نگاهی به انشقاق اصلاح طلبان در تبریز؛

ساز ناموزون شکست!

شاید از طنزهای تلخ تاریخ برای اصلاح طلبان است که هرگاه جامعه‌شناسان این طیف، پیش‌بینی می‌کنند که رأی می‌آورند، نمی‌آورند و هرگاه پیش‌بینی می‌کنند که رأی نمی‌آورند، می‌آورند!

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


لیست مورد حمایت جامعتین در انتخابات مجلس خبرگان نهایی شد و اکنون در حالی که کمتر از ۵ روز به آغاز تبلیغات انتخاباتی مانده، ۲ طیف مطرح اصولگرا و اصلاح طلب، هنوز لیست‌های انتخاباتی خود در تبریز را ارئه نکرده‌اند.


اصولگرایان تبریزی که ریاست ستاد انتخاباتی آنان را فیروز رضایی، مدیرکل سابق آموزش و پرورش آذربایجان شرقی برعهده دارد، ۱۰ روز پیش خبر از اعلام لیست نهایی اصولگرایان در ۲۰ بهمن داد.


اما براساس آخرین اخبار از شورای عالی اصولگرایان استان، این طیف برای مشخص شدن نفر ششم خود در لیست امشب به جمع بندی نهایی خواهد رسید واز بین یک نیروی جوان و یک رزمنده دوران دفاع مقدس یکی را انتخاب خواهد کرد.

شاید نقطه قوت اصولگرایان در معرفی ۵ نفر کاندیدای خود از بین ۶ تن، تبدیل به نقطه ضعفی برای اردوگاه اصلاح طلبان شده و آنان در هنگامه‌ای که تلاش داشته و دارند با رقیب تراشی و ایجاد اختلاف در بین اصولگرایان آنان را به ورطه شکستی همانند سال ۹۲ بکشانند، خود به این معضل دچار شده‌اند.


اولین ضربه؛ تشتت درونی
انتشار خبری اختصاصی و ویژه توسط تبریزبیدار، مبنی بر اختلافات درونی و جناحی طیف موسوم به اصلاح طلب در بین خودشان، همچون بمبی در فضای سیاسی استان ترکید و باعث واکنش و گفتاردرمانی تارنماها و کانال‌های تلگرامی اصلاح طلبان برای امیدبخشی به بدنه رأی این طیف شد.


اخباری که حکایت از دو شقه شدن اصلاح طلبان در  لیست ۶ نفره خود و تلاش برخی از جریان‌های خاص برای تاثیرگذاری و کشانده شدن ۳ تن از داوطلبان به دایره لیست اصلاح طلبان و حذف ۳ تن باقی مانده است.


بسته شدن لیست اصلاح طلبان براساس اخبار موثق، حکایت از آن داشت که میرعلی اصغر موسوی، سعید نیکو خصلت، مسعود پزشکیان، فدایی، عمرانی و همچنین زهرا ساعی انتخاب شده‌اند،  اما فشار برخی از محافل سیاسی باعث شد تا بسته شدن لیست اصلاح طلبان همچون اصولگرایان از ۲۰ بهمن ماه به ۲۵ آن به تعویق بیفتد و باعث شود تا سعید پورشریفی، رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان آذربایجان‌شرقی، در گفتگویی اظهار کند که “لیست‌هایی که در رسانه‌ها در ارتباط با اصلاح‌طلبان منتشر می‌شود گمانه‌زنی هستند و هنوز رأی‌گیری و جمع‌بندی لیست اصلاحات نهایی نشده است.”


دومین ضربه؛ انشعاب می‌زنم، پس هستم!
ضربه دوم در چند هفته اخیر به اصلاح طلبان را می‌توان در تشکل‌هایی نوظهور جستجو کرد که سربرآوردن آن‌ها باعث  شد تا صدای یکی از احزاب باسابقه این طیف به صدا درآید.


تشکیل شورای سیاست‌گذاری جبهه تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی و یارگیری از طیف اصلاح طلب استان، باعث شد تا شورای هماهنگی اصلاح طلبان بیش از گذشته به محاق رود و علم لیست انتخاباتی اصلاح طلبان به حاشیه ابراز وجود این طیف سیاسی رود.


تشکیل این به اصطلاح “جبهه”، صدای حزب اعتدال و توسعه آذربایجان شرقی را درآورد و این جناح در بیانیه‌ای، با انتقاد از سکوت مراجع نظارتی بر تشکل‌های با تشابه اسمی اعتدال و توسعه دراین استان، مدعی شد که این مسئله موجب اخلال در روند عملکرد تشکیلاتی این حزب شده است.


مکمل این اعتراضات اظهارات ناصر زمانی، رئیس ستاد موسوم به ستاد انتخاباتی جبهه تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی بود که در نشست خبری چندروز پیش خود، گفت: “نه اصلاح طلب هستم و نه اصولگرا، اعتدالی هستم و به همین سبب در جبهه تدبیر و توسعه حضور دارم.”!


سومین ضربه؛خداحافظ پزشکیان
بسیاری از مردم و ناظران رسانه‌ای معتقدند که اصلاح طلبان، چهره‌هایی انتخاباتی با برند سیاسی را در آذربایجان شرقی و تبریز برای خود دارا نیستند و شاخص‌ترین نفر آن برای حضور در انتخابات، مسعود پزشکیان است.


اما با اتفاقات اخیر این وجهه و باور عمومی در بین مردم رنگ باخته و حکایت از آن دارند که اصلاح طلبان به مسعود پزشکیان به عنوان نفر سوم لیست خود می‌نگرند و نه سرلیست.


 اتفاقی که می‌تواند بار دیگر شکاف اختلافات درون جناحی و دعوای درونی اردوگاه اصلاحات و متمایلان به اعتدال را باز نماید و باعث شود تا آنان، پا در جای سیاست‌های انتخاباتی اصولگرایان در سال ۹۰ و ۹۲ بگذارند.


شاید از طنزهای تلخ تاریخ برای اصلاح طلبان است که هرگاه جامعه‌شناسان سیاسی اصلاح‌طلب پیش‌بینی می‌کنند که رأی می‌آورند، نمی‌آورند و هرگاه پیش‌بینی می‌کنند که رأی نمی‌آورند، می‌آورند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.