سرمقاله نیویورک‌تایمز:

به جای ایران، ترکیه را باید در لیست تحریم ها اضافه کرد

روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی نوشت خیلی سخت است که بخواهیم فکر کنیم ایجاد محدودیت برای سفر به ایران، با هدف تلاش کنگره برای تخریب توافق هسته‌ای ایران نباشد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در سرمقاله‌ خود به اقدامات اخیر کنگره آمریکا در جهت مانع‌تراشی در مسیر توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) اشاره کرد و نوشت اخیراً گزارشات زیادی در ایران در خصوص اتباع خارجی منتشر شده است که به تهران سفر کرده‌اند و به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور بعد از لغو تحریم‌های هسته‌ای هستند.


این گزارش سپس ادامه داد که کنگره در ماه جاری میلادی محدودیت‌های جدیدی را به تصویب درآورد و آندسته از افرادی را که در پنج سال گذشته به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر کرده‌اند را از ورود به آمریکا منع کرد.

نیویورک‌تایمز نوشت که این اقدام کنگره به تمامی خوشبینی‌هایی که در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بعد از لغو تحریم‌های هسته‌ای به وجود آمده بود، خدشه وارد آورد.

مقامات ایران استدلال کرده‌اند که محدودیت‌های جدید کنگره موجب می‌شود که تاجران خارجی از سرمایه‌گذاری در ایران دلسرد شوند و درباره سفر به ایران تجدیدنظر کنند و در نتیجه این محدودیت‌ها نقض توافق هسته‌ای است زیرا طبق برجام ایران متعهد می‌شد که در قبال لغو تحریم‌ها، محدودیت‌هایی را در برنامه هسته‌ای خود ایجاد کند.

با اینحال، واشنگتن مدعی است که از نظر فنی، این اقدام کنگره یک تحریم به حساب نمی‌آید ولی نیویورک‌ تایمز گزارش کرد که واضح است که این اقدام کنگره با روح توافق تاریخی هسته‌ای ایران و ۱+۵ سازگار نیست.

 نیویورک‌تایمز ادامه داد، محدودیت صدور ویزا برای افرادی که به عراق و سوریه سفر می‌کنند، طبیعی است زیرا هر دو این کشورها پناهگاه امن داعش می‌باشند و سودان نیز یک نقطه ترانزیت برای آندسته از افراط‌گرایانی است که عازم سوریه و عراق می‌شوند اما خیلی سخت است که بخواهیم فکر نکنیم که قرار دادن ایران در این لیست با هدف تلاش کنگره برای تخریب توافق هسته‌ای ایران صورت نگرفته باشد.

این روزنامه آمریکایی تأکید کرد، ایران گرچه به دلیل حمایت از حماس و حزب‌الله در لیست کشورهای حامی تروریست قرار دارد اما این کشور در حال مبارزه با داعش است و این در حالی است که عربستان که محل اقامت ۱۵ نفر از هواپیماربایان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود، در لیست محدودیت‌های جدید کنگره قرار ندارد.

این گزارش ادامه داد، پاکستان نیز که خود مأمن گروههای افراطی است و ترکیه که نقطه ترانزیت پیکارجویان داعش و تروریست‌های دیگر است نیز در لیست کشورهایی که کنگره برایشان محدودیت ایجاد کرده به چشم نمی‌خورند.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در پایان گزارش خود نتیجه‌گیری کرد، حماقت است که آمریکا و دیگر قدرت‌های بزرگ جهان از لغو تحریم‌های ایران همانطور که در برجام وعده داده بودند، خودداری کنند. این اقدام موجب می‌شود که توافق هسته‌ای با ایران از بین برود و طرفین مذاکرات هسته‌ای می‌بایست به تعهد خود برای حفظ برجام در مسیر اصلی پایبند باشند تا هرگونه خرابکاری را دفع کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.