هر دم از این باغ بری می رسد؛

این مجلس جای رقابت نیست

این روزها سورپرایزهای زیادی در دنیای سیاست مخابره می شود. اسامی مختلفی هر روز منتشر می شود که فلانی هم در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کرد و… .

به گزارش تبریز بیدار، مسعود زین العابدین فعال فرهنگی و نویسنده کتاب تجمع ممنوع، در کانال تلگرامی خود نوشت: 

این روزها سورپرایزهای زیادی در دنیای سیاست مخابره می شود. اسامی مختلفی هر روز منتشر می شود که فلانی هم در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کرد و… .
اگر بپذیریم که واقعا همه این عزیزان به درجه اجتهاد نائل شده اند و ما این قدر مجتهد جوان داریم، واقعا جای خوشحالی است. الحق هم همین است و به برکت انقلاب اسلامی، حوزه های مبارکه ی علمیه توانسته اند جوانان مجتهدی تربیت کند که در رشد و اعتلای علمی و معنوی جامعه موثر باشند.

اما اگر واقعا همه ی این آقایان شرکت کننده در انتخابات خبرگان، خود را مجتهد می دانند در عجبم که چرا همین بزرگواران از توان علمی شان در راستای تولید علم بهره نمی گیرند؟ مگر نه این است که تولید علوم انسانی اسلامی، نیازمند همین مجتهدان جوان است که علوم انسانی ما را از چنگال تفکرات هابز و داروین و …. نجات دهند؟ مطمئنا این کار از دست افرادی با این سطح از اعتماد به نفس حتما بر می آید.

روانشناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی و ده ها شاخه ی دیگر علوم انسانی نیازمند نظریه پردازی های مبتنی بر کتاب و سنت و بر اساس روش اجتهادی پویای شیعه است. کاش زورآزمایی های دنیای سیاست را حداقل به انتخابات مجلس خبرگان نکشیم. وزن این مجلس، خیلی بالاست و تجربه ۴ دوره ی اخیر این مجلس نشان داده است که قاطبه ی علمای بلاد و مجتهدان والامقام این مجلس، جز به تقوا عمل نکرده اند و خود را به رقابت نیالوده اند.

این سخنان به معنی عدم ورود جوانان خوشفکر و پر انرژی به این مجلس نیست، اما یادمان باشد این مجلس جای رقابت نیست… .

این روزها مشغول مطالعه در آثار مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی هستم. واقعا روش اجتهادی ایشان در مراجعه به احادیث شیعه مثال زدنی است. حتی مسائل علم النفس و روانشناسی را نیز با روش اجتهادی از حدیث استنباط کرده اند. تا کنون کسی را به قوت ایشان در «استفاده از روش اجتهادی در حدیث» نیافته ام.(هر چند که نیافتن افراد کم مطالعه ای مثل من، به معنی نبودن چنین افرادی نیست). کاش مجتهدین جوان ما به بزرگانی چون او اقتدا کنند… .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.