخر دیگران پایه‌ریزی کنند و اصلا چرا باید کاری انجام شود که موجب ناراحتی و خشم قومی شود؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: سینمای کمدی بسیار زیباست ولی مگر چارلی چاپلین، هارولد لوید، لورل و هاردی و دیگر کمدین‌ها با تمسخر دیگران وارد خنده مردم می‌شدند؟ آیا دیده‌اید بخواهند با تمسخر قومیتی و بی‌ادبی و بی احترامی مخاطب خود را بخندانند؟

وی گفت: فارغ ازاینکه آیتم برنامه فیتیله به لهجه ترکی است، اگر به هر گویش و لهجه دیگری هم می‌بود، رفتار غلطی به شمار می‌رفت؛ متاسفانه برای بار اول نیست که شاهد چنین اتفاقاتی هستیم و این روند دیده شده که اقوام مختلف مسخره می‌شوند تا دیگران بخندند.

صداوسیما آیین‌نامه تدوین کند تا دیگر توهین نشود


این نماینده مجلس خواستار برنامه‌ریزی جدی مسئولان صداوسیما برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی شد و توضیح داد: قدم اول این است که صداوسیما آیین‌نامه و مقرراتی تدوین کند که هیچ کارگردان و نویسنده‌ای حق داشته باشد با تمسخر دیگران سوژه درست کند؛ حتی اگر لازم است از خارجی‌ها یاد بگیرند که چگونه برنامه‌های کمدی‌شان را درست می‌کنند.


تجمعات بدون مجوز،‌غیرقانونی است


پزشکیان در ادامه با اشاره به برخی تجمعات در شهرهای ترک‌زبان کشور افزود: اعتراضات باید مدیریت شده باشد؛ تجمعی هم که در برخی شهرها صورت گرفت، اگر مجوز قانونی نداشتند، کار درستی نیست چراکه باید در چارچوب قانون حرکت شود و آن شعور و تمدن و انسانیتی که ما از آن حرف میزنیم را باید خودمان در عمل هم نشان دهیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس درباره عذرخواهی رییس سازمان صداوسیما و برخورد با برخی مدیران، تاکید کرد: اگر صداوسیما عذرخواهی نمی‌کرد یا آن برخوردها و توبیخ‌ها را با مدیران و سازندگان برنامه نمی‌داشت، این اعتراض‌ها به راحتی قابل جمع شدن نبود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.