الفبای اقتصاد مقاومتی؛

چرا حل بیمه قالیبافان مهم است؟/ پیگیری های نماینده تبریز خبرهای خوبی نوید می دهد

اگر به دنبال اقتصاد مقاومتی و درون زا واستفاده از فرصت تبریز به عنوان پایتخت فرش جهان هستیم باید به موانع تولید، صادرات و غیره را حل کنیم تا بتوانیم تا نغمه خوش استقلال اقتصادی و پایتخت بودن تبریز به معنای واقعی را سر دهیم.

سرویس فرهنگی و اجتماعی تبریزبیدار؛

    با گسترش جوامع بشری در سده های اخیر و پیشرفت ها بالطبع شاهد افزایش جمعیت ها بوده ایم. مشکلات بخش بهداشت درمان همیشه یکی از دغدغه های اساسی در جامعه ها  بوده است. با افزایش جمعیت در جوامع سازوکاری برای بهره گیری بهتر در غرب طراحی شد به نام بیمه، بدین ترتیب که هر فرد با پرداخت هزینه ای ماهیانه در طول سال برای بهره از تخفیفات خدمات پزشکی دفترچه ای از نمایندگی بیمه دریافت می کرد. شرکتهای بیمه در غرب چون بر اساس بهره وری بیشتر طراحی شدند برای جلب مشتریان خود خدمات پرداخت بازنشستگی تعریف کردند و این خدمت جدید موجب گسترش روز افزون بیمه شد.


از آنجا که این طرح به وجود شرکت های خصوصی با سرمایه بسیار را می  طلبد در سال های اولیه در کشور ما توسط دولت آن هم فقط برای کارمندان دولت صورت گرفت بدین صورت از حقوق ماهیانه هر فرد مقداری کسر و به حساب صندوق های بازنشستگی و بیمه واریز می شد. صندوق های بیمه هم از محل جمع این سرمایه ها اقدام به سرمایه گذاری در بخش های مختلف کردند. با تاسیس سازمان تامین اجتماعی هدف از تشکیل این سازمان نیمه دولتی ارائه خدمات بیمه به دیگر قشرهای جامعه که تحت نظارت دولت نبودند عنوان شد. قشرهای مختلف کارگری، رانندگان و کارمندان و… بخش های خصوصی تحت پوشش این سازمان قرار گرفتند. اما با این وجود این سازمان علیرغم سرمایه بالا نتوانست به قشرهای مختلف جامعه نفوذ کند. مشکلات قوانین از یک سو و سیاست های متغییر دولت ها بارها مانع نفوذ این خدمات در میان عمق جامعه تولید کننده و خدمات دهنده  شده است.

امروزه این مساله مبرهن و روشن است که برای کمک به بخش های تولیدی و خدماتی، وجود سازمانهای بیمه لازم و ضروری است. چرا که هنگامی از حمایت از تولید دم می زنیم این مهم منحصر به پرداخت چند وام آن هم با بهره های آنچنانی نیست. تولید کننده نباید دغدغه مسائل جاری جامعه پس از کار افتادگی را داشته باشد تا مشتاق به تولید و ارائه خدمات بیشتر شود و گرنه بدون این پوشش دادن این قشر زحمت کش در جهت نابودی تولید یا از بین رفتن کیفیت خدمات قدم برداشته ایم.

Image title

به عنوان نمونه در تبریز و آذربایجان که از قدیم الایام بافت فرش به عنوان یک هنر درمیان مردمان این دیار منتقل شده و امروز بازارهای خارجی به چشم کالایی منحصر به فرد به آن نگاه می کنند. تا جایی که اگر در دنیا آلمان را با برند بنز در دنیا می شناسند ایران رانیز با فرش تبریز و کاشان و یزد و … می شناسند. هنگامی از بحث تولید و در آمد صادرات سخن می گوییم محل بحث فقط تولید کالای صنعتی یا تولید چند بشکه نفت  نیست. هنر صنعت فرش یکی از در آمدهای مهم کشور بوده که با توجه بیشتر درآمدهای بی نظیری را برای کشور به ارمغان می آورد. تاسیس فراکسیون فرش در سالهای اخیر گامی مهم برای حمایت بیشتر و رسیدگی به مشکلات صنعت هنر فرش شد فرصتی که با حضور نمایندگان استان های تولیدکننده فرش موجبات توجه بیش از پیش را فراهم آورد که یکی از اقادمات مهم این فراکسیون پیگیری بحث بیمه قالی بافان بوده است. 

علاوه بر این انتخاب  تبریز به عنوان پایتخت فرش جهان از سوی یونسکو  فرصتی بی نظیر فراهم آورد. تبریز  به خاطر جغرافیای خاص خود در این عرصه پیشگام بوده و حال توانسته به عنوان پایتخت فرش جهان خود را معرفی کند. و این افتخار گام مهمی در پیشرفت و توسعه این هنر صنعت کهن ایرانی است.

اما این همه ی مساله نیست همانطور که گفته شد قالیباف همانند دیگر قشرهای تولید کننده نیازمند توجه در همه ی زمینه هاست تا راغب باشد به بافتن فرشی نو. در سال های گذشته برای حمایت از این قشر زحمت  قانون بیمه قالیبافان تصویب شد.  قانون بیمه قالیبافان از آبان ماه سال ۸۸ عملی و در فروردین ماه سال ۸۹ به اجرا درآمد بر اساس این قانون، شاغلان در مشاغل قالی، قالیچه، گپه، صنایع دستی خانگی و غیر از آن در گروه‌های مصوب شناسه دار، تابلو بافان طرح پوستر، رنگریزان، چله کشان دستی ماهر، رفو گران و سایر شاغلان صنایع وابسته به تولید فرش، قالی و شاغلان خانگی پاره وقت که دارای مجوز فعالیت یا کارت شناسایی معتبر از وزارت بازرگانی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند، مشمول این قانون می‌شوند. که تصویب این قانون گامی مهم در این جهت محسوب می شد. قرار بود که ۲۰ درصد حق بیمه قالیبافان را دولت بپردازد و هفت درصد نیز سهم بیمه باشد، اما کارفرما، سه درصد (شامل بیمه بیکاری) را می‌پردازد.


با روی کار آمدن دولت یازدهم به دلیل مشکلات مالی  و کسری بودجه شدید در مساله بیمه قالی بافان تجدید نظر شد و صحبت از آمارهای غیر واقعی در این خصوص شد تا جایی که استاندار آذربایجان شرقی در چندین نوبت از بیمه های صوری سخن به میان آورد.  اما این همه مساله نبود طرح پایش دوباره بیمه گران موجب مشکلات عدیده ای برای قالی بافان شده است.

در طرح پالایشی، سابقه افراد که از بیمه قالیبافی محروم می‌شوند باقی می‌ماند و قرار است فقط برای یک بار مجوز ورود به بیمه اختیاری را بدون در نظر گرفتن شرط سن و سابقه به افراد حذف شده از این بیمه بدهند و این در حالی است که لغو بیمه افرادی که پس از خود اظهاری به بافنده بودن، از سوی بازرسی مشخص شود که بافنده نیستند، حق قانونی تامین اجتماعی خواهد بود و با محفوظ ماندن سابقه فرد، حق بیمه پرداخت شده آن ها قابل استرداد نیست. آن ها معتقدند که بارها از مشکلات بیمه‌ای خود گله کرده‌ایم، اما هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم و هر بار با مراجعه به ادارات تامین اجتماعی برای پیگیری وضعیت بیمه‌مان، با شرط و شروط‌هایی مواجه شدیم که ترجیح دادیم از آن بگذریم.

Image title

در همین خصوص محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو که یکی از بانیان تشکیل فراکسیون فرش بوده  و در حال حاضر ریاست آن را بر عهده دارد اظهار داشت:  متولیان اجرایی این قانون به دلیل نبود ناظرکافی این را به درستی اجرا نکردند و اکنون شاهد این وضعیت پیش آمده برای فرش‌بافان هستیم.

وی ادامه داد:روستاییان ما علاوه بر قالیبافی به دامداری و کشاورزی هم مشغولند ودستگاه های اجرایی بهانه های واهی برای فعالان روستایی می تراشند و می گویند شما فلان شغل را هم انجام می دهید و نمی دانند که بافنده فرش تا زمان فروش فرش و ایجاد یک دار جدید قالی یک یا دو ماه با وقفه کاری مواجه است و بازرس ها تعطیلی کار را که می بینند فکر می کنند کار به طور کلی قطع شده و در ادامه روند بیمه قالیبافان خلل وارد می کنند،درحالی که این نوع روش نظارتی صحیح نیست و باید عملکرد کاری روستاییان مورد ارزیابی قرار گیرد نه استمرار فعالیتشان.

چندی پیش خبر رسید با پیگیری های فراکسیون فرش مشکلات بیمه قالیبافان تا اندازه قابل توجهی حل شده است خبری که نوید حمایت از تولید داخلی و رونق بازار را سر می دهد.
در هر صورت اگر به دنبال اقتصاد مقاومتی و درون زا واستفاده از فرصت تبریز به عنوان پایتخت فرش جهان  هستیم باید به موانع تولید، صادرات و غیره را حل کنیم تا بتوانیم تا نغمه خوش استقلال اقتصادی و پایتخت بودن تبریز  به معنای واقعی  را سر دهیم.            

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.