نگاهی به واکنش عجیب هاشمی رفسنجانی؛

آیاردصلاحیت در پیش است؟

درحالی‌که کمتر از ۲۳ روز به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری زمان باقی‌مانده، باید منتظر ماند و دید که آیا همان‌گونه که روزنامه وطن امروز پیش‌بینی کرده، شورای نگهبان در قرصت باقی‌مانده درباره صلاحیت اعطایی این نهاد به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تجدیدنظر خواهد کرد یا نه؟

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛

به پایان رسیدن مهلت زمان بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری و عبور قانونی ۱۶۶ تن از داوطلبان انتخابات مجلس، با تثبیت شرایط و آرام شدن فضا برای اظهارنظر افرادی همراه شده بود که سکوتی معنادار را در یک ماه تجربه کردند.

یکی از این داوطلبان که به‌عنوان پای ثابت انتخابات‌های مجلس خبرگان و حتی مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری شناخته می‌شود، در یکی از بی‌سابقه‌ترین اظهار نظرات خود، حملات تندی را روانه یکی از نهادهای قانونی نظام کرد.

انتقادات عجیب و بی‌پروای اکبر هاشمی رفسنجانی از شورای نگهبان قانون اساسی باعث تعجب فراوان بسیاری از ناظران سیاسی و افکار عمومی مردم شد.

رفسنجانی در مراسمی که به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر و ورود امام به کشور در ترمینال شماره یک فرودگاه مهرآباد برگزار شد، گفت: «صلاحیت شخصیتی که اشبه به جدش امام خمینی است را قبول نمی‌کنید؛ شما صلاحیت خود را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما اجازه داده است که قضاوت کنید؟ چه کسی به شما اجازه داد یکجا بنشینید و داوری کنید؟ برای مجلس و دولت و جاهای دیگر و اختیارات را در دست بگیرید؟ چه کسی اجازه داد که اسلحه برای شما باشد و تریبون‌ها برای شما باشد؟ چه کسی اجازه داد که تریبون‌های نماز جمعه برای شما باشد و صداوسیما برای شما باشد؟ چه کسی به شما اینها را داد؟ اگر امام خمینی و نهضت ایشان و اراده عمومی مردم نبود هیچ‌کدام از اینها نبودند. زمانی که باید همه به هم تبریک بگوییم هدیه بدی به بیت امام دادید.»

خشم اکبر!
خشم اکبر هاشمی رفسنجانی از رد صلاحیت فردی که برای ماه‌ها به شخص اول روزنامه‌ها و نشریات اصلاح‌طلب تبدیل‌شده بود، باعث شد وی در سخنانی عجیب صلاحیت نهادی را زیر سؤال ببرد که بنا بر نص صریح قانون اساسی و فرمایشات امام خمینی که وی هرازگاهی خوابی از معظم له را برای تائید مصادیق امروز ادعاهای خود  تعریف می‌کند، می‌باشد.

گویی تیر اصلاحات اعتدالی به سنگ خورد و آنان بر اساس استراتژِی ایجاد هزینه برای نظام از طریق به میدان آوردن پیاده‌نظام درصدد برانداختن نقاب از  استراتژی منسوخ”کمیته صیانت از آرا سال ۸۸” برآمدند.

اردوگاه  متشتت اصلاح‌طلبان که از ماه‌ها و بلکه سال پیش، در تمنای برنامه‌ریزی برای تسخیر مجلس خبرگان رهبری برآمده است، درصدد بودند با فرستادن چهره‌ای موجه در درون نظام همچون حجت‌الاسلام حسن خمینی، نواده امام راحل (ره)، وزنه‌ای قابل‌توجه را در مجلس خبرگان کسب کنند.

عدم حضور سید حسن خمینی در آزمون اجتهاد مجلس خبرگان، به بهانه وجود تائیدیه از سوی مراجع تقلید مبنی بر اجتهاد وی، باعث شد حملاتی از قبیل انتقادات تند هاشمی رفسنجانی همچون ” شما صلاحیت خود را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما اجازه داده است که قضاوت کنید؟

مرد سخنان شاذ!
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که دیرزمانی به‌عنوان یکی از مردان اول صحنه سیاسی کشور و یاوری برای امام و رهبری محسوب می‌شد، در یک دهه اخیر چنان اظهارات شاذ و نادری از وی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که فی‌الواقع چه نسبتی میان هاشمی با آرمان‌های انقلاب و حرکت تاریخی انقلاب اسلامی وجود دارد.

هاشمی که زمانی هواداران راست‌گرای او در برابر چپ‌هاها (اصلاح‌طلبان امروز) مخالفین او را دشمن پیامبر محاسبه می‌کردند و پس از دوم خرداد ۷۶، انواع القاب و نوشته‌های طعنه انگیز سیاسی را روانه “سردار سازندگی” می‌کردند، پس از سال ۸۴ و شکست از محمود احمدی‌نژاد به‌سوی اردوگاه اصلاحات غلتید و “شیخ” اصلاح‌طلبان در مخالفت و انتقاد از احمدی‌نژاد شد.

عملکرد عجیب هاشمی و فرزندان وی در فتنه ۸۸، باعث مهجوریت بیش‌ازپیش وی از عرصه توجه نخبگان و عامه مردم شد، اما روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۹۲، هاشمی را در سراشیبی تند اظهارات شاذ و نادری انداخت که همخوانی با منویات و نظرات امام (ره) و رهبر معظم انقلاب نداشت.

Image title

رد صلاحیت!
سابقه درخشان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در همراهی با امام (ره) و رهبر فرزانه انقلاب در سال‌های مبارزه و پیروزی انقلاب و نهادسازی ساختارهای نظام، حقیقتی است که کسی منکر آن نیست.

اما رویکردی که وی خصوصاً در حمله به نهادهای برآمده از نظام همچون شورای نگهبان قانون اساسی اتخاذ کرده است، باعث گمانه‌زنی‌هایی درباره تجدیدنظر شورای نگهبان درباره تائید صلاحیت وی شده است.

روزنامه اصولگرای وطن امروز به‌عنوان پیش‌قراول رسانه‌ای، در صفحه اول شماره امروز خود، با تیتر بزرگ”رد صلاحیت!” به استقبال سخنان هاشمی رفته و نوشته است: «با اظهارات دیروز هاشمی رفسنجانی حجت بر همه تمام‌شده است. مطالبه گذشته درباره عدم صلاحیت هاشمی رفسنجانی برای حضور در جایگاه‌های تصمیم‌ساز نظام اسلامی، این بار با قدرت بیشتر مطرح است.»

درحالی‌که کمتر از ۲۳ روز به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری زمان باقی‌مانده، باید منتظر ماند و دید که آیا همان‌گونه که روزنامه وطن امروز پیش‌بینی کرده، شورای نگهبان در قرصت باقی‌مانده درباره صلاحیت اعطایی این نهاد به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تجدیدنظر خواهد کرد یا نه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.