وزیر نیرو:

در دو سال آینده دریاچه ارومیه به تثبیت می‌رسد

وزیر نیرو در خصوص طرح ویژه احیای دریاچه ارومیه گفت: امسال با اجرای این طرح کاهش سد دریاچه ارومیه ۱۱ سانتی‌متر است بنابراین امیدواریم طبق پیش‌بینی‌ها در دو سال به تثبیت دریاچه ارومیه برسیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، حمید چیت‌چیان در پاسخ به سؤال، مبنی بر اینکه رئیس جمهور اعلام کرده است که سال ۹۵ سال رونق اقتصادی است با توجه به بدهی ۲۸ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو آیا می‌توان امیدوار بود که صنعت آب و برق بخش خصوصی در سال ۹۵ می‌تواند از رکود خارج شود، گفت: خوشبختانه در چارچوب قانون بودجه امسال راهکارهایی برای پرداخت بدهی‌ها تعیین شده است به طوری که در چارچوب این قانون ۴ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر خواهد شد و ۳ هزار میلیارد تومان نیز وزارت نیرو از ۵ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی ۲ هزار میلیارد تومان عرضه شده و در اختیار شرکت‌های طلبکار از وزارت نیرو قرار گرفته است و به زودی نیز یک هزار میلیارد تومان از اسناد خزانه اسلامی عرضه خواهد شد.

وزیر نیرو ادامه داد: هزار میلیارد تومان دیگر نیز به صکوک اجاره منتشر خواهد شد و در روزهای آینده عرضه خواهد شد.

چیت‌چیان اضافه کرد: اوراق تسویه خزانه نیز که در بودجه پیش‌بینی شده است با هماهنگی وزارت اقتصاد ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان از این اوراق تسویه را دریافت خواهیم کرد و در حال حاضر وزارت اقتصاد در حال تدوین آیین‌نامه این اوراق است تا به زودی عرضه شود بنابراین در سرجمع با این تدابیر ۱۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات بخش خصوصی پرداخت خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: بنابراین با این مکانیزم‌هایی که پیش‌بینی شده است تا پرداخت مطالبات بخش خصوصی کاهش یابد می‌توان امیدوار بود که در سال آینده رونق اقتصادی در حوزه صنعت آب و برق را ببینیم.

وزیر نیرو در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به حذف بخش برق از کمک به هدفمندی یارانه‌ها میزان افزایش قیمت آب و برق چگونه خواهد بود و آیا در بودجه پیش‌بینی شده است یا خیر، گفت: سالانه حدود ۲۳۰۰ میلیارد تومان از درآمد برق به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص می‌یافت بنابراین قرار شده است که این مبلغ دیگر پرداخت نشود و به جمع منابع مالی وزارت نیرو اضافه شود.

وی ادامه داد: اما در خصوص افزایش قیمت‌ها تاکنون درباره افزایش قیمت آب و برق هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گفته وی، قیمت آب همین دو ماه پیش افزایش یافت بنابراین قطعاً در طول سال جاری افزایش قیمت در بخش آب نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: ورود سرمایه‌گذاری مستقیم و تأمین مالی قابل توجهی که از سوی کشورهای خارجی پیشنهاد شده است قدم مثبتی برای ایجاد رونق در صنعت آب و برق خواهد بود.

چیت‌چیان تأکید کرد: سیاست دولت این  است که هر افزایش قیمتی را به صورت شفاف اطلاع‌رسانی کند.

وزیر نیرو در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود شرکت‌های زیرمجموعه وزارت گاز قصد احداث نیروگاه برق را دارند گفت: هیچ مؤسسه‌ای در حوزه برق نمی‌تواند به غیر از وزارت نیرو ورود کند چرا که مرجع قطعی ساخت،‌تولید و توزیع برق وزارت نیرو است.

وی ادامه داد: ما نیز شنیده‌ایم که شرکت گاز تفاهم‌نامه‌ای برای احداث نیروگاه امضا کرده است اما در همین حد. بنابراین هر مؤسسه‌ای برای احداث نیروگاه باید مجوز آن را از وزارت نیرو بگیرد.

* افتتاح طرح‌های آب و برق به ارزش ۵۶۳۰ میلیارد تومان در دهه فجر

چیت‌چیان در خصوص افتتاح طرح‌های آب و برق در دهه فجر گفت: طرح‌هایی که قرار است در دهه فجر در حوزه آب و برق و فاضلاب افتتاح شود ارزش آن ۵۶۳۰ میلیارد تومان است که این طرح‌ها می‌‌توانند گام‌های مؤثری در توسعه خدمت‌رسانی در حوزه آب و برق به شمار آیند.

وی ادامه داد: در دهه فجر بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گنو در هرمزگان (۵۰۰ مگاوات) و ۲ کلنگ‌زنی در نیروگاه در چابهار به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و اضافه کردن بخش بخار به گاز و سیکل ترکیبی ماهشهر به ظرفیت ۶۰۰ مگاوات خواهد بود.

به گفته وی، در بخش افتتاح خطوط و پست‌های انتقال و فوق توزیع ۲ پست ۴۰۰ کیلوولت، ۵ پست ۲۳۰ کیلوولت، ۵۲ پست ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت، ۲۷ خطوط انتقال و فوق توزیع و ۴۵۵۳ پروژه شبکه توزیع افتتاح خواهد شد. در پروژه‌های برق‌رسانی روستایی نیز ۳۱۹ روستا که ۴۷۶۵ خانوار ساکن آن هستند با رقم بالغ بر ۳۶ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید. در بخش آبفا نیز ۶ تصفیه‌خانه و تأسیسات آب ‌شیرین‌کن در کنار دریا که ۴ تصفیه‌خانه آن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میزان ۶۳.۲ میلیارد تومان و ۲۰۰ طرح آب‌رسانی شهرها به بهره‌برداری می‌رسد.

چیت‌چیان در خصوص سدهای آماده افتتاح در دهه فجر گفت: ۴ سد در دهه فجر در زنجان با نام سد تالوار، سد برق‌آبی سیمره در ایلام، سد سراب گیلان غرب در کرمانشاه،‌ سد تنگ حمام در کرمانشاه با اعتباری بالغ بر ۱۷۲۵ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

* در دو سال آینده دریاچه ارومیه به تثبیت می‌رسد/ رشد بارندگی‌ها دلیل بر فراموش کردن صرفه‌جویی نباشد

وزیر نیرو در خصوص میزان بارندگی‌ها از اول مهر تا ۷ بهمن ماه گفت: از اول مهر تا ۷ بهمن ماه ۱۳۴ میلی‌متر بارندگی در کشور داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد رشد و در مقایسه با متوسط ۴۷ سال گذشته ۵ درصد رشد داشتیم.

چیت‌چیان ادامه داد: در ۶ استان نسبت به متوسط سال‌های گذشته کاهش بارندگی داشتیم به طوری که در اصفهان ۱۱ درصد، خراسان جنوبی ۲۵ درصد، خراسان رضوی ۸ درصد،‌ سمنان ۱۰ درصد، سیستان بلوچستان ۲۶ درصد و یزد ۶ درصد نسبت به متوسط سالهای گذشته کاهش بارندگی داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: ورودی آب به مخازن سدهای کشور از اول مهر تا ۷ بهمن ماه ۱۴ میلیارد مترمکعب بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸۶ درصد افزایش داشته است.

وزیر نیرو ادامه داد: چون بیشتر بارندگی‌های امسال در ارتفاعات بوده و چون سدها در ارتفاعات احداث شده‌اند حجم خوبی از بارندگی‌ها در سدها ذخیره شده است در حالی که در سالهای گذشته بارندگی‌ها در دشت‌ها و کوهپایه‌ها صورت می‌گرفته است بنابراین از کل ۴۹.۳ میلیارد مترمکعب حدود ۴۸ درصد سدها پر از آب است.

چیت‌چیان با مطرح کردن این موضوع که سؤال می‌شود که امسال چون بارندگی‌ها خوب بوده است آیا جبران سالهای قبل شده است یا خیر، گفت: جواب بنده این است که چون ۱۵ سال خشکسالی را پشت‌سر گذاشته‌ایم این خشکسالی‌ها اثرات تجمعی داشته است و با یک سال بارندگی نمی‌توان این وضعیت خشکسالی را جبران کرد اما امیدواریم با استمرار بارندگی‌ها بتوانیم به سالهای خوب بازگردیم.

وی در خصوص طرح ویژه احیای دریاچه ارومیه گفت: در سال‌های گذشته و قبل از طرح ویژه احیای دریاچه ارومیه هر سال ۴۵ سانتی‌متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاهش می‌یافت اما امسال با اجرای این طرح کاهش سد دریاچه ارومیه ۱۱ سانتی‌متر است بنابراین امیدواریم طبق پیش‌بینی‌ها در دو سال به تثبیت دریاچه ارومیه برسیم.

به گفته وزیر نیرو در حال حاضر در حوضه دریاچه ارومیه امسال میزان بارندگی‌ها ۵۵ درصد کاهش داشته است اما چون اغلب بارش‌ها بارش برف بوده است امیدواریم با آب شدن برف‌ها و ریختن به دریاچه وضعیت دریاچه ارومیه بهتر شود.

چیت‌چیان ادامه داد: امسال ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب از سد شهید کاظمی بوکان به سمت دریاچه ارومیه رها شده است و ۷۰ میلیون مترمکعب نیز در روزهای آینده رها خواهد شد.

وزیر نیرو در خصوص وضعیت سدهای پنج‌گانه تهران نیز گفت: میزان ورودی آب به سدهای پنج‌گانه تهران ۴۶ درصد افزایش داشته است بنابراین تقاضا می‌کنم به طور خاص از مردم تهران و به طور عام از مردم کل کشور صرفه‌جویی آب را در سرلوحه کار خود قرار دهند چرا که بدون صرفه‌جویی در مصرف آب با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

به گفته وی در حال حاضر ۶۰ درصد آب شرب شهرها از آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود پس بارش‌ها نمی‌تواند بلافاصله تأثیر بسزایی در وضعیت مناسب آب شرب کشور داشته باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.