عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد

دولت بانی بخشی از مشکلات صندوق های بازنشستگی است / طلب ۱۰۰ هزار میلیاردی تامین اجتماعی از دولت

سعیدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر توان خرید تعداد قابل توجهی از بازنشستگان بیش از ۶۴ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: صندوق‌های بازنشستگی در بنگاه‌داری ناموفق عمل کرده‌اند.

به گزارش تبریز بیدار  محمداسماعیل سعیدی، درباره مشکلات صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی، گفت: مهم‌ترین مشکل حال حاضر صندوق‌های بازنشستگی از جمله تامین اجتماعی میزان منابع ورودی و خروجی است، یعنی موانع ورودی به این صندوق به صفر رسیده اما خروجی‌ها سیر صعودی داشته است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعداد بسیار زیادی از افراد در حال حاضر در سن بازنشستگی قرار دارند، افزود: متاسفانه دخل و خرج صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی به دلیل گفته شده هیچ‌گونه همخوانی ندارد، البته مشکل دیگر این صندوق عدم استفاده از فرصت درطول زمان برای سرمایه‌گذاری است؛ یعنی این صندوق در طول زمان به سمت بنگاه‌داری حرکت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه صندوق‌های بازنشستگی در بنگاه‌داری ناموفق هستند، تصریح کرد: به طور حتم صندوق‌ها باید به سمت سرمایه‌گذاری حرکت می‌کردند اما به دلیل بی‌توجهی به این موضوع درحال حاضر دچار کسری بودجه شدند؛ همچنین مشکل دیگر صندوق‌های بازنشستگی به دلیل عدم پرداخت تعهدات دولت‌ها به این مجموعه‌ها به وجود آمده است، به عنوان مثال صندوق تامین اجتماعی در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به اینکه در حال حاضر توان خرید تعداد قابل توجهی از بازنشستگان بیش از ۶۴ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: این مشکل به صندوق‌های بازنشستگی ضربه جدی وارد کرده که باید در مدت زمان کوتاهی جبران شود، البته برای پرداخت حق و حقوق کامل بازنشستگان تدابیر ویژه باید اتخاذ شود، به همین دلیل برای رفع مشکلات گفته شده در گام اول باید به میزان ورودی و خروجی بیمه‌شدگان توجه کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نمی‌توان سن بازنشستگی را به دلیل افزایش بیکاری در جامعه افزایش داد، افزود: درحال حاضر باید پایه بیمه‌های بازنشستگی تغییر کند، همچنین باید بنگاه‌ها را برای سرمایه‌گذاری واگذار کرد، به عبارت بهتر اکثر بنگاه‌ها درحال حاضر زیانده بوده که با فروش آنها ۲۲ درصد سود از بانک‌ها دریافت می‌شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.