پاک آیین نوشت؛

فاجعه نارداران به روایت آقای سفیر / خبر حمله به نماز گزاران غیر واقعی بود

با توجه به ضرورت مراقبت از مناسبات دوستانه با کشورهای همسایه و مسلمان که از اصول قانون اساسی کشورمان می باشد، مناسب است نخبگان سیاسی و فرهنگی و دینی کشور که از ارکان فکری نظام هستند، در مقاطع خاص، موضع گیری دقیق و خیرخواهانه داشته و دستگاه دیپلماسی را در انجام وظایف خود یاری کنند.

به گزارش تبریز بیدار، محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو به نقل وقایع نارداران پرداخت: 

به دنبال حادثه نارداران که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم گردید، مردم مومن و دلسوز کشورمان و بخصوص برخی از خطبا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اصحاب رسانه نسبت به این حادثه ابراز موضع کردند. در این رابطه لازم دیدم مواردی پیرامون این موضوع را مطرح نمایم.


منطقه نارداران که در حدود ۳۰ کیلومتری شمال شرق باکو قرار دارد، به خاطر حرم رحیمه خاتون، از منسوبین به حضرت امام رضا(ع)، از شهرت مذهبی برخوردار است و یکی از مراکز تجمع شیعیان در این کشور محسوب می شود.


در روز پنجشنبه ۲۸آبانرماه نیروهای پلیس و ماموران دادستانی جمهوری آذربایجان برای دستگیری طالع باقرزاده یکی از فعالان اسلامی مخالف دولت و رهبر جنبش اتحاد مسلمانان ، به خانه ای حمله کرده و پس از درگیری مسلحانه ، طالع باقرزاده و چند نفر دیگر را دستگیر نمودند.در این حادثه ۶ نفر از جمله دو پلیس کشته شدند، مدتی منطقه نارداران محاصره شد و آب، برق و گاز آن قطع گردید. 


بعد از این حادثه،اتفاق ناپسندی رخ داد که نه تنها شیعیان آذربایجان بلکه جوامع شیعی و حتی مسلمانان جهان را آزرد و احساسات آنان را جریحه دار نمود. در واقع نیروهای پلیس به بهانه اینکه طالع باقرزاده و همفکران وی از عزاداری امام حسین(ع) برای تحقق اهداف سیاسی خود سوء آستفاده می کنند؛ اقدام به جمع آوری پرچم های عزادارای که بر سر درب مسجد بزرگ نارداران نصب شده بود کرد. این عمل که مصداق بارز توهین به مقدسات دینی بود، با عکس العمل تند روحانیون و دینداران و شورای ریش سفیدان نارداران مواجه و به برپائی تجمع اعتراض آمیز در آن محل منجر گردید. در روز دوشنبه دوم دی ماه، درپی مذاکرات انجام شده و موافقت نهادهای ذیربط با تحویل اجساد کشته شدگان ، شورای ریش سفیدان نارداران اعلام کرد تجمع اعتراض آمیز پایان یافته است.


در این مقطع تعدادی از رسانه ها و سایت های خبری در باکو، سخن از دخالت جمهوری اسلامی ایران در حوادث نارداران و حمایت از افراد دستگیر شده کردند. عوامل وهابیت نیز با سوء استفاده از حوادث نارداران، با تبلیغات خود، تشیع را به تکفیر و افراط ‌گرائی متهم کرده و بدینگونه سعی کردند برای اقدامات تکفیری و تروریستی خود، شریک جرم معرفی کنند. 
سفارت ایران سریعا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال دخالت در امور داخلی جمهوری آذربایجان نبوده و در ایجاد حوادث نارداران نیز نقشی نداشته است. در عین حال اعلام شد که ایران در چارچوب یک سیاست اصولی با حل اختلافات از طریق خشونت و خونریزی مخالف است.همچنین در این بیانیه با انتقاد از ترفندهای وهابیت برای مشوه کردن چهره تشیع ،اعلام گردید که اسلام ناب و به خصوص تشیع هیچ گاه دارای اندیشه تکفیری نبوده و به عنوان یک دین منطقی، معتدل و فطری شناخته شده است. از علمای دین به خصوص رهبران شیعه نیز خواسته شد که مراقب این قبیل تبلیغات ضد شیعی باشند و در مقابل کسانی که تشیع را با تکفیر تطابق می دهند،موضع صریح و روشن اتخاذ نمایند.


در کنار صدور این بیانیه ، در رایزنی های مکرر با مقامات سیاسی و دینی جمهوری آذربایجان نسبت به بی احترامی به پرچم های عزاداری اعتراض و از آنان خواسته شد موضع خود در این زمینه را اصلاح نمایند. شخصا نیز در دیدار با یکی از مقامات ارشد جمهوری آذربایجان،همین موضع را اتخاذ کرده و از ایشان خواستم با بی احترامی به مقدسات دینی، کشور را در مقابل افکار عمومی جهان اسلام قرار ندهند. در همه این دیدارها ، طرف های آذری بر اعتقاد خود نسبت به آزادی دینی و بخصوص احترام به مجالس عزاداری تاکید کرده و خاطر نشان کردند که در هفت مسجد دیگر منطقه نارداران و در ۱۷۰۰ مسجد در جمهوری آذربایجان، پرچم های دینی نصب و عزاداری اربعین برپا شده و مراسم ایام آخر صفر نیز برگزار خواهد شد. 


به دنبال این رایزنی ها، آقای” حاج صابر حسنلی ” معاون شیخ الاسلام و اداره مسلمانان قفقاز، در مصاحبه ای بر ضرورت حفظ حرمت امام حسین(ع) و اهل بیت پیامبر(س) تاکید کرد و گفت: همه باید احترام عزاداری امام حسین را پاس بداریم چرا که مردم آذربایجان همواره برای امام حسین احترام زیاد قائل بوده اند. وی تاکید کرد که در روزهای عزای امام حسین(ع) نصب پرچم در داخل مساجد مجاز است و در دوران شوروی نیز همین گونه بوده است.حاج صابر حسنلی افزود: امام حسین متعلق به همه مسلمانان است، نوه حضرت پیامبر می باشد و پرچم سیاه رمز امام حسین است .وی افزود: نباید امام حسین(ع) را تنها متعلق به شیعیان دانست،بلکه ایشان متعلق به جهان اسلام است. اظهارات مشابهی نیز از طرف شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده رییس اداره مسلمانان قفقاز بیان شد و ایشان در این سخنان ، اتهام نقش ایران در حوادث نارداران را نادرست خواند.


در واقع واکنش به موقع سفارت ؛ مسئولین آذربایجان را بر آن داشت تا در اظهارات خود اعلام کنند که ایران در این حادثه دخالتی نداشته است.


واضح است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال تمام کشورها به خصوص همسایگان و به ویژه جمهوری آذربایجان همواره مطابق با رعایت حسن هم‌جواری، تعامل سازنده و عدم دخالت در امور داخلی بوده و این سیاست را در عمل نیز اجرا کرده است. در عین حال وظیفه اصولی ایران بعنوان ام القرای اسلام، دفاع از حقوق مسلمانان و مقدسات اسلامی می باشد.


در رابطه با حادثه نارداران نیز، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب همین اصول خود، هرگونه دخالت در امور داخلی جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد و در عین حال موضع اعتراضی خود در قبال بی احترامی به نمادهای شیعی اعلام و از تشیع در مقابل اتهامات وهابیت و تکفیری ها دفاع نمود. 


بی‌شک نزدیکی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه و توسعه تعاملات فیمابین، به ویژه نزدیکی بیش از پیش مردم ، خطری جدی برای دشمنان دو کشور است و عوامل ثالث در مقاطع مختلف از حوادث جاری ، برای ایجاد شکاف در روابط دو کشور استفاده می‌کنند.لذا هر دو کشور باید از روند مثبت روابط صیانت کرده و با اتخاذ مواضع به موقع و خویشتن داری در مقاطع لازم، نقش خود را در این مسیر ایفا نمایند. 


در این حادثه نیز برخی اطلاعات غیر واقعی از جمله حمله به نمازگزاران و کشتار آنان،آتش زدن پرچم های عزاداری، حمله به حسینیه ،حمله در روز اربعین و…توسط رسانه ها منتشر شد که تحریک آمیز بود و منجر به عکس العمل های تند گردید.


با توجه به ضرورت مراقبت از مناسبات دوستانه با کشورهای همسایه و مسلمان که از اصول قانون اساسی کشورمان می باشد، مناسب است نخبگان سیاسی و فرهنگی و دینی کشور که از ارکان فکری نظام هستند، در مقاطع خاص، موضع گیری دقیق و خیرخواهانه داشته و دستگاه دیپلماسی را در انجام وظایف خود یاری کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.