مصادره کردن مذاکرات هسته ای به نفع جریان خاص توسط جهاد کشاورزی استان

جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی وقتی به دنبال وارد کردن مذاکرات هسته‌ای به مسائل جناحی می‌شود.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از فارس، جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی با نصب بنری در سر درب این اداره که حاوی پیام هاشمی رفسنجانی به رئیس جمهور درباره موفقیت هسته‌ای است سئوالاتی را در اذهان همگان در این زمان حساس و در آستانه انتخابات به وجود آورده است.

در این ارتباط جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی را به مروری از فرمایشات رهبری دعوت می‌کنیم:

توصیه‌ای مهم؛ از آغاز تا پایان مذاکرات


آیا رهبر انقلاب صرفاً در دوره‌ی فعلی مذاکرات هسته‌ای به پرهیز از بگومگوها و حفظ وحدت توصیه کردند؟ با مرور بیانات ایشان در روزهای آغاز مذاکرات در سال ۸۲ یعنی دوازده سال پیش، پاسخ این سؤال روشن می‌گردد. رهبر انقلاب از همان روزهای آغازین مذاکره در سال ۸۲ این نکته را متذکر شده بودند:

«این‌گونه حوادث در کشور نباید به هیچ‌وجه وسیله‌ی بگو مگو و اختلاف بین مسئولان، آحاد یا جناح‌های کشور شود؛ از این پرهیز کنید. ایشان [۱] درست گفتند که نقد و انتقاد و… ایرادی ندارد، و حتّی برخی از بی‌تابی‌هایی که انسان در این قضیه از دانشجویان، آحاد مردم و یا بعضی از مطبوعات دید که دغدغه داشتند، خوب هم هست و نشان‌دهنده این است که روی عزت و استقلال ملی در جامعه، حساسیت زیاد است؛ اما هیچ‌کدام از اینها نباید به دعوا، اختلاف و کشمکش منتهی شود. آنچه اهمیت دارد این است که شما نخبگان و مسئولان و بخصوص افرادی که تریبون دارند و نقششان بسیار مهم است – چه مجلس، چه مطبوعات، چه نمازهای جمعه و چه بقیه جاها – بدانند که وقتی کشور با چنین مسأله‌ای -که یک مسأله از دهها و صدها مسأله‌ای است که کشور با آن مواجه می‌شود- روبه‌رو می‌گردد، بدترین روش این است که خود این مسأله در داخل به وسیله‌ای برای بگومگو تبدیل شود؛ این خیلی بد است ..(۲)

اهمیت توصیه‌ی رهبر انقلاب به پرهیز از بگومگوهای بی‌فایده در موضوع مذاکرات هسته‌ای دارای وجوه مختلفی است که یکی از مهم‌ترین آنها حفظ و حراست از «منافع ملی» است. «تأمین منافع ملی» هدف مشترکی است که در مذاکرات گوناگونی که در سطوح مختلف جهانی انجام می‌گیرد، همه‌ی دستگاه‌های دیپلماسی آن را سرلوحه‌ی کار خویش قرار می‌دهند و تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا کمترین هزینه‌ها و آسیب‌ها به آن وارد شود. [۳]

«مسئولان کشور در قوای سه‌گانه و همه‌ی فعالان سیاسی و فرهنگی بدانند که حفظ منافع ملی در وحدت کلمه و پرهیز از تفرقه و اختلاف است. سلیقه‌ها و گرایش‌های متفاوت نباید در صحنه‌ی افکار عمومی به نزاع و مجادله و کشمکش تبدیل شود و دشمن کمین گرفته را امیدوار کند. همه با هم به نیازها و خواسته‌های بحق مردم در امور اقتصادی و فرهنگی بیندیشند و برای تأمین آن دست به دست یکدیگر بدهند.»[۴]

سال‌ها پیش رهبر انقلاب ضمن ارائه‌ی یک تمثیل، منافع ملی را به‌عنوان محور وحدت ملی معرفی کرده‌اند:

«من در مورد وحدت و یکپارچگی این یک جمله را عرض کنم: دوستی به من گفت بعضی از دست‌های سیاسی در کشور سعی می‌کنند میدان سیاست را هم مثل میدان ورزش به «آبی‌پوش» و «قرمزپوش» تبدیل کنند. یک عده «قرمزپوش»اند و یک عده «آبی‌پوش». باید هم با هم در میدان سیاست رقابت داشته باشند. من گفتم در میدان ورزش، «قرمزپوش» و «آبی‌پوش»، هر دو در تیم ملی شرکت می‌کنند. وقتی هم که «قرمزپوش» و «آبی‌پوش» در تیم ملی شرکت کردند، یکی دروازه‌بان می‌شود، یکی مدافع می‌شود، یکی مهاجم می‌شود؛ با هم همکاری می‌کنند. اگر در میدان سیاست کسانی «قرمزپوش» و کسانی «آبی‌پوش» و کسانی «سبزپوش» و کسانی «زردپوش» شدند، بشوند؛ اما آن‌جایی که پای تیم‌ملی در میان است، آن‌جایی که منافع ملت و مواجهه‌ی با دشمن مطرح است، مواظب باشند اختلافات را کنار بگذارند و مثل یک تیم کار کنند. آن‌طور نباشد که در تیم ملی، آن‌جایی که منافع ملت مطرح است، به دروازه‌ی خودی گل بزنند! اگر این می‌شود، عیبی ندارد؛ نام‌ها مختلف باشد، اما دل‌ها یکی باشد. دل‌ها یکی؛ بر محور دین، بر محور نظام، بر محور اسلام و بر محور منافع ملی باشد. امیدواریم که ان‌شاءاللَه این‌گونه باشد.»(۵)

در سال همدلی و همزبانیِ دولت و ملت و در شرایطی که آستانه انتخاب حساس مجلس و خبرگان قرار داریم که نیاز به همدلی و وحدت برای برگزاری انتخاباتی پرشکوه و با نشاط داریم یک ارگان انقلابی با نصب بنر هاشمی و تبریک آن بر سر در این اداره مذاکرات هسته ای را جناحی و حزبی تلقی کند جای بسی سئوال دارد. مسئولان جهادکشاورزی استان ضروری است که به این سؤال پاسخ دهند که آیا این اقدامات در این شرایط حساس کشور و منطقه به نفع نظام است.

این اقدام جهادکشاورزی استان در سال همدلی و همزبانی آیا خلاف شعار نیست آیا به دنبال جناحی کردن مذاکرات هسته‌ای نیست.

ای کاش این نهاد انقلابی نسبت به نام خود پایبند بوده و مذاکرات هسته‌ای را در راستای منافع ملی بداند. در پایان این نهاد انقلابی را به بخشی از نامه رئیس جمهور به رهبر معظم انقلاب در رابطه با مسائل هسته‌ای دعوت می کنیم:

این دستاوردها وقتی حاصل شد که قدرت‌های بزرگ متوجه شدند سلاح تحریم نه قادر است سرمایه‌ی اجتماعی را از بین ببرد و نه می‌تواند مانع از پیشرفت‌های ایران در عرصه‌ی هسته‌ای شود. رمز موفقیت ما در این عرصه، اتحاد و اجماع داخلی و تلاش و حرکت تحت ارشادات رهبر معظم انقلاب بود. این تجربه، بار دیگر اهمیت نقش بی‌بدیل رهبری به عنوان محور وحدت جامعه را در هدایت کشور در شرایط طوفانی نشان داد. این پیروزی بیش از همه، مرهون فداکاری‌های مردم شریف ایران، و به‌ویژه شهدای مظلوم صنعت هسته‌ای است که پس از سال‌ها استقامت و شکیبایی، ثمره‌ی شیرین مجاهدت‌های خود را خواهند چشید.

 

۱- رئیس‌جمهور وقت
۲- بیانات در دیدار کارگزاران نظام‌  1382/8/11
۳- دیدار مسئولان وزارت خارجه و سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب

۵-بیانات در دیدار جمعی از جوانان استان اردبیل ۱۳۹۳/۵/۲۲

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.