معاون کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی آذربایجان شرقی عنوان کرد:

واردات محصولات کشاورزی با وجود امکان تولید داخلی

معاون کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی آذربایجان شرقی با انتقاد از واردات برخی محصولات کشاورزی و دامی گفت: باوجود امکان تولید داخلی، این محصولات وارد کشور می‌شود که تولید را به‌کلی با مشکل رکود و کاهش شدید مشتری مواجه شده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، قلی ولی پور در جلسه شورای اسلامی آذربایجان شرقی، با تأکید بر جلوگیری از خام فروشی محصولات تولیدی بخش کشاورزی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: باید مشکلات کشاورزان در این بخش بررسی شود تا با توانمند ساختن آنان، صادرات محصولات خود را با بسته‌بندی و ایجاد ارزش‌افزوده، محصولات خود را صادر کنند.

وی با اشاره به اینکه باید از تولید و صادرات محصولات کشاورزی به خارج از کشور حمایت کنیم، افزود: در مرزهای صادراتی، برخی محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی به دلیل بالا بودن میزان سموم مورداستفاده در آن‌ها برگشت داده‌شده است که باید محصولات ارگانیک تولید کنیم تا با مشکل محصولات مرجوعی مواجه نشود.

معاون کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی آذربایجان شرقی، اعطای تسهیلات به فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و علمی‌تر کردن بخش کشاورزی را از اولویت‌های موردنیاز بخش کشاورزی استان و حتی کشور عنوان کرد و گفت: کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی و دامداری‌ها از مشکلاتی است که تولیدات این بخش را با مشکل مواجه کرده است.

ولی پور، به بالا بودن سود وام‌های اعطایی دولت به بخش کشاورزی اشاره کرد و ابراز داشت: قبلاً وام‌هایی با ۱۴ درصد سود اعطا می‌شد که ۷ درصد آن به‌عنوان حمایت بخش دولتی پرداخت می‌شد، ولی اکنون ۲ سال است که این وام قطع و یا درصد آن افزایش‌یافته که اصلاً مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی با انتقاد از واردات برخی محصولات کشاورزی و دامی مانند شیر خشک، افزود: باوجود امکان تولید داخلی، این محصولات وارد کشور می‌شود که تولید را به‌کلی با مشکل رکود و کاهش شدید مشتری مواجه شده است.

معاون کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی آذربایجان شرقی، با بیان اینکه مشکل دیگر بخش کشاورزی، ورود دلال‌ها در خریدوفروش محصولات کشاورزی است، تصریح کرد: در این شرایط، سود واقعی به جیب کشاورز نمی‌رود و متضرر واقعی کشاورز است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.