در نشست خبری رئیس دانشگاه تبریز عنوان شد:

اظهارات اخیر شبستری خیابانی را از روی خستگی می دانم/انتقادات از فضای نشریاتی دانشگاه قابل قبول است

پورمحمدی در پاسخ به اظهارات معاون سیاسی و امنیتی استاندار مبنی بر اینکه دانشگاه تبریز در زمینه اجتماعی مثل اعتیاد و طلاق و … ایفای نقش نمی کند گفت: آیا مسئولان ما در زمینه تعداد پایان نامه ها و طرح های پژوهشی دانشگاه اطلاعاتی دارند؟

به گزارش خبرنگار تبریزبیدار،  محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز، پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت دهه‌فجر انقلاب اسلامی، با بیان اینکه دانشگاه تبریز با ۲۱هزار دانشجو پس از دانشگاه تهران بزرگ‌ترین دانشگاه کشور بوده و در بین دانشگاه‌های جامع ایران رتبه ششم را دارد، اظهار داشت: ما رتبه نهم در بین ۱۰ دانشگاه برتر کشور را داریم و در سال ۲۰۱۴ بر اساس گزارش رویترز در بین ۷۰۰ دانشگاه برتر جهانی نیز رتبه ۵۳۱ را کسب کرده‌ایم.

وی افزود: ۷۵۸ نفر عضو هیئت علمی داریم که ۵۰ درصد این اعضا در مقاطع دانش‌یار و بالاتر از آن هستند و از ۲۰۰ نفر دانشمندان برتر کشور ۵ نفر متعلق به دانشگاه تبریز هستند.

وی گفت: قبل از سال ۹۲ در جذب دانشجوی خارجی هیچ اقدامی صورت نگرفته بود ولی اکنون۳۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند که هر چند این تعداد کم است اما این روند از سال ۹۳ آغاز شده است.

پورمحمدی در ادامه اظهار داشت: مدیران دانشگاه تبریز بر اساس شایسته سالاری و خرد جمعی انتخاب و ارتقا می‌یابند و از ابتداء مسئولیت ما اساس مدیریت به مدیریت تحول و نوآوری نامگذاری شده بود.

وی یادآور شد: در زمینه برنامه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ۴۵۸ برنامه اجرا شده که از جمله آنها می توان به کرسی های آزاد اندیشی ، بزرگترین کاروان راهیان نور کشور با اعزام ۶۰۰ زائر به مناطق عملیاتی ۸ سال دفاع مقدس و مراسم شب های قدر و اعتکاف در دانشگاه اشاره کرد و لازم به ذکر است که با اضافه شدن انجمن اسلامی تشکل های دانشجویی ما به ۳ تشکل افزایش یافت.

پورمحمدی گفت: در ایام دهه فجر به مدت ۱۰ روز در تالار وحدت دانشگاه مراسم هایی با میزبانی دانشگاه تبریز و دانشگاه علوم پزشکی و نهادهای مختلف برگزار خواهد شد.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار تبریز بیدار مبنی بر ممیزی قبل از چاپ نشریات و گلایه های بی پایان دانشجویان درباره نشریات دانشجویی که بعضا روند چاپ آن ها ۱ ترم به طول می انجامد اظهار داشت: تمام این انتقاد ها قابل قبول است و ان شاالله در زمان مدیریت جدید مسئول نشریات همه این موارد و قضایا اصلاح خواهند شد.

وی با اشاره به برنامه‌های انتخاباتی و نحوه دعوت سخنرانان در دانشگاه تبریز گفت: سیاست دانشگاه بر این است تا فضای انتخاباتی گرمی در جهت مشارکت حداکثری داشته باشیم و از سخنران‌های طیف‌ و جناح های مختلف بعد از تأیید هیئت نظارت دانشگاه، دعوت می‌شوند و همچنین نشست‌ها باید به صورت مناظره‌ای و میزگرد برگزار شود.

پور محمدی در خصوص به سرقت رفتن چشمه خورسیدی(نوری) نیز گفت: این چشمه اهمیت زیادی در زمینه هسته ای دارد و در زمان مدیریت قلبی در سال ۹۰ هنگام بازسازی دانشکده علوم طبیعی از این مکان دزدیده شده و نهادهای مختلفی از جمله وزارت اطلاعات و سازمان انرژی هسته ای و یک تیم تخصصی در تبریز به دنبال این چشمه هستند و هنوز این چشمه را پیدا نکردند.

وی در پاسخ به اظهارات معاون سیاسی و امنیتی استاندار مبنی بر اینکه دانشگاه تبریز در زمینه اجتماعی مثل اعتیاد و طلاق و …  ایفای نقش نمی کند گفت: آیا مسئولان ما در زمینه تعداد پایان نامه ها و طرح های پژوهشی دانشگاه اطلاعاتی دارند؟

رئیس دانشگاه تبریز ادامه داد: آقای شبستری خیابانی در نشست تبریز شهر نمونه گردشگری ۲۰۱۸ این سخنان را گفته و بنده این سخنان را براساس خستگی در ایام ثبت نام و فشار انتخاباتی دانسته و این اظهارات را حساب شده نمی دانم.

وی تاکید کرد: اینکه تمام دانشگاه ها را محکوم کنند این درست نیست و همچنین در زمینه توسعه شهر نمونه گردشگری بنده در جلسه شهرداری حضور داشتم و هنوز کاری صورت نگرفته تا دانشگاه ها در زمینه تحقیقات و …. ایفای نقش کنند پس هر مقام و مسئول استانی بخواهد انتقاد کند باید براساس مصداق و دلیل این اظهارات را انجام دهد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.