علیلو در گفتگو با تبریزبیدار:

ملت ما برجام را با عزت پذیرفته نه با ذلت / اتخاذ این مواضع منفعلانه در شأن ملت ایران نیست

نمیانده مردم شبستر در واکنش به مصوبه اخیر کنگره آمریکا و عملکرد دستگاه دیپلماسی در برابر این مصوبه اظهار داشت: ملت ما برجام را با عت پذیرفته است نه با ذلت و این مواضع منفعلانه در شأن ملت ایران نیست.

به گزارش تبریز بیدار، مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر محدودیت های سفر به ایران برای اتباع خارجی که به تأیید اوباما هم رسیدپس از بسته شدن پرونده پی ام دی، شوکی به اجرای  برجام بود. این اقدام دولت آمریکا به  گفته عراقچی معاون وزیر امورخارجه مخالف برجام است هرچند که وی گفته نامه کری به ظریف اثرات این مصوبه برای برجام را از بین می برد.  در همین خصوص نظر علی علیلو نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی را جویا شدیم.

علیلو به خبرنگار ما گفت: این مصوبه از دوجهت خلاف است. نخست آنکه مخالف روح اجرای برجام و دوما این مصوبه با پیمان جهانی گردشگری در تضاد است و عملا مانع حضور خارجی ها در دوران پسا برجام خواهد بود. ولی در هر صورت این اقدام شمشیر دولبه است و اگر برای ما ضرر داشته باشد برای خود آمریکایی ها ضررهای قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. با این مصوبه آمریکایی ها مانع حضور سرمایه داران دیگر کشورها  در ایران و هم در آمریکا خواهند شد، تا جایی که به دنبال تصویب این طرح،  مقامات اروپایی و کشورهای شرق آسیا اعتراض کرده اند.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد و گفت: ملت اجرای برجام را زمانی قبول کردند که به عزت ملی خدشه وارد نشود و اگر هم مردم  خواستار اجرای برجام بودند این دستاورد را با عزت پذیرفته اند نه با حقارت؛ فلذا لازم است مسئولین کشور برای حفظ شأن این ملت مواضع جدی تر اتخاذ کنند.

 وی افزود: بارها گفتیم و گفتند این آمریکا و اروپایی ها بودند که  واسطه فرستادند  تا این مذاکرات انجام شود چرا که از محل تحریم ها آنها بیشتر متضرر شده اند و حال به هر صورت نخواهند گذاشت که اجرای برجام متوقف شود چرا که در برابر انبوه امتیازاتی که ما داده ایم آنها تعهدات اندکی دارند پس لازم است مسئولان دستگاه دیپلماسی با اتخاذ مواضع محکم، از تکرار این اتفاقات جلوگیری کنند، این نوع رفتار منفعلانه در شأن  ملت ایران نیست نه اینکه در پی باشند به هر نحوی برجام را اجرا کنند.

علیلو در تببین دلایل این اقدام آمریکا گفت:  این طبیعت خوی آمریکایی است که  هر کشوری که در مقابلش سر تعظیم فرود نیاورد به هر شکل دشمنی خود را نسبت به آنها نشان خواهد داد. رهبر معظم انقلاب در این زمینه خصوصا در همین پرونده برجام  بارها رفتار دوگانه آمریکایی را به مسئولین تذکر دادند و فرمودند که آمریکایی ها بدعهدند و اگر در این برجام نتوانند که دشمنی خود را نشان دهند به سراغ دیگر موضوعات همچون حقوق بشر و حقوق زنان خواهند رفت.

نماینده مردم شبستر تاکید کرد: اگر در این کشور زمانی آمریکایی ها از در دوستی وارد شده اند به دلیل باجهای کلانی بود که حکومت  پهلوی به آنها می دادند و در عوض نفت مفت ایران تسلیحات را به گرانترین قیمت به ما می فروختند.

وی در پایان  گفت: اگر این توافق صورت گرفت به دلیل این بود که آمریکایی ها به لابی صهیونیستی خود اطمینان دادند که در مقابل امتیازاتی که به ایران داده اند امتیازات فراوان گرفته اند و حال با همان فشار به دنبال از بین بردن اندک امتیازاتی که به ایران داده اند هستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.