سید افقهی در گفتگو با تبریزبیدار:

انفجار پاریس بازی امنیتی اطلاعاتی است/ شتاب در ارسال پیام تسلیت برای اولاند چه معنایی دارد؟

سید افقهی کارشناس مسائل منطقه با اشاره به حادثه ترورسیتی پاریس گفت: داعش برای تحریک همپیمانان غربی خود دست به این اقدام زده و از سوی دیگر احتمال می رود این اقدام بهانه ای برای حضور نظامی غربی ها در سوریه برای تنگ کردن عرصه بر روسیه است.

به گزارش تبریزبیدار، در پی انفجارهای تروریستی اخیر در بیروت و پاریس،  سیدافقهی کارشناس مسائل منطقه ای با خبرنگار تبریزبیدار در گفتگویی به تحلیل این وقایع پرداخت.

سیدافقهی با اشاره به انفجار بیروت توسط عناصر گروهک داعش گفت: پس از شکست های پی در پی داعش در اثر حملات کمر شکن مقاومت حزب الله لبنان، ارتش سوریه و حملات هوایی نیروی هوایی روسیه، داعش برای تحریک مردم لبنان و واژگون کردن وجهه حزب الله  این انفجارهای تروریستی را  تدارک دید تا با کشاندن جنگ به کوچه و بازار و فشار به حزب الله از سمت مردم اندکی از حضور حزب الله در سوریه جلوگیری کند.

وی افزود: این انفجارها پیش از این هم سابقه داشته و سران داعش فراموش کرده اند که عمق استراتژیک حزب الله سوریه است و حزب الله برای رهایی دولت  وسرزمین سوریه از سرنگونی به هیچ وجه عقب نشینی نخواهد کرد.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: داستان انفجار پاریس، ظاهری تروریستی و باطنی امنیتی دارد به هر دلیلی که باشد از نظر ما محکوم  است.

افقهی اظهار داشت: این انفجارهای تروریستی یک بازی امنیتی اطلاعاتی است که پیش از این هم نظیر آن در انفجار دفتر نشریه موهن شارلی ابدو و کارخانه کپسول سازی لیون صورت گرفته بود و فرانسه را به وضعیت فوق العاده کشانده است.

وی افزود: اگر در این انفجار بخواهیم تحلیلی سطحی داشته باشیم مشخص است که این انفجار بازتاب عملکرد خود فرانسوی ها و غرب است و همانطور که ما بارها به غربی ها تذکر داده بودیم که این ماری که در آستین پرورش می دهید روزگاری شما را خواهد گزید، همان ماری که با حمایت های تبلیغاتی خود بر اقدامات وحشیانه اش سرپوش گذاشته و با بستر سازی و حمایت نظامی او را علیه یک دولت مردمی با کشتار انسان های بیگناه  تقویت کردید.

کارشناس مسائل منطقه ای ابراز داشت: سئوالی که اینجا مطرح می باشد این است که داعش از این انفجارها در پی چه اهدافی می باشد؟ آیا داعش می تواند پنجه در پنجه غرب بیندازد؟ آیا غرب با آن امکاناتی که در اختیار دارد نمی تواند داعش را از پای در آورد؟ این سئوال ها از آنجا مهم است که در فتح اخیر سنجار(شنگال) آمریکایی ها به راحتی توانستند داعش را از آن منطقه مجبور به عقب نشینی کنند.

افقهی  در قبال تحلیل کلان انفجار اخیر پاریس ۳ سناریو را محتمل دانسته و گفت: شاید داعش با این انفجار بخواهد به حامیان غربی خود تذکر دهد که در صورت عدم حضور آن ها پروژه سوریه به شکست منجر خواهد شد چرا که امروز روسیه جولان می دهد.علاوه بر این این عملیات ها ممکن است بهانه ای برای حضور فرانسوی ها و هم پیمانان غربی اش برای دفاع از امنیت خود باشد چراکه با حضور آن ها عرصه بر روسیه و حملات هوایی آن تنگ خواهد شد و در پس پوشش حفاظتی که حامیان غربی داعش در لباس حمله نظامی ایجاد خواهند کرد عرصه را برای مانور بیشتر داعش بازگشایی کنند.

وی افزود: تحلیل دیگری که در این میان به نظر می رسد این است که صهیونیست ها برای مجاب کردن سرمایه داران یهودی مستقر در کشورهای اروپایی برای مهاجرت به سرزمین های اشغالی تدارک دیده باشد چراکه پس از انفجارهای دفتر نشریه موهن شارلی ابدو نتانیاهو با سفر به فرانسه خواستار مهاجرت بیش از پیش یهودیان به سرزمین های اشغالی شد چراکه در نظر نتانیاهو شهروندان یهودی در اروپا امنیت ندارند؟! و سرزمین های اشغالی مکانی امن می باشد.!!!

افقهی گفت: با وجود همه این تحلیل ها بایستی منتظرآینده باشیم تا در جریان سیاست های پشت پرده سران کشورهای غربی قرار بگیریم.

افقهی در ادامه اشاره ای به عکس العمل رئیس جمهور به این انفجارها داشته و گفت: گویا رئیس جمهور امروز پس از ۴۸ ساعت انفجار لبنان را محکوم کرده ولی در همان ساعات اولیه انفجار پاریس را محکوم کردند.

وی افزود: سئوالی که باید از رئیس جمهور پرسیده شود این است که چرا فرانسه از بدو انقلاب تا کنون که هزاران حادثه تروریستی رخ داده یک بار هم آن ها را محکوم نکرده و پیام تسلیت نفرستاد؟ در داستان خون های آلوده که بسیاری از هم وطنانمان کشته شدند چرا دولت فرانسه نه تنها عذرخواهی نکرد حتی بابت این قضیه غرامتی پرداخت نکرد،؟مگر رژیم بعث عراق با موشک های سوپراستاند فرانسوی هزاران نفر از مردم ما را به خاک و خون نکشید؟ این شتاب در پیام تسلیت به اولاند چه معنایی دارد؟ در صورتی که در انفجار بیروت این پیام پس از ۴۸ ساعت ارسال شد.

کارشناس مسائل منطقه ای در پایان سخنان خود اظهار داشت: اگر این اقدام بر مبنای ادب است چرا همیشه ما ادب به خرج می دهیم و طرف مقابل که در همین مذاکرات اخیر هسته ای نقش پلیس بد را ایفا کرد چرا باید ادب به خرج داد و سریعا در مقابل انفجار پاریس واکنش نشان داد؟ آیا بهتر نبود حداقل شبیه حادثه بیروت ۴۸ ساعت صبر به خرج داده می شد!سیاست خارجی ما بر مبنای عزت و حکمت و مصلحت است این اقدام بر مبنای کدام ضلع این سیاست خارجی   تحلیل می شود؟ آقای روحانی که در نطق های انتخاباتی خود سخن از بازگشت عزت به گذرنامه ایرانی را به زبان آورده است چرا برای پیگیری فاجعه منا و حضور ۲ وزیر ایرانی در عربستان، وزیر خارجه باید دست به دامن امیر کویت شود؟ لازم است ملاحظات جدی  و قابل تاملی در این سیاست صورت گیرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.